Wywóz odpadów segregowanych wspiera recykling, ale i tak Polska zapłaci kary

9 lipca 2019
Recykling odpadów statystyki
  • Ile odpadów wywozimy do recyklingu w Warszawie?

  • Jak wywóz odpadów segregowanych wpływa na poziom odzysku?

  • Dlaczego przed wywozem warto segregować odpady?

Dyrektywa Unii Europejskiej nakazuje, aby recykling odpadów komunalnych w Polsce sięgnął poziomu 50% do 2020 roku. Już dziś wiadomo, że nie uda się zrealizować tego celu. Kary sfinansuje budżet państwa, czyli podatnicy. Leży wam na sercu ochrona środowiska, ale czujecie się bezradni? To tak jak Marian. Jednak coś możemy zrobić. Prawidłowa segregacja powoduje, że większość wywożonych odpadów można odzyskać.

Reklama

Jak wywóz odpadów segregowanych wpływa na poziom recyklingu?

Firma Byś, która wywozi odpady w Warszawie z gospodarstw domowych, wskazuje że w przypadku śmieci zmieszanych poziom odzysku wynosi tylko 70%, a w przypadku wstępnie posegregowanych – aż 90%. Odpady komunalne zyskują drugie życie w postaci surowców i paliwa RDG, które używają cementownie zamiast węgla.

Wywóz odpadów segregowanych ułatwia recykling

Jak się okazuje, ciągle zbyt mało osób segreguje śmieci lub robi to w sposób nieprawidłowy. Wygląda na to, że magiczny próg recyklingu 50 % jest nierealny, a to znaczy że posypią się finansowe kary.

Polska nie osiągnie tych poziomów, bo ciężko będzie nadrobić zaległości minionych 5-6 lat. Być może udałoby się dojść do 35-40%, ale nie do 50%.

Karol Wójcik

przedstawiciel firmy Byś

Nie znaczy to, że możemy czekać z założonymi rękami. Prawidłowo segregując śmieci powodujemy, że więcej wywożonych odpadów trafia do recyklingu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Nie! Dla plastiku. Projekt minimalizacji wywozu odpadów. Przyłączycie się?

Dlaczego warto przed wywozem odpadów segregować śmieci?

Tak naprawdę za niższy poziom recyklingu niż wyznaczone 50%, zapłacimy potrójnie. Jak to możliwe? Najpierw sfinansujemy z naszych podatków skądinąd słuszny haracz dla Unii Europejskiej. Przyłożymy też rękę do degradacji środowiska – w końcu 70 < 90. Każdy to wie! Wreszcie boleśnie odczujemy we własnej kieszeni wzrost opłat za wywóz odpadów. Warszawa, Gdańsk, Kraków, a także wiele mniejszych miast i gmin już przygotowały lub przygotują w niedługim czasie nowe stawki dla mieszańców.

Internet pełen jest newsów alarmujących o podwyżkach, a fora regionalne zapchane emocjonalnymi postami. Odwiedźcie fanpage waszego samorządu, a spotkacie tam wzburzonych użytkowników Facebooka. Ja to nawet rozumiem, ale też czuję bluesa firm, dla których wywóz odpadów to być albo nie być. Twardy biznes – finansowy bilans musi się zgadzać, a wymagania dla przedsiębiorstw na rynku usług komunalnych stale rosną.

Dlaczego zapłacimy więcej za wywóz odpadów nie tylko w Warszawie?

Śmieci nienadające się do powtórnego użycia, trafiają na legalne składowiska lub do spalarni, których w Polsce jest 12. Okazuje się, że to zbyt mało. Popyt na wywóz odpadów jest większy niż moce przerobowe zakładów przetwarzających śmieci. Między innymi stąd zmiana przepisów od 2019 roku, która ma skłonić nas do segregacji według pięciu wytypowanych frakcji.

Wiele osób ma problem, gdzie wrzucić karton po mleku czy resztki jedzenia. Segregacja tylko z pozoru wydaje się prosta. Gdzie przed wywozem odpadów wrzucać nasze domowe śmieci?

PZECZYTAJ TAKŻE:
Wywóz odpadów – jak segregować śmieci? Nowy system 2019

Jak to zwykle bywa popyt nakręca ceny. Za odbiór i przetwarzanie firmy wywożące odpady płacą coraz więcej. Do tej pory władze samorządowe nie interesowały się zbytnio, co dzieje się z wywożonymi śmieciami. Na szczęście wraz z wejściem nowych przepisów to się zmienia. Tych, którzy wywożą odpady na miejsca do tego nieprzeznaczone, pociąga się do odpowiedzialności.

Wywóz odpadów Warszawa – czy czeka nas powtórka z Neapolu?

Profesjonalna gospodarka odpadami nie jest tania. Trzeba uwzględnić wiele kosztów. Chociażby rozwijać flotę. Rząd postawił ostatnio przed firmami wywożącymi odpady wymóg, aby 10% pojazdów stanowiły te o napędzie ekologicznym. Dziś rynek pracy należy do pracownika. No to mamy wzrost wynagrodzeń, a wraz z nim obciążeń dla pracodawców.

Można by jeszcze długo wymieniać. Pewne jest jedno, że na końcu łańcucha pokarmowego zawiśnie producent odpadów komunalnych , czyli my wszyscy. Marian wywozi odpady, ale też wytwarza śmieci. Jedziemy więc na tym samym wózku!

Wywóz odpadów Warszawa – od dziś segregujesz?

Pomimo problemów z odbiorem odpadów warto przyłożyć się do segregacji śmieci w naszych gospodarstwach domowych.

Mamy ograniczony wpływ na wielką politykę, ale możemy sprzątać swój ogródek i tak przygotować wywóz odpadów, żeby jak najwięcej śmieci wróciło na rynek w postaci surowców wtórnych i paliw.

Dla nieprzekonanych wytoczę największe działa – raport ONZ nie pozostawia złudzeń. Musimy niezwłocznie podjąć konkretne działania, także te związane z wywozem odpadów. Opamiętamy się albo zginiemy! Niektórzy się nie przejmują. Inni opuszczą ten padół, zanim nastąpi klimatyczna apokalipsa, ale przecież zostaną nasze dzieci.

Wywóz odpadów Warszawa – Koniecznie segreguj!
Pilna rada Mariana!

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie