Smog w Warszawie! Pielęgnacja zieleni miejskiej sojusznikiem w walce o czyste powietrze

27 kwietnia 2020
Panorama - smog w Warszawie
 • Rośliny w mieście! Pielęgnacja zieleni wspomaga walkę ze smogiem

 • „Zielone ulice” i inne projekty pielęgnacji zieleni w Warszawie

 • Firmy i instytucje w Warszawie dołączają do miejskich projektów pielęgnacji zieleni

Warszawa jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Przyczyny są znane: niska emisja zimą – palenie w tzw. kopciuchach, zanieczyszczenia przemysłowe i komunikacyjne. Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej, powołane w zeszłym roku, tworzy procedury i struktury, które integrują działania różnych jednostek miasta i aktywistów na rzecz ograniczenia smogu. Pielęgnacja zieleni Warszawa znalazła się wśród priorytetów. Wszystkie rośliny są na wagę złota, ale w mieście najważniejsze są drzewa. To nasi sojuszniczy w walce o czystsze powietrze.

Zieleń miejska pełni wiele pożytecznych funkcji

Zieleń miejska jest ważnym elementem krajobrazu każdego miasta. Pełni wiele pożytecznych funkcji. Oto najważniejsze z nich:

 • funkcja estetyczna, która ma na celu poprawę wyglądu miasta i jednocześnie samopoczucia jego mieszkańców,
 • funkcja rekreacyjna, która wynika z faktu, że zieleń miejska stwarza idealne warunki do uprawiania sportu, rekreacji, spędzania czasu z rodziną i znajomymi,
 • funkcja regulująca — zieleń pozwala regulować temperaturę w miastach, o czym Marian wspominał już w jednym ze swoich artykułów,
 • funkcja minimalizująca hałas — zieleń w miastach często zlokalizowana jest przy torach i trasach, aby pochłaniała hałas,
 • funkcja oczyszczająca — rośliny produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla, to właśnie dlatego ich obecność w miastach ma tak kluczowe znaczenie.

Reklama

Zdrowe 10 m wysokie drzewo produkuje średnio ok. 118 kg tlenu rocznie, człowiek zużywa go 176 kg – dwa drzewa średniej wielkości zaspokajają potrzeby jednej osoby!
Urząd Miasta Kielce

um.kielce.pl

Warto pielęgnować zieleń nie tylko w Warszawie

Smog jest jednym z najniebezpieczniejszych zjawisk pojawiających się w naszym środowisku. Szacuje się, że z jego powodu umiera 45 tysięcy Polaków rocznie. Składa się przede wszystkim z tlenków węgla, azotu i siarki, ale najbardziej szkodliwe są pyły PM10 i PM2. Głównie powstaje wskutek palenia w domowych piecach węglem, a nawet śmieciami (około 45 % emisji), wydzielania spalin i zanieczyszczeń przemysłowych. Jest więc pochodną działalności człowieka. Utrzymuje się, gdy na jednym obszarze występuje kilka zjawisk, do których należą:

 • duże zanieczyszczenie powietrza, np. dwutlenkiem węgla, spalinami samochodowymi,
 • zapylenie powietrza spowodowane np. emisją na dużą skalę dymu z palenisk domowych,
 • brak ruchu powietrza i bezwietrzna pogoda,
 • duże zamglenie.

Smog zawiera tzw. pyły zawieszone. Są to bardzo małe cząsteczki stałe lub płynne unoszące się w powietrzu. Na ich powierzchni osadzają się metale ciężkie i wielopierścieniowe węglowodany. Przenoszą się z wiatrem na duże odległości i powodują choroby układu oddechowego i krążenia.

Pielęgnacja zieleni miejskiej 2019 – Warszawa posadziła 130 tys. drzew

Rośliny w mieście skutecznie pomagają nam w walce o czyste środowisko. W procesie ewolucji wykształciły mechanizmy obronne. Włoski pokrywające liście wychwytują zanieczyszczenia, aby przetransportować je do komórek skórki i tam je zatrzymać. Wydzielają także parę wodną oczyszczając dolne warstwy atmosfery z pyłów. W mieście najlepiej sprawdzają się drzewa liściaste z rozłożystymi koronami i silnie rosnące pnącza.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jak dobrze zaprojektować zieleń miejską? Najważniejsze zasady dla Warszawy i innych miast w Polsce

Rośliny pracują na rzecz naszych miast

Wspomniałem już, że rośliny bezpośrednio wpływają na poprawę jakości powietrza. Jak to się ma do smogu? Marian podaje kilka odpowiedzi na to pytanie:

 • rośliny pochłaniają szkodliwy dwutlenek węgla, czyli jedną z substancji odpowiedzialnych za smog,
 • zieleń miejska, zwłaszcza drzewa, akumuluje ogromne ilości zanieczyszczeń, m.in. pyłów i innych szkodliwych związków chemicznych,
 • znajdujące się w mieście rośliny poprawiają cyrkulację powietrza, a to sprawia, że jeden z koniecznych warunków związanych z powstawaniem smogu, zostanie ograniczony,
 • im więcej przestrzeni w mieście zajmują rośliny, tym mniej jest miejsca dla fabryk i prywatnego budownictwa, które także generują duży procent zanieczyszczeń,
 • rośliny (zwłaszcza drzewa i krzewy) regulują gospodarkę wodną ekosystemu, ograniczając tym samym powstawanie mgieł, które najczęściej pojawiają się nad pustymi, wilgotnymi obszarami.

Pielęgnacja zieleni Warszawa walczy ze smogiem

Z roku na rok Warszawa przeznacza więcej pieniędzy na walkę ze smogiem. Od 2019 do 2022 roku będzie to łącznie 300 mln zł. Warszawiacy mogą liczyć na 12 tys. dotacji na wymianę pieca. Uruchomiono nowe stacje pomiarowe i czujniki powietrza. Jednym z priorytetów jest także intensyfikacja zazielenienia ulic. Między innymi ruszyła akcja „Zielone ulice Warszawy”.

Nie tylko pielęgnacja zieleni miejskiej. Zobacz antysmogowe projekty Warszawy

Walka o czyste powietrze w stolicy jest moim priorytetem. Inwestujemy w ekologiczny transport publiczny, zieleń oraz wspieramy warszawianki i warszawiaków w wymianie tzw. „kopciuchów”. (…) Zintensyfikowaliśmy zazielenianie stolicy. Tylko w zeszłym roku stolica posadziła ok. 130 tys. nowych drzew, które oczyszczają powietrze.
Rafał Trzaskowski

prezydent m.st. Warszawy

Nie ma wątpliwości, że rośliny w mieście w znacznym stopniu ratują nas przed smogiem oraz poprawiają jakość powietrza. Po pierwsze: produkują tlen. Im większa zawartość tlenu w powietrzu na danym obszarze, tym jest ono czyściejsze i bezpieczniejsze dla ludzi. Po drugie: rośliny, by żyć, muszą z powietrza pobierać dwutlenek węgla. Jak wiadomo, tego w mieście jest pod dostatkiem. Po trzecie: rośliny magazynują inne szkodliwe substancje i pochłaniają niebezpieczne pyły. Można zatem powiedzieć, że potrójnie pracują na jakość powietrza w miastach.

Usługi ogrodnicze Warszawa może liczyć na Mariana

Jeśli potrzebna jest pielęgnacja zieleni Warszawa może być spokojna. Marian czuwa! Zaufali nam: Urząd m. st. Warszawa, Zarząd Oczyszczania Miasta, Zarząd Transportu Miejskiego, Zarząd Gospodarki Nieruchomościami. Ty też możesz! Nie ważne, czy jesteś właścicielem zakładu produkcyjnego, czy też prowadzisz małą firmę, zostań z nami.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Dlaczego warto zadbać o zieleń w firmie? Pielęgnacja zieleni Warszawa

Co otrzymasz w zamian? Zatrudniamy fachowców, którzy znają się na aranżacji zieleni i wiedzą, jak pielęgnować rośliny. Z nami wyczarujesz schludne skwery, bajeczne rabaty, krzewy obsypane kwiatem. Zapraszam do współpracy, która przyniesie pozytywne skutki nie tylko dla oka, ale także dla jakości życia, zdrowia i samopoczucia, bo wszyscy możemy walczyć ze smogiem.

Usługi ogrodnicze i pielęgnacja zieleni Warszawa dla firm i instytucji
Dzwońcie lub piszcie do Mariana!

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie