Wywóz szamba nie tylko w Warszawie, czyli co się robi z osadami z oczyszczalni ścieków

7 października 2019
Ścieki z opróżnionego szamba trafiają do recyklingu
  • Jak można wykorzystać osad ściekowy?

  • Czy osady ściekowe nadają się na kompost?

  • Czy osady ściekowe są dobrym paliwem alternatywnym?

Rzadko śledzę wiadomości. Nie jestem człowiekiem swarliwym, a po większości informacji w telewizji i gazetach kłótnie są na porządku dziennym. Ale gdy wieczorem pewnego dnia, zawiesiwszy uszy i oczy na telewizorze, dowiedziałem się o awarii w oczyszczalni ścieków Czajka, zacząłem częściej czytać lub oglądać wiadomości.

Tym sposobem dowiedziałem się o kolejnym zdarzeniu, a mianowicie o tym, że spalarnia osadów ściekowych należąca także do Czajki nie działa i te muszą być wywożone gdzie indziej.

Pomyślałem sobie, że warto by było napisać, co trzeba z takim osadem robić, bo niestety przy tego rodzaju „okazjach” do wiadomości publicznej nie są podawane takie przydatne informacje, które mówiłyby o tym, czy osady ściekowe są odpadami nadającymi się do odzysku, czy też nie. Na to pytanie oraz na kilka innych postaram się odpowiedzieć w tekście.

Reklama

Wywóz szamba Warszawa, czyli co to jest osad ściekowy?

Osad ściekowy jest specyficznym odpadem, gdyż nie jest produktem ubocznym pracy fabryki, czy jakimś szczególnym rodzajem ścieków wytwarzanym przez gospodarstwa domowe. Osad ściekowy jest odpadem powstającym podczas kompleksowego oczyszczania ścieków.

Wywóz szamba Warszawa, czyli gospodarowanie ściekami wczoraj i dziś

Tak jak mówiłem powyżej, osad ściekowy to odpad powstający w trakcie procesu oczyszczania ścieków. Jeszcze do 2016 roku nie myślano o recyklingu tego rodzaju nieczystości. Ich obróbka kończyła się na odwodnieniu i osuszeniu, a później na składowaniu tego typu odpadów, wykorzystywano je również w rolnictwie (około 30 %). Od 1 stycznia 2016 r. Unia Europejska narzuciła na nas obowiązek wykorzystania tych odpadów z wyłączeniem celów rolniczych.

Wywóz szamba w Warszawie, czyli osady ściekowe do pieca!

Do 2016 r. duża część tego odpadu była wykorzystywana w rolnictwie. Za takim wykorzystaniem osadu przemawiała niska cena zastosowanej metody oraz duża ilość azotu, fosforu i innych makroskładników ważnych dla rozwoju roślin.

Ale wykorzystanie osadów na polach jest obwarowane wieloma ograniczeniami, np. duża zawartość metali ciężkich, czy nieodpowiedni do ich zastosowania okres wegetacji uniemożliwia pozbycie się odpadów w sposób ekologiczny i pożyteczny.

O wiele lepiej osady ściekowe sprawdzają się jako paliwo alternatywne, np. w cementowych piecach obrotowych lub w przeznaczonych do tego celu spalarniach. Wartość energetyczna takiego osadu jest porównywalna z tą posiadaną przez drewno opałowe lub muł węgla brunatnego.

Osad ściekowy jest atrakcyjny również dlatego, że charakteryzuje się wysoką kalorycznością, a ponadto zawiera siarkę pierwiastkową – tylko węgiel brunatny i odpadowy muł węglowy zawierają w swoim składzie większe ilości tego pierwiastka.

Oczywiście, żeby taki odpad spalić i wykorzystać wywołaną przez spalanie energię trzeba go osuszyć, tak by zawartość wody nie przekraczała w nim 10 %.

Odpowiednio obrobiony osad ściekowy ma też duże szanse na to, aby był spalany razem z odpadami komunalnymi w instalacjach termicznego przekształcania odpadów komunalnych.

Możliwość takiego zagospodarowania osadów ściekowych jest bardzo istotnym elementem projektów obejmujących efektywne zagospodarowanie wszelkiego rodzaju odpadów, a co za tym idzie, może walnie przyczyniać się do sukcesywnego zmniejszania, a w przyszłości może nawet eliminacji składowisk osadów ściekowych.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Co to jest recykling ścieków i jak go stosować?

Zastanawialiście się kiedyś, co dzieje się z nieczystościami, które Marian wywozi z waszego szamba? Zobacz, jak działa oczyszczalnia ścieków!

Zawartość opróżnionego szamba trafia najpierw do zlewni, a potem do oczyszczalni ścieków.

W jakim kierunku będzie szło wykorzystywanie osadów ściekowych?

Wszystko wskazuje na to, że odpady ściekowe będą poddawane termicznemu odzyskowi, gdyż stosowanie ich w rolnictwie z powodu ograniczeń czasowych (okres wegetacji) oraz wymogów stawianych przez Ministerstwo Środowiska (zawartość metali ciężkich) jest nieopłacalne i niewygodne, jeśli uświadomimy sobie, że każdego dnia podczas oczyszczania ścieków powstają tony osadu.

Dość wysoka wartość energetyczna tych odpadów sprawia, że ich termiczne wykorzystanie jest racjonalne i może wspomóc spalanie odpadów komunalnych.

A jeśli my, Polacy, się zaweźmiemy i zaczniemy brać na poważnie takie sprawy, może się pewnego, pięknego dnia okazać, że problem przepełnionych składowisk znika, a odpady w większości są recyklingowane lub idą do termicznego odzysku stając się kolejnym paliwem.

Więc jeśli przypadkiem trafiliście na moją ofertę, to dzwońcie na numer: 669 939 999, a na pewno dowiecie się ważnych dla was informacji, które pozwolą wam stwierdzić, czy chcecie szukać dalej, czy moja usługa jest dla was!

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie