Wywóz odpadów Warszawa, czyli coś nie coś o śmieciarkach

20 marca 2020
Wywóz odpadów - kubły na śmieci segregowane
  • Wywóz odpadów Warszawa, czyli jakie są rodzaje śmieciarek?

  • Wywóz odpadów Warszawa, czyli sposoby ładowania?

  • Wywóz odpadów Warszawa, czyli jakie rodzaje samochodów można przysposobić do wywozu śmieci?

Witam serdecznie. To znowu ja Marian. Ten od wywozu odpadów. Wiosna już idzie, czasem nawet słońce zaświeci, ale jest jakoś inaczej. Mało kto ją odczuwa, bo z domu się raczej nie wychodzi, no chyba, że ktoś mieszka blisko lasu, to ma nieco lepiej, bo jak wyjdzie na spacer, to raczej nikogo koronawirusem nie zarazi.

Ale ja pracuję jak przedtem i dziś chciałbym wam trochę opowiedzieć o śmieciarkach. Napiszę jakie są ich rodzaje, sposoby ładowania odpadów i trochę o tym, jak te samochody są wyposażone.

Wywóz odpadów Warszawa, czyli śmieciarka kontra zwykły obywatel

Gdy zbliża się dzień wywozu odpadów, każdy czeka, kiedy wreszcie ten wielki samochód przyjedzie. Dla każdego z nas pierwsze skojarzenia ze śmieciarką to hałas, auto mające słuszne gabaryty, a i problem z wjazdem na posesję i trudności z załadunkiem również się mogą zdarzyć.

Reklama

Wywóz odpadów Warszawa, a więc trochę o definicji śmieciarki

Śmieciarki to samochody należące do grupy komunalnych pojazdów specjalnych, których charakterystycznym elementem są urządzenia załadunkowe umożliwiające wsypywanie odpadów do skrzyni ładunkowej bezpośrednio z przystosowanych do tego pojemników oraz zgniatarka, bez której pojemność pojazdu byłaby o wiele mniejsza. Poszczególne konstrukcje śmieciarek mogą różnić się rozwiązaniami załadowywania i wyładowywania odpadów.

W przypadku odbioru odpadów od właścicieli nieruchomości najczęściej mamy do czynienia ze śmieciarkami ładowanymi z tyłu (występuje jeszcze ładowanie z przodu i z boku). Obsługują one pojemniki typu: SM-120L, SM-240L SM-660L i SM-1100L. Wóz ma z tyłu mechanizm, który umożliwia podniesienie kubła z odpadami. Klapa pojemnika otwiera się przy podniesieniu, a śmieci wpadają do kontenera śmieciarki. Do obsługi tego typu śmieciarki wymagane jest kilka osób.

Oprócz śmieciarek, do wywozu odpadów komunalnych, wykorzystywane są również samochody dostawcze – szczególnie w celu opróżniania ulicznych koszy na śmieci oraz hakowce i bramowce – do przewozu większych kontenerów.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Kłopotliwa segregacja 2020 – jak przygotować odpady do wywozu w Warszawie?

Wywóz odpadów Warszawa, czyli jakie są typy śmieciarek i ich wyposażenie

Klasyfikując rodzaje pojazdów służących do wywozu odpadów, można wyróżnić pięć ich głównych typów.

Śmieciarki samochodowe typu SM

Śmieciarki samochodowe typu SM są nowoczesnymi samochodami zabudowywanymi na podwoziach samochodów ciężarowych klasy 8-26t DMC, przeznaczonymi do wywozu odpadów ze znormalizowanych pojemników i kontenerów.

Załadunek śmieci z typowych pojemników odbywa się mechanicznie z tyłu lub z boku pojazdu, natomiast odpady gromadzone luzem w kartonach, workach, nietypowych pojemnikach ładowane są ręcznie.

Samochody te obsługują pojemniki o pojemnościach od 80 do 1300 dm3 z możliwością jednoczesnego załadunku dwóch pojemników pojemności od 110-240 dm3.

Samochody z tylnym załadunkiem posiadają liniowy system ugniatania śmieci z zagęszczeniem odpadów (1:5), w zależności od morfologii śmieci oraz możliwość pracy z biologicznymi odpadami.

Ich wyposażenie to, np. liniowy mechanizm ugniatający śmieci, uniwersalne urządzenie do opróżniania pojemników, zespół ramion do podnoszenia kontenerów KP-7 (SM-200/21 KP7), mechanizm wypychający śmieci ze skrzyni ładunkowej, urządzenie załadowczo-hydraulika, tylne, przystosowane do załadunku pojemników od 80 do 1300 litrów.

Śmieciarki do usuwania odpadów z prasą zgniatającą

Ich przykładowe wyposażenie to: urządzenie załadowcze-hydrauliczne, tylne, przystosowane do załadunku pojemników od 80 do 1300 litrów, urządzenie do otwierania pokryw pojemników 1100 l, zagęszczanie odpadów układem liniowym, stopień zagęszczania odpadów – 1:5, krótki odwłok, wysoko podnoszony, cylindry szuflady umieszczone na zewnątrz odwłoka, geometria łopaty zapobiegająca uszkodzeniom czopów.

Pojazdy do transportu kontenerów

Takie samochody przeznaczone są do załadunku, przewozu i wyładunku kontenerów ze zunifikowanymi elementami zaczepowymi – blokującymi, w których można przewozić różnego rodzaju ładunki o charakterze stałym. Współpracują one z kontenerami typu KP7, KPP, SPW, ZW28.

Żuraw przystosowany jest do obsługi pojemników na odpady segregowane typu „dzwon” i podobnych, wyposażony jest we wciągarkę do ich otwierania. Więcej o tym pojeździe przeczytacie tutaj.

Pojazd z urządzeniem hakowym

Kolejnym typem śmieciarki jest pojazd z urządzeniem hakowym. Urządzenie hakowe SMW-642 przeznaczone jest do załadunku i wyładunku kontenerów wykonanych w/g normy DIN 30722 o pojemności od 16 do 34m3 i długości od 5,5 do 6,5m. Wznios ucha znajduje się na wysokości 1570 mm. Maksymalny udźwig dźwignika hakowego wynosi 13.500 kg. Nadbudowa załadowczo-wyładowcza wyposażona jest w elementy zaczepowo-blokujące. Sterowanie urządzeniem hakowym odbywa się z kabiny kierowcy.

Śmieciarka do zbiórki odpadów segregowanych

Ostatni typ pojazdu przeznaczonego do wywozu odpadów to śmieciarka do zbiórki odpadów segregowanych. Śmieciarka tego typu przeznaczona jest głównie do opróżniania pojemników typu dzwon lub podobnych, za pomocą żurawia zamontowanego za kabiną samochodu. Samochód może również obsługiwać inne typy pojemników posiadających taki sam system opróżniania, służące do gromadzenia odpadów z tworzyw sztucznych, opakowań metalowych, makulatury oraz stłuczki szklanej. Pojemność zbiornika na odpady wynosi 9 m3, sposób ugniatania – płyta ugniatająco-wypychająca, sposób rozładunku – płyta wypychająca.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Wywóz gruzu Warszawa i okolice – czym do was jeżdżę?

Jeśli chcecie zamówić moje usługi dzwońcie na numer  669 939 999 lub piszcie na maila kontakt@zamowmariana.pl, a wywóz odpadów możecie uważać już za zrealizowany.

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie