Szambo tradycyjne czy ekologiczne – jakie wybrać?

29 marca 2019
Baner z napisem help
  • Czym różni się szambo ekologiczne od tradycyjnego?

  • Dla kogo szambo ekologiczne?

  • Szambo ekologiczne czy oczyszczalnia – co lepsze?

Witam serdecznie. To znowu ja Marian. Tym razem spróbuję rozstrzygnąć kwestię, w jaki rodzaj szamba lepiej zainwestować – czy w zwyczajne, czy w ekologiczne szambo. Ale i tak wy, moi drodzy czytelnicy, będziecie musieli sami sobie na to pytanie odpowiedzieć, bo co Marian powie to jedno, ale jaką niespodziankę przygotowała wam na działce uparta siła zwana naturą, to już rzecz inna.

Zawsze trzeba sposób zagospodarowywania ściekami, jeśli nie możemy podłączyć się do kanalizacji, uzależnić od zastanych warunków gruntowych, bo jeśli nasze podwórko ma na przykład bardzo wysoki poziom wód gruntowych lub są inne przeszkody, o których powiem niżej, to choćbyśmy nie wiem jak bardzo marzyli o oczyszczalni, to przez lubiącą zmieniać nasze scenariusze przyrodę, pragnienie może się nie ziścić, jak to w życiu bywa.

Szambo ekologiczne to nie przydomowa oczyszczalnia!

Są dwie możliwości gromadzenia ścieków, a mianowicie przydomowa oczyszczalnia i szambo. Ale jest też rozwiązanie łączące funkcję szamba i oczyszczalni, czyli szambo ekologiczne. Jest to już gotowy zbiornik bezodpływowy z betonu lub tworzywa sztucznego. Jest on szczelniejszy niż szamba z kręgów betonowych.

Szamba ekologiczne mylone są czasem z przydomowymi oczyszczalniami, ale tak naprawdę mają ze sobą mało wspólnego. Gromadzą one ścieki i tak jak zwykłe szamba wymagają zamówienia wozu asenizacyjnego co dwa tygodnie.

Reklama

Gdzie się sprawdzi szambo ekologiczne?

Szambo ekologiczne sprawdza się wtedy, gdy na działce jest studnia z wodą pitną, grunt jest słabo przepuszczalny, działka jest niewielka i nie byłoby gdzie odprowadzać bardzo dobrze oczyszczonych ścieków z przydomowej oczyszczalni (a tak właściwie to pozostałej po procesie oczyszczania cieczy nieszkodliwej dla środowiska), bo np. nie ma rowu melioracyjnego, a grunt jest mało przepuszczalny, więc odprowadzanie oczyszczonych ścieków do ziemi jest niewskazane.

Zobacz działanie oczyszczalni drenażowej

Zalety i wady szamba ekologicznego

Firmy w swoich ofertach handlowych mają dwa rodzaje szamb ekologicznych: szamba z tworzywa sztucznego i szamba betonowe. Są to już gotowe zbiorniki, które umieszcza się w zrobionych w tym celu wykopach.

Najwięcej zalet ma szambo ekologiczne z tworzywa sztucznego, gdyż niewielka masa zbiornika ułatwia montaż, zazwyczaj takie zbiorniki mają dość długą żywotność (kilkadziesiąt lat), są odporne na temperatury na zewnątrz oraz na procesy zachodzące w ściekach.

Ich betonowe odpowiedniki w większości wymienionych punktów również się sprawdzają (szczelność czy odporność na procesy zachodzące w ściekach), gdyż do betonu, z którego się je wyrabia dodaje się substancje zmniejszające jego nasiąkliwość, ale ciężar zbiorników sprawia, że ich montaż jest trudniejszy.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jak rozsądnie zaplanować budowę szamba?

Zbiornik mający być szambem ekologicznym opuszcza się do wykopu za pomocą hydraulicznego urządzenia, którego dojazd wymaga twardego, ustabilizowanego gruntu.

Jeszcze jedną zaletą szamb ekologicznych jest czas ich budowy – gotowy zbiornik można zamontować w ciągu jednego dnia, natomiast budowa szamba tradycyjnego trwa dwa tygodnie.

Jakie są koszty szamb ekologicznych?

Koszty budowy szamba ekologicznego nie są wiele większe od kosztów przeznaczonych na budowę zwyczajnego szamba, choć w samej grupie szamb ekologicznych są różnice w cenach szamb plastikowych i betonowych. Zresztą, tak jak w przypadku szamb tradycyjnych, poza ogólnymi szacunkami cen, koszty zależą od rodzaju i pojemności zbiornika.

Szamba ekologiczne z tworzywa sztucznego o pojemności do 5 m3 (zalecane do domków letniskowych lub innych budynków używanych okresowo) kosztują 2200-4500 złotych. Za zbiorniki do 10 m3 (zalecane do niewielkich budynków zamieszkałych przez dwie osoby) trzeba zapłacić powyżej 3000 złotych.

Zbiornik ekologiczny o pojemności 12 m3, nadający się do użytkowania przez kilkuosobową rodzinę, kosztuje około 5000 złotych. Koszt budowy tradycyjnego szamba w ogólnych szacunkach wynosi tyle samo, ale zawsze trzeba brać pod uwagę rodzaj zbiornika, a także jego pojemność.

Betonowe szamba ekologiczne są tańsze, na przykład betonowy zbiornik o pojemności do 5 m3 kosztuje 1000 złotych, zbiornik o pojemności 10 m3 kosztuje 2200 złotych, a szambo o pojemności 12 m3 kosztuje około 2200-2500 złotych.

Tak więc, koszty szamb ekologicznych i tradycyjnych wydają się podobne i kwestie finansowe grają tu mniejszą rolę. Znacznie ważniejszymi czynnikami są poziom wód gruntowych oraz to, czy posiadamy studnię z wodą pitną lub przyłącze wodociągowe. Właśnie w przypadku braku tego ostatniego zalecana jest budowa szamba ekologicznego.

Szambo ekologiczne czy przydomowa oczyszczalnia?

Tak jak w przypadku szamb tradycyjnych czy ekologicznych koszty budowy były podobne, tak w tej sprawie trzeba dłużej się zastanowić, czy opłaca nam się budowa oczyszczalni, gdyż w zależności od rodzaju koszt jej budowy wynosi od 6500 do 18600 złotych.

Tak więc pierwsze dwa pytania, które powinniśmy sobie zadać, to: „Czy nas na to stać?” i „Czy nasza działka nadaje się do budowy oczyszczalni?”.

Zanim zdecydujesz jak odprowadzać ścieki, sprawdź warunki gruntowe na swojej działce

Gdy okaże się, że nasza posesja jest zbyt mała i ma słabo przepuszczalny grunt, to pomyślmy lepiej o tradycyjnym lub ekologicznym szambie. Tyle ceny. Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę?

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków – co wybrać?

Nie zawsze jest tak, że plany budowy pokrywają się z tym, co zastajemy na miejscu i często wymaga to od nas elastycznego podejścia do sprawy oraz pomysłowości.

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie