Przed wywozem odpadów idziemy na zakupy - wybieraj świadomie! Poznaj ekoznaki

  • Wywóz odpadów do recyklingu - jak zmotywować się do segregacji?
  • Świadomy konsument - jak kupować, aby wywożone odpady trafiały do odzysku?
  • Wywóz odpadów Warszawa i nie tylko – dlaczego warto czytać ekoznaki?

Marian porusza dziś kolejny, ważny temat dotyczący dbania o nasze środowisko. Wywóz odpadów to nie tylko praca, to także misja mająca na celu poprawę dobrostanu planety. Dziś jeszcze raz pogadamy o wywozie odpadów segregowanych. A dokładnie o tym jakie korzyści niesie ze sobą to rozwiązanie, dlaczego warto segregować śmieci oraz jak wybierać produkty, aby ich opakowania mogły później zostać przekazane do recyklingu. 

Wywóz odpadów do recyklingu – dlaczego opłaca się segregować śmieci w Warszawie i nie tylko? 

Nastały czasy, kiedy coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest dbanie o środowisko, a co się z tym wiąże - segregacja odpadów. Jednak czy aby na pewno pamiętamy na co dzień, jak ogromne znaczenie dla naszej planety ma recykling?  

Recykling to system czynności i procesów, zmierzający do odzyskania i ponownego wykorzystania odpadów komunalnych, przy jak najmniejszym wkładzie energetycznym.
Podstawą recyklingu jest właściwa segregacja!
 

Produkcja z wykorzystaniem surowców powstałych z recyklingu często jest tańsza, szybsza i bardziej ekologiczna niż wytworzenie przedmiotów "od zera". Marian powie wam także, że to świetny sposób na oszczędzanie energii i wody, które zużywane są w procesach produkcyjnych. Co więcej, dzięki recyklingowi mniej wywozi się odpadów na wysypiska w Warszawie i okolicach, które to wysypiska i tak z każdym rokiem są coraz bardziej przepełnione. 

Świadomy wywóz odpadów — czy warto czytać etykiety na opakowaniach? 

Jeszcze przed wywozem odpadów trzeba koniecznie zadbać o prawidłową segregację, aby recykling był jak najbardziej efektywny.  

Jednak Marian zachęca do pójścia o krok dalej. Otóż już podczas zakupów trzeba zwracać uwagę na opakowania oraz informacje na nich zawarte. Można tam znaleźć mnóstwo kolorowych znaków, które pozwolą kupić towar, który nie był produkowany na podstawie technologii wyniszczających środowisko. Co więcej, w ten sposób można rozpoznać produkty, które pochodzą z upraw i hodowli ekologicznych, a zatem są bezpieczne dla zdrowia kupującego. Oznaczenia dotyczą wpływu na wodę, naturalne tereny leśne, zanieczyszczenie środowiska.  

Wracając jednak do tematu (ten Marian to zawsze się rozgada), na opakowaniach produktów znajdują się także oznaczenia, z jakich materiałów zostały one wykonane, czy można poddać je recyklingowi oraz w jaki sposób je segregować. Już na etapie zakupów warto podejmować decyzję, które ułatwią i przyśpieszą wywóz odpadów w Warszawie, pod Warszawą i każdym innym miejscu w Polsce.  

Ekologiczny wywóz odpadów – o czym informują ekoznaki? 

Każde opakowanie, które nadaje się do recyklingu, ma odpowiednie oznaczenia. Oto przykłady:

Opakowanie nadaje się do recyklingu

Na opakowaniach, które można przetworzyć, znajduje się znaczek recyklingu, który jest znany na całym świecie — trzy strzałki, które tworzą krąg. To taki symbol wielokrotnego wykorzystania.  

wywoz-odpadow-do-recyklingujpg


Zielony punkt. Producent przyjazny środowisku

Podobny znak, ale dwiema strzałkami i w zielonym kolorze potwierdza, że producent opakowania wniósł wkład na rzecz krajowej organizacji odzysku opakowań.  

zielony-punktpng


Opakowanie można kompostować

Warto też zwrócić uwagę na znaczek z „drzewkiem”. Informuje on, że kupujemy produkt w opakowaniu biodegradowalnym, czyli takim, które podczas rozkładania się nie uwalnia do środowiska toksycznych substancji oraz może być kompostowane z odpadami organicznymi. 

wywoz-odpadow-biopng


Opakowanie trzeba rozdzielić

Marian poleca przyjrzeć się także, czy na opakowaniu nie ma ludzika wyrzucającego odpady do dwóch różnych koszy. To oznacza, że opakowanie składa się z więcej niż jednego materiału, więc przed wyrzuceniem trzeba je rozdzielić, a następnie wyrzucić osobno.  

wywoz-odpadow-segregujpng

Aluminium do wielokrotnego odzysku

O możliwości recyklingu informuje także znak "alu" znajdujący się na puszkach po napojach i konserwach, informujący, że produkt wykonano z aluminium, którego odzysk sięga 100% i możne być prowadzony wielokrotnie.  

wywoz-odpadow-aluminiumpng


Ekoznaki dają podpowiedź, jak segregować odpady. Warto je poznać. Oto najważniejsze !
Zobacz!

Niektóre potwierdzają, że producentowi nie było obojętne, co stanie się z opakowaniem po zużyciu produktu, kiedy to śmieciara zajmie się wywozem odpadów z waszych warszawskich domów, czy to z Ursynowa, czy z Białołęki, czy to ze Śródmieścia. 

Wyższe odpłaty za wywóz odpadów zamieszanych – czy zmotywują do segregacji? 

Jest jeszcze jeden aspekt, który powinien zachęcić do segregowania odpadów. Chodzi o wysokie opłaty obowiązujące za przekazywanie odpadów niesegregowanych. Każdy z nas realizuje wywóz odpadów za pośrednictwem jednostek samorządowych i opłaty uiszcza do odpowiedniego urzędu gminy lub miasta. Zwykle opłaty za przekazywanie odpadów niesegregowanych są wyższe niż w przypadku odpadów segregowanych. Ma to być motywacją dla mieszkańców, aby skrupulatnie rozdzielali śmieci. Mobilizować może także fakt, że osoby tworzące kompostowniki będą płacić mniej. Największą motywacją powinna być jednak chęć zadbania o planetę i zmniejszenie ilości odpadów, które trafiają na wysypiska. 

Wywóz odpadów Warszawa - nie wiesz jak segregować śmieci?
Najczęstsze pytania i odpowiedzi Zobacz!