Wywóz szamba a zimowe problemy, czyli zamarzanie zbiornika na ścieki

29 października 2019
Krajobraz zimowy
  • Czy szambo może zamarznąć?

  • Jak zamontować szambo, żeby nie zamarzło?

  • Jaka jest głębokość przemarzania ziemi?

  • Czy mogą zamarznąć inne elementy instalacji odprowadzającej ścieki?

Opróżnianie szamba Warszawa, czyli co Marian ma wspólnego z iluzjonistami?

Witam serdecznie. To znowu ja Marian! Wywiozę szambo, gruz, wyczyszczę na błysk warszawskie ulice! Moi starzy czytelnicy widząc nowego posta, mogą się pytać samych siebie, o czym ten Marian znowu napisze.

Przecież nie można chyba w nieskończoność znajdować nowych ciekawostek z branży wywozu odpadów i wyciągać je na światło dzienne niby iluzjonista wyciągający z kapelusza królika, którego wcześniej tam nie było. Nie wiem jak wy, ale ja widziałem setki takich numerów i ciągle mnie to zadziwia.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Czyszczenie ulic Warszawa, czyli jakie zalety ma sprzątanie na mokro

Reklama

Póki co opróżniam szambo w Warszawie w mniej spektakularny sposób:)

Różnica między tym miłym, puchatym zwierzątkiem z kapelusza, a ciekawostkami i radami, których dla większej wiedzy internautów udzielam, jest taka, że to z króliczkiem to jedynie sztuczka niewymagająca poszukiwania i wydobywania czegoś z zakamarków sieci, a wiadomości na temat wywozu śmieci mogą być ukryte w głębinach internetowego świata i wystarczy być spostrzegawczym i cierpliwym nurkiem, żeby je wyciągnąć.

Tak więc, zapotrzebowanie na wiedzę w konkretnej dziedzinie, a także materiały do jej przyswajania są jeszcze niewyczerpane, więc powiem, że owszem, można jak na razie bez ryzyka popadnięcia w monotematyzm, opowiadać o wywozie szamba lub gruzu.

Wywóz szamba Warszawa, czyli niedalekie widmo zimy

Kiedy rano budzą nas przymrozki, staremu zamkowi w naszych drzwiach zdarzy się zamarznąć, a samochód swoimi kaprysami przyczyni się do spóźnienia w pracy, wielu ludzi zadaje sobie pytanie, co w zimie dzieje się z szambem. Czy należy gruntowniej zadbać o jego izolację?

Gdy przeglądałem Internet, często trafiałem na wątki o tytułach w stylu: „Pomocy! Szambo zamarzło co mam zrobić”? Niestety człowiek zakładający wątek na ten temat może narazić się na niewybredne żarty innych forumowiczów. Lepsza sytuacja w tej kwestii jest na forach budowlanych, lecz na ogólnych często taki ktoś jest obiektem niesmacznych żartów.

Więc poza tym, że chcę uświadomić czytelników a propos tego zagadnienia, to myślę również, że lepiej będzie komuś przeczytać artykuł i wiedzieć, co powinien zrobić niż narażać się na wyśmianie na założonym przez siebie wątku.

Wywóz szamba Warszawa, czyli co tak naprawdę dzieje się ze zbiornikiem w zimie?

Powiem krótko. W zasadzie szamba nie zamarzają. Dzieje się tak dzięki zachodzącym w ściekach procesom fermentacyjnym, w wyniku których w zbiorniku na ścieki wytwarzane jest naturalne ciepło. Poza tym jeśli szambo jest używane, spływające tam nieczystości utrzymują dodatnią temperaturę w jego wnętrzu.

Opróżnianie szamba Warszawa, czyli kiedy zbiornik na ścieki zamarza?

Pomimo tego, że zazwyczaj mróz nie oddziałuje silnie na szambo i może ono być bez przeszkód eksploatowane, to istnieje kilka wyjątków od tej reguły i czasem zbiornik niestety zamarza. Dzieje się tak, gdy na przykład szambo jest przy nieużywanym w zimę domku na działce, a nie zlecono jesienią wywozu szamba.

Zleć wywóz szamba w domku letniskowym przed zimą.

Innym powodem zamarznięcia zbiornika na ścieki może być jego płytkie posadowienie, choć to zdarza się bardzo rzadko, gdyż w naszym klimacie głębokość strefy przemarzania nie wynosi więcej niż 100 cm, a szamba są o wiele głębsze.

Wywóz szamba Warszawa, czyli nie tylko szambo zamarza

Czasem zdarzało się, że gdy mówiłem o rzadkich tak naprawdę przypadkach zamarzania szamba, jakiś znajomy mi mówił coś w stylu „Ale sąsiadowi zamarzło”. I często tak jest, że sami nigdy nie musieliśmy rozwiązywać problemu zamarzniętego zbiornika na ścieki, ale opowieści sąsiadów wzbudzały nasz niepokój.

Lecz najczęściej bywa tak, że zamarzło nie samo szambo, ale rura odprowadzająca ścieki. Powodem takiego stanu rzeczy nie jest jednak głębokość, na którą standardowo zakopuje się takie rury (pół metra), ale zły kąt spadku, gdyż zatrzymujące się w rurze nieczystości mogą rzeczywiście zamarznąć, gdyż jest to jeszcze głębokość, gdzie ziemia przemarza. Na szczęście udrożnienie nie jest trudne, ale musimy wezwać wtedy specjalistę co naturalnie generuje koszty.

Zamarznięte szambo, czyli krótkie podsumowanie

Podsumowując to co napisałem powyżej, to w zasadzie szamba nie zamarzają, żeby tak się stało musi ono być przez dłuższy czas nieużywane lub za płytko posadowione, co jednak raczej się nie zdarza.

Poza tym zamarzać mogą elementy instalacji odprowadzającej ścieki, np. rura jeśli jest zakopana w ziemi pod złym kątem. (Ścieki tam zalegające mogą zamarznąć, gdyż rura zazwyczaj zakopywana jest pół metra pod ziemią, gdzie może jeszcze dotrzeć mróz). Więc lepiej, gdy planujemy budowę szamba, zadbać o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. O tym, jak dobrze zaplanować budowę szamba możecie przeczytać na moim blogu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Budowa szamba – co i jak trzeba zrobić?

A jeśli czytając bloga zaciekawiło was, w czym Marian może wam pomóc, dzwońcie na numer:  669 939 999. Szambo, sterta gruzu czy też klomby na osiedlu. Do wszystkiego Marian jest jak znalazł, jeśliś jeszcze nikogo do tej pracy nie znalazł!

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie