669 939 999 [email protected]

Wywóz odpadów Warszawa a recykling w czasie epidemii

30 kwietnia 2020
Ikona recyklingu na tle kuli ziemskiej
  • Wywóz odpadów Warszawa, czyli jakie problemy dotykają recykling odpadów?

  • Wywóz odpadów Warszawa, czyli co niepokoi recyklerów?

  • Wywóz odpadów Warszawa, a więc czemu zalegające na składowiskach śmieci nie są niczym dobrym?

  • Wywóz odpadów Warszawa, czyli na co muszą przygotować się recyklerzy?

Witam serdecznie. To znowu ja Marian. Niestety tematu epidemii ciąg dalszy, bo niestety okazuje się, że branża wywozu odpadów ma kolejne problemy.

Powiem tak. Cała sytuacja może zdać się irytująca, bo każdy dziś ma problem dla niego niecierpiący zwłoki. Ktoś nie wyjechał na majówkę i jego umysł odmawia posłuszeństwa po tylu tygodniach izolacji, innemu z kolei jakaś dostawa z zagranicy z opóźnieniem dojechała, a reszcie krzywią się przy komputerach kręgosłupy.

A u nas również problem z problemu wyrasta i rodzi nowy problem sprawiając, że praca jest trudniejsza niż była. Najpierw opisywałem nowe zasady segregowania śmieci.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Wywóz odpadów Warszawa, czyli jak to robić w czasach pandemii?

Później się okazało, że problemy zaczynają dotyczyć recyklingu, czyli ważnej części gospodarki odpadami. Z czego to wynika i co należy zrobić? Na te i kilka innych pytań postaram się opowiedzieć w poście.

Wywóz odpadów Warszawa, a więc czarne chmury wiszą nad recyklingiem?

Niestety przez epidemię wzrasta strach i panika, która popycha ludzi do nieprzemyślanych działań. Przykładowo niektórzy przedstawiciele branży odpadowej są za tym, żeby teraz większą część odpadów składować na wysypiskach, o czym można przeczytać tutaj.

Takie rozwiązanie jest dobre, ale na krótki czas, gdyż w dłuższej perspektywie czasowej może to spowodować zagrożenie dla środowiska, a także de facto załamanie się branży recyklingowej z braku surowców do przetwarzania. Ponadto z braku surowców wtórnych mogą ucierpieć firmy, które z założenia wytwarzają swoje produkty na bazie odpowiednio przetworzonych śmieci.

Reklama

Wywóz odpadów w Warszawie, czyli jakie czynniki blokują dziś recykling?

Brak sortowania odpadów i większe niż do tej pory deponowanie na składowiskach w dobie koronawirusa blokuje możliwości pracy polskich recyklerów i umniejsza szanse na spełnienie wymaganych poziomów recyklingu.

Wywóz odpadów na składowiska zmniejsza poziom recyklingu

Recykling materiałowy jest fundamentem gospodarki obiegu zamkniętego, a obecna sytuacja, tak w Polsce jak i Europie, wywołana przez wirusa COVID-19 pokazuje pilną potrzebę jej implementacji. Światowe i krajowe firmy oczekują decyzji w tym zakresie, aby móc się przygotować do nowego systemu.

Wywóz odpadów Warszawa, czyli jakie przełożenie na zmiany w recyklingu ma to, co się dzieje w kwestii przemieszczania się pomiędzy krajami Unii Europejskiej

Duży wpływ na to jak będzie funkcjonowała branża odpadowa, a w tym recykling, ma to, jak długo przemieszczanie się między krajami UE będzie utrudnione, w takiej sytuacji coraz większe znaczenie będzie mieć rynek lokalny recyklingu odpadów, lokalna produkcja i bazowanie na dobrej organizacji procesów wewnątrz każdego kraju.

Jeśli wprowadzane ograniczenie w poruszaniu się w strefie Schengen będzie długotrwałe, może również mieć duży wpływ na ograniczenie przemieszczania produktów, w tym również odpadów, wewnątrz UE. Rodzimy rynek recyklingu musi się przygotować na te zmiany, ale bez pozyskania surowca do produkcji nie będzie to możliwe.
Szymon Dziak-Czekan

prezes Stowarzyszenia Polski Recykling

Wywóz odpadów w Warszawie, a więc podsumujmy

Możliwe, że przez zaistniały kryzys cała polska gospodarka, w tym branża odpadowa, odczuje skutki mniejszych możliwości w przemieszczaniu się między krajami Unii Europejskiej, a co za tym idzie przepływ produktów również będzie utrudniony. Wzrośnie więc znaczenie lokalnego rynku, więc rodzimi recyklerzy powinni to wykorzystać.

Jest jednak jeszcze inny problem, a mianowicie są forsowane zarządzenia, żeby więcej śmieci trafiało na składowiska, co sprawi, że nie będzie czego przetwarzać, bo dopływ surowców zostanie wstrzymany, a poza tym ucierpi na tym środowisko naturalne.

Osobny problem stanowią odpady generowane przez osoby zakażone niemogące być wrzucane z innymi segregowanymi, tak więc ich utylizacja jest trudniejsza. Do tego firmy komunalne muszą mierzyć się z dodatkowymi problemami bezpiecznego wywozu odpadów.

Brak jasnych wytycznych dla firm wywożących odpady

Dobrze jest więc, na tyle ile to możliwe, prowadzić segregację na zwykłych zasadach, co jednak nie jest takie proste, ponieważ przesunięto terminy odbierania takich odpadów jak elektrośmieci, o czym pisałem na blogu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Wywóz odpadów, a zawieszenie segregacji śmieci, czy to możliwe?

Trzeba się więc liczyć również z tym, iż surowce do recyklingu będą trafiać z opóźnieniem i tak jak już pisałem wcześniej, ważne jest zachowanie zwykłych zasad wywozu odpadów na tyle, ile się w ogóle da, a i tak zostaną dość znaczące zmiany.

A jeśli ktoś w tych burzliwych czasach znalazł mnie w Internecie i przekonuje go moja oferta, niech śmiało dzwoni na telefon: 669 939 999 lub napisze maila na adres: [email protected], a na pewno przyjadę i pozbędę się dokuczliwego problemu.

A tym czasem pędzę, bo już klienci czekają i nie powinienem się spóźnić, nawet jeśli jest to poniedziałek po majówce.

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie