Projektowanie zieleni w małym ogrodzie – jak wybierać rośliny? Porady nie tylko dla warszawiaków

5 października 2020
Zamyślona kobieta na ławce ogrodowej
  • Zasady projektowania zieleni w małym ogrodzie! Nie tylko w Warszawie

  • Rośliny, które zajmują mało miejsca i nie rzucają cienia! Przykłady

  • Zakładanie małego ogrodu Warszawa – Zasięgnij porady Mariana!

Zakładanie małego ogrodu jest nie lada wyzwaniem, szczególnie jeśli do tej pory nie mieliśmy ku temu okazji. Można oczywiście inspirować się gotowymi już aranżacjami – zarówno tymi widzianymi w świecie realnym, jak i wirtualnym. Projektowanie zieleni Warszawa może być świetną zabawą, ogranicza nas praktycznie tylko wyobraźnia. Nawet przy niewielkim budżecie i powierzchni można stworzyć coś unikalnego.

Projektowanie zieleni Warszawa – stosuj te zasady w małym ogrodzie!

Zakładanie ogrodu w przypadku niedużej działki stwarza pewne ograniczenia, ale nie muszą być one problemem, jeśli umiejętnie wszystko rozplanujemy i będziemy stosować się do pewnych zasad.

Bardzo istotne będzie dobranie odpowiednich gatunków roślin do małego ogrodu, aby nie uzyskać przypadkiem efektu przetłoczenia. Nie polecam przesadzać z różnorodnością, która lepiej sprawdza się przy dużych działkach, gdzie mamy większe pole do popisu. Minimalizm będzie strzałem w dziesiątkę, z zachowaniem czytelnego i jasnego układu kompozycyjnego ogrodu.

Zamiast stawiać na ilość drzew i krzewów, zalecam skupić się na unikalności, czyli sięgnąć po gatunki niestandardowe, o nieprzeciętych walorach estetycznych, wyróżniające się na tle zwykłych roślin. Na szczęście takich nie brakuje, dlatego mamy w czym przebierać.

Mały ogród nie lubi dużych drzew i krzewów, gatunków mających tendencję do nadmiernego rozrastania się. Dużo trudniej jest utrzymać w ryzach takie rośliny, przez co zdominują one już i tak przecież ograniczoną przestrzeń.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Projektujemy mały ogród w Warszawie! Sposoby na optyczne powiększenie przestrzeni

Problemem będzie nie tylko zajmowanie sporej ilości wolnego miejsca w ogrodzie, ale też zacienianie go, co odbije się niekorzystnie na wzroście innych roślin. Mała działka powinna być jak najbardziej oświetlona naturalnym światłem słonecznym, co ją optycznie powiększy i nada przestronności. Warto wobec tego wybrać gatunki miniaturowe, najlepiej takie o regularnym pokroju.

W niewielkim ogrodzie wspaniałe sprawdzają się rośliny pnące, które można wykorzystać do przyozdobienia pergoli, ogrodzenia, pionowych ścian działowych. Zaletą pnączy jest ich szybki wzrost, małe wymagania i gęstość. Łatwo wobec tego uzyskać efekt bujnej zieleni, dzięki czemu powiększymy swoją ogrodową przestrzeń.

Reklama

Zakładanie małego ogrodu Warszawa – postaw na pnącza!

Projektowanie zieleni na niedużej przestrzeni wymaga zastosowania różnych trików, takich jak przykładowo sadzenie roślin piętrowo – przy granicy polecam wybierać te najwyższe, a idąc w głąb ogrodu coraz niższe. Jeśli chcemy cieszyć się atrakcyjnym ogrodem przez cały rok, to należy postawić na rośliny zimozielone.

Rozmieszczenie roślin w ogrodzie także ma znaczenie. Nie polecam roślin o dużych liściach, które przy małej przestrzeni łatwo ją zdominują i optycznie zmniejszą. Dużo lepszym wyborem będą te o drobnej fakturze. Jeśli już chcemy mieć te o większych liściach, to posadźmy je blisko domu, a w miejscach bardziej oddalonych zdecydujmy się już na coś mniejszego.

Świetnym rozwiązaniem będzie zabawa z kolorami – rośliny o intensywnych i ciepłych barwach są mile widziane przy tarasie czy przestrzeni wypoczynkowej, a te o barwach chłodnych w dalszych częściach ogrodu i na obrzeżach działki.

Zakładanie ogrodu Warszawa – wybieraj rośliny, które zajmą mało miejsca!

Warszawa to miasto, w którym można spotkać naprawdę przepiękne ogrody pomimo tego, że nie są one wielkopowierzchniowe. Jeśli też chcemy cieszyć się bujną roślinnością w swoim niedużym ogrodzie, warto wybrać rośliny zajmujące niewiele miejsca. Szczerze mogę polecić rośliny wolnostojące, wieloletnie i zimotrwałe, które zachwycają swoimi pięknymi kwiatami.

Rośliny zimotrwałe mają to do siebie, że kwitną cały czas. Przy niewielkiej przestrzeni świetnie sprawdzają się drzewka w donicach – kolumnowe, kuliste, parasolowate.

Zanim zdecydujemy się na konkretny gatunek rośliny, zawsze trzeba sprawdzić, jak mocno są w stanie się rozrosnąć w przyszłości. Na uwadze powinno się mieć także kwestię nasłonecznienia. Projektowanie zieleni w małym ogrodzie powinno uwzględniać drzewa o kulistej i kolumnowej koronie.

Projektowanie zieleni w małym ogrodzie – wybieramy rośliny. Zobacz przykłady!

Rośliny w małym ogrodzie – Marian poleca drzewa i krzewy

Zakładanie ogrodu przy niewielkiej przestrzeni nie oznacza, że nie możemy cieszyć się pięknymi drzewami typu klon palmowy. Ta odmiana osiąga maksymalnie do ośmiu metrów wysokości, dlatego nie musimy obawiać się zacienienia ogrodu. Znika też problem z przycinaniem, co jest sporą wygodą. Liście klonu palmowego są bardzo dekoracyjne, można je podziwiać od wiosny do jesieni.

Idealnie sprawdzi się też wierzba babilońska, która osiąga do siedmiu metrów wysokości, wyróżnia się ciekawie powyginanymi pędami, można ją dowolnie formować i nawet uprawiać w pojemnikach.

Jako że w Warszawie nie brakuje zanieczyszczeń powietrza, warto sięgnąć po lilaka japońskiego, który jest na nie odporny. Rozrasta się do maksymalnie do pięciu metrów.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pielęgnacja zieleni Warszawa – jak zadbać o kondycję roślin w mieście?

Śmiało mogę polecić drzewa kuliste takie jak klon zwyczajny, jesion wyniosły, wiśnia pospolita czy robinia biała. Natomiast z drzew kolumnowych idealnie nada się wiśnia piłkowana, grab pospolity.

Więcej przykładów znajdziecie w katalogu roślin.
Wybierz drzewa i krzewy do sowjego ogrodu

Pamiętajcie! Zawsze możecie skorzystać z porady doświadczonej osoby, dlatego Marian jak najbardziej poleca się na przyszłość. Chętnie podpowiem, jak zaprojektować zieleń w małym ogrodzie, aby uzyskać niebanalny efekt.

Efektowny ogród na małej działce? To możliwe!
Zakładanie ogrodu Warszawa – Zadzwoń lub napisz!

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie