Susza w Warszawie – jak radzić sobie z pielęgnacją ogrodu latem?

8 czerwca 2020
Mlecze w ogrodzie
  • Pielęgnacja ogrodu Warszawa, czyli proste sposoby magazynowania wody

  • Pielęgnacja ogrodu Warszawa, czyli jak poprawić jakość gleby

  • Pielęgnacja ogrodu Warszawa, czyli co to jest mikoryza i jak ją stosować

Susza to prawdziwe wyzwanie dla ogrodu i roślin. Wymagają one w tym czasie wyjątkowej opieki, gdyż są narażone nie tylko na deficyt wody, ale także na choroby i atak szkodników. Jeszcze bardziej niebezpieczna jest susza w mieście. Jak zatem powinni pielęgnować ogród mieszkańcy Warszawy? Oto kilka rad Mariana!

Dlaczego coraz częściej nawiedza nas susza?

Jest wiele powodów, dla których w ostatnim czasie susze są coraz bardziej dokuczliwe. Niestety Marian musi przyznać, że poniekąd sami jesteśmy sobie winni. Jedną z przyczyn susz jest masowe wycinanie drzew. Zmianie ulegają także naturalne zbiorniki wodne. Ludzie regulują koryta rzek, osuszają stawy i bagna. Co więcej, wszystkie zbiorniki wodne są coraz bardziej zanieczyszczone.

Reklama

Pielęgnacja ogrodu Warszawa – z roku na rok maleją zasoby wody w Wiśle

Na suszę ma wpływ także nadmierna eksploatacja gleby. Im bardziej jest ona zniszczona, tym mniej wody zatrzymuje. Nie pomagają także wybetonowane miasta oraz całe podwórka pokryte kostką brukową.

Ani Marian, ani nikt inny w pojedynkę nie zmieni świata i nie sprawi, że susza przestanie szkodzić. Można jednak zadziałać tak, aby nasz ogród był na nią przygotowany.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pielęgnacja zieleni Warszawa – co uprawiać w mieście? Pożyteczne rośliny

Pielęgnacja ogrodu Warszawa — magazynuj wodę!

Pierwszym krokiem, który pozwoli zadbać o ogród, nawet podczas suchych dni, jest magazynowanie wody. Oto dwa łatwo dostępne sposoby:

  • Pierwszy sposób to tworzenie zbiorników wodnych w swoim ogrodzie. Mogą to być niewielkie oczka wodne, ale też większe stawy. Trzeba o nie dbać, czyścić je i pilnować, aby nie zarosły, zwłaszcza jeśli są płytkie. Można też gromadzić wodę deszczową w beczkach lub innych pojemnikach. Kiedy nadejdzie susza, przydadzą się jak znalazł.
  • Drugi sposób to korzystanie z nierówności terenu. Przykładem mogą być niewielkie zagłębienia tam, gdzie znajduje się trawnik. Będą stanowiły doskonałą rezerwę wody. Podobny efekt będzie miało stworzenie zagłębienia wokół drzew i krzewów. Woda deszczowa lub z podlewania zgromadzi się w dołku i drzewo będzie miało do niej dostęp jeszcze przez długi czas.

Woda zmagazynowana w zagłębieniach tworzy zapas, który ułatwia roślinom przetrwanie kilku dni suszy.

Pielęgnacja ogrodu Warszawa – zadbaj o jakość gleby!

Jeżeli chcemy zadbać o to, by nasz ogród nie wysychał szybko, trzeba pomyśleć o glebie. Warto wzbogacić ją o inny rodzaj gleby, by woda była zatrzymywana na jak najdłużej.

Jeżeli w naszym ogrodzie mamy glebę piaszczystą, Marian radzi wymieszać ją z tzw. glinką. Z kolei, jeśli nasza gleba już jest gliniasta, by lepiej zatrzymywała wodę, należy dodać drobnego żwiru lub piasku.

Jeżeli nie można gleby wymieszać z inną, można do niej dodać hydrożelu. Powinien być on używany wszędzie tam, gdzie mają być uprawiane rośliny. Hydrożel także ułatwi nawadnianie gleby i pomoże zatrzymać wodę.

Pielęgnacja gleby powinna obejmować też inne działania, takie jak regularne spulchnianie i napowietrzanie. Dodatkowo, raz na jakiś czas, gleba powinna być poddawana wapnowaniu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pielęgnacja zieleni Warszawa – jak zadbać o kondycję roślin w mieście?

Mikoryza, czyli naturalna pielęgnacja ogrodu

Jeżeli interesuje nas pielęgnacja ogrodu, Warszawa powinna być przygotowana na wyzwania, jakie niesie ze sobą susza. Aby złagodzić skutki niekorzystnych warunków panujących w mieście, warto czerpać przykład z lasu.

Wzorem w walce suszą może być zjawisko mikoryzy. Jest to sytuacja, w której grzyby mikoryzowe zwiększają chłonność korzeni drzew i innych roślin żyjących w lasach. Ponadto sprawiają, że rośliny stają się bardziej odporne na choroby i szkodniki.

Uzyskanie takiego efektu w przydomowym ogrodzie może być trudne, a czasem nawet niewykonalne. Warto jednak spróbować. Wystarczy kupić odpowiedni preparat do mikoryzy i przed posadzeniem roślin namoczyć w nim korzenie. Mikoryza wesprze nie tylko drzewa i krzewy, ale sprawdzi się także jako nawóz pod trawnik.

Mikoryza – sposób na efektywniejszą pielęgnacje ogrodu

Podsumowując, da się zadbać o ogród nawet podczas suszy. Wystarczy tylko być systematycznym i wdrożyć w swoim ogrodzie kilka prostych rozwiązań. Warto też szanować każdą kroplę deszczy, która spada na nasz ogród oraz każdą kroplę wody, którą podlewamy rośliny.

Pielęgnacja ogrodu Warszawa – doświadczenie i profesjonalna pomoc!
Zadzwoń lub napisz do Mariana:)

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie