Projektowanie ogrodu Warszawa – jak zaplanować oświetlenie zewnętrzne?

11 stycznia 2021
Oświetlenie ogrodu
  • Projektowanie ogrodu Warszawa – planujemy oświetlenie zewnętrzne

  • Ogród po zmroku – z rozmysłem wydzielamy strefy świetlne

  • Zakładanie ogrodu Warszawa – wybieramy odpowiednie rodzaje lamp

Zimną smętnie się patrzy na ogołocone drzewa i krzewy, na puste rabaty, wyludnione tarasy, a przecież ogród może być piękny nie tylko w porze kwitnienia roślin. Gdy pozwolimy sobie na świetlne aranżacje, to nawet zimą ocieplimy nieco ten smętny krajobraz, a i łatwiej będzie nam w nocy trafić do drzwi. Dzisiaj kilka pomysłów od Mariana, jak zainstalować oświetlenie zewnętrzne.

Zakładanie ogrodu Warszawa – kiedy zaplanować oświetlenie?

Oświetlenie tarasu, oczka wodnego, żwirowych ścieżek, a może nawet fontanny to sprawy, o których trzeba myśleć już w chwili projektowania ogrodu. Jeśli przypomnicie sobie o tym, gdy już cały ogród będzie urządzony, porobione ścieżki, posadzone rośliny, to musicie liczyć się z tym, że część z tych elementów może zostać uszkodzona, a nawet i całkowicie zniszczona.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Projektowanie ogrodu w Warszawie i nie tylko, czyli trochę o tym, po co nam mała architektura ogrodowa

Przecież pod rabatami trzeba położyć kable, jak zrobić to bez uszczerbku na roślinach? To niemożliwe. To samo dotyczy chodników czy podjazdów. Gdy zechcecie zamontować w tych miejscach piękne lampy czy reflektory, trzeba będzie niszczyć kostkę, a na pewno co najmniej ją rozmontować. Gdy pomyślicie o tym wcześniej i ujmiecie to w projekcie, to zamontowanie oświetlenia odbędzie się niemalże całkiem bezboleśnie. Uwierzcie, słyszałem już lamenty nad zniszczonymi, drogocennymi krzewami róż!

Reklama

Projektując ogród zaplanuj także oświetlenie zewnętrzne

Oświetlony ogród po zmroku

Projektowanie ogrodu Warszawa – wydziel strefy oświetleniowe

Pomyślcie, w których rejonach swojej posesji chcielibyście mieć więcej światła. Najlepiej dokonać tego wydzielając specjalne strefy oświetleniowe. Warto zacząć już wtedy, gdy projektowanie ogrodu w Warszawie jest w początkowej fazie. Nie chcecie błądzić w egipskich ciemnościach na własnym podwórku i w ogrodzie, to postawcie lampy i reflektory przy chodniku, furtce, garażu, strefie wejścia, ale nie zapominajcie także o tarasie czy najbardziej reprezentacyjnych miejscach ogrodu.

Odpowiednie oświetlenie ogrodu nie tylko wydobędzie go z mroku, ale także doda klimatu i co ważne, będzie także świetnym straszakiem na złodziei. Strefy oświetleniowe mogą się różnić nie tylko ilością i rodzajem lamp, ale także natężeniem światła. Nie zawsze musi być mocne, w niektórych przypadkach wystarczy, gdy tylko będzie stanowiło delikatną oprawę dla danego miejsca.

Jak wydzielić strefy w ogrodzie? Praktyczny poradnik
Dowiedz się więcej!

Świetlne show – jak nie przesadzić we własnym ogrodzie?

Na pewno widzieliście nie raz prawdziwe świetlne lunaparki na niedużych posesjach. I to oczywiście nie tylko w czasie Bożego Narodzenia. Czy na pewno taki efekt chcecie uzyskać również na swojej posesji? Szczerze odradzam.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Projektowanie zieleni Warszawa, czyli jak udekorować ogród na święta?

Odstraszycie nie tylko złodziei, ale zwierzęta i ludzi, którzy oszołomieni nadmiarem lamp będą po prostu odwracać głowę. Więc gdy urządzicie w ogrodzie prawdziwe świetlne show, to tym sposobem możecie osiągnąć efekt zupełnie przeciwny od zamierzonego.

Wspomnę jeszcze o komforcie spania. Co prawda rolety mogą zdziałać cuda i skutecznie ochronić was od tego oszałamiającego blasku, ale przecież nie o to chodziło. O ile zimą takie oświetlenie można podciągnąć pod świąteczne aranżacje, tak w pozostałej części roku wygląda już niestety tandetnie.

Oświetlenie zewnętrzne powinno być subtelne i delikatne, na tym też zresztą polega profesjonalne projektowanie ogrodu Warszawa.

Zakładamy ogród w Warszawie – jakie lampy wybrać?

Rodzajów lamp jest bardzo wiele, trzeba tylko z rozmysłem ująć je w projekcie ogrodu nie tylko w Warszawie. Na przykład reflektory sprawdzą się do punktowego i kierunkowego oświetlania ścian budynków, elementów wodnych czy roślin. Te o mniejszej mocy można montować w podłożu i będą świetnie wskazywać przejście czy ścieżkę prowadzącą do altany lub hamaku. Tę samą funkcję spełnią słupki, które zazwyczaj montuje się do kostki lub osadza w gotowych podstawach, gdy chcemy je zamontować w ziemi.

Latarnie ogrodowe są znacznie większe i wymagają odpowiedniego fundamentu, ale pięknie rozświetlą większe ogrodowe i przydomowe przestrzenie. Poza tym można jeszcze pozwolić sobie na kinkiety, lampy zwisające, np. na tarasach, w altanach, na balkonach, które stworzą delikatną i subtelną atmosferę.

Zobacz, jak dobrze zaprojektować oświetlenie zewnętrzne w ogrodzie!

Przemyślana zabawa światłem sprawi, że posesja nawet zimą nabierze charakteru i będzie wywoływać miłe skojarzenia. Przyznam, że bardzo lubię spędzać wolny czas w takich klimatach.

Zastanawiasz się, jak rozświetlić swój ogród? Zapytaj Mariana!
Projektowanie ogrodu Warszawa – Zadzwoń lub napisz!

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie