Wywóz szamba i pewne przeszkody, czyli czego w szambie być nie powinno?

19 sierpnia 2019
Niedopałek papierosa - tego nie wrzucaj do szamba
  • Jakich śmieci nie wyrzuca się do szamba?

  • Jakich substancji nie należy wlewać do szamba?

  • Co może utrudnić wywóz szamba?

  • Czy odpady, które wrzucamy lub wlewamy do szamba mają wpływ na florę bakteryjną zbiornika na ścieki?

Witam serdecznie. To znowu ja Marian, który uwielbia was odciążać i sprawiać, że nasza piękna Warszawa jest czystsza. Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, co wolno spuścić do szamba, a czego nie? Co może sprawić, że wywóz szamba będzie utrudniony?

Czasem i to się zdarza, gdy wrzucimy lub wlejemy do szamba coś, co nie powinno się tam znaleźć, a my o tym nie wiedzieliśmy i mała katastrofa już jest gotowa.

Dlatego postaram się wam dzisiaj tę sprawę rozjaśnić zwięźle. Tak by informacje zostały szybko przyswojone i po przeczytaniu mojego wpisu na blogu wszystko było klarowne.

Reklama

Wywóz szamba, czyli odpady z podwórka niemile widziane

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Robimy sobie porządki w ogródku. Niekoniecznie wiosenne. Po prostu większość czasu w lecie nas nie ma, działka jest pozostawiona sama sobie, a o karmienie psa prosimy naszych zaprzyjaźnionych sąsiadów, zapraszając ich, gdy wracamy na kilka dni z wakacji na małe piwo.

No i pewnego pięknego dnia roboczego, gdy wróciliśmy wcześniej niż zwykle, bo szef jakimś dziwnym trafem miał lepszy humor, siedzimy sobie z popołudniową kawką na tarasie, chłodny wietrzyk orzeźwia, a tu nagle widzimy plątaninę źdźbeł zeschłej i dawno niekoszonej trawy, badyle jakichś chwastów, które susza również pokonała, a nasz żywopłot stał się ścianą z gałęzi obrośniętych zielonożółtym (także od suszy) listowiem.

Więc zabieramy się do koszenia, grabienia i przycinania, a później zależnie od możliwości odpady zielone dajemy na kompost lub wrzucamy je do worka na odpady biodegradowalne.

Ale podczas sprzątania, jeśli mamy psa małego czy nieco większego, natkniemy się na mnóstwo ukrytych w zeschłym gąszczu „problemów”, które nieświadomi konsekwencji możemy potraktować jak nasze własne i wrzucić do szamba.

Oto 12 rzeczy, które zapychają rury. Zadbaj o sprawny wywóz szamba!

A to błąd, gdyż psie odchody w przeciwieństwie do ludzkich cementują się, gdy wrzucić je do zbiornika. Chodź może zabrzmieć to dziwnie, najlepiej jest również wyrzucić je do kosza na śmieci, oczywiście z odpadami zmieszanymi.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Wywóz odpadów – jak segregować śmieci? Nowy system 2019

Nie wszystko co spływa rurą, jest obojętne dla wywozu szamba, czyli myjmy głowy… z głową!

Gdy jesteśmy zmęczeni po pracy i wracamy do domu, myślimy o obiedzie, kąpieli i drzemce… No dobrze, o obiedzie, drzemce, a na końcu o kąpieli, chociaż u pań ochłodzenie się po upalnym dniu pod prysznicem i umycie po raz enty głowy, często ważniejsze jest nawet od jedzenia.

Ale gdy szybko chowamy się pod kurtynę zimnej wody, by przepędzić letnie zmęczenie, musimy wiedzieć, co podczas kąpieli nie powinno spłynąć odpływem do naszego szamba.

Na pewno nie mogą być to włosy, gdyż tworzą one kołtuny, które bez problemu po większym ich nagromadzeniu mogą zapchać rury i albo trzeba będzie je przepchać samemu, albo wezwać hydraulika, jeśli samemu się takich umiejętności nie posiada.

A jeśli będziemy mieć wiedzę na temat, jak utrzymać odpowiednią higienę w szambie, będzie nam ono lepiej i dłużej służyło.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Marian opowiada, jak sprawić by szambo służyło nam przez długie lata?

Opróżnianie szamba, czyli inne różności je utrudniające

Poza wymienionymi powyżej odpadami, które w zbiorniku na ścieki nie są tolerowane, jest wiele innych stałych lub płynnych, które z powodu swojej objętości lub właściwości chemicznych nie powinny być wrzucane lub wlewane do szamba. Czego nie wolno wrzucać do toalety?

Te odpady utrudniają wywóz szamba

Jedne bowiem z powodu chemii w nich zawartej zabijają bakterie, które w szambie rozpoczynają rozkład ścieków.

Drugi rodzaj odpadów (odpady stałe) utrudniają opróżnianie szamba głównie poprzez swoją objętość lub tendencję do wchłaniania wody, przez co są cięższe.

Odpadami, które przyczyniają się do zmniejszenia flory bakteryjnej są np. niedopałki papierosów, oleje, tłuszcze, kremy, farby, lakiery, kleje, rozpuszczalniki, maści, syropy, leki w postaci płynnej, silne związki dezynfekcyjne (zwłaszcza te zawierające chlor), czy związki ropopochodne, np. benzyna.

Natomiast odpadami, których nie wrzucamy do szamba, gdyż mogą skrócić żywotność systemu odprowadzającego ścieki, a wcześniej zmniejszyć jego wydajność są: podpaski, tampony, pampersy, leki w postaci stałej (pastylki, kapsułki itd.), a także wymienione wcześniej włosy i niedopałki papierosów.

Podsumowanie

Tak więc ze ściekami jest tak, jak z innymi odpadami. Niby wszystko wydaje się proste – brud jest brudem, ale żeby cały system zajmujący się odpadami działał przez długie lata, trzeba jak w każdej dziedzinie dokładnie zgłębić i zrozumieć temat.

A Marian jak zawsze jest skory do pomocy. Gdy chcesz tylko porady, wejdź na mojego bloga i przeczytaj, to co akurat w danym momencie jest ci potrzebne.

Lecz jeśli potrzebujesz, bym ci opróżnił szambo lub wywiózł gruz, dzwoń pod numer 669 939 999, a twój kłopot zostanie rozwiązany szybko i bez zbędnych nerwów.
Ty natomiast będziesz miał możliwość wyjechać na weekend bez nieprzyjemnej myśli, że gdy wrócisz, będziesz musiał brać oszczędny prysznic, bo coś niebezpiecznie bulgocze w zlewie, umywalce, wannie i prysznicu.

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie