Projektowanie ogrodu Warszawa – czym charakteryzuje się styl nowoczesny?

15 lutego 2021
Projekt ogrodu w stylu nowoczesnym
  • Projektowanie ogrodu Warszawa – styl nowoczesny, czyli jaki?

  • Projektowanie zieleni Warszawa – jakie rośliny wybrać do nowoczesnego ogrodu?

  • Nowoczesne oświetlenie, meble, mała architektura – na co zwrócić uwagę?

Witam was dzisiaj w wyjątkowo pogodnym nastroju, chociaż nie widać jeszcze pierwszych oznak wiosny. Mróz ciągle nie odpuszcza. Co prawda to dopiero połowa lutego i nie wiadomo, co nam jeszcze zima przyniesie. Póki co śnieg panoszy się na dobre i przykrywa prawie całą powierzchnię mojej posesji, ale wiecie, co wam powiem? I tak panuje tu całkiem niezły porządek! Trochę temu przysłużyła się żona, ponieważ to na jej życzenie zdecydowana część ogrodu urządzona jest w stylu nowoczesnym i dlatego dzisiaj opowiem wam nieco o tym, jak wygląda projektowanie ogrodu Warszawa właśnie w tym stylu.

Zakładanie ogrodu Warszawa, czyli co właściwie oznacza styl nowoczesny?

Samo pojęcie może wydawać się nieco wydumane i zaskakujące, zresztą jak wszystko, co nowe, ale tak naprawdę jest nieco inaczej. Jeśli nie jest nikomu obce pojęcie minimalizmu, to już właściwie wszystko jasne.

Reklama

O zasadach projektowania ogrodu nowoczesnego nie tylko w Warszawie Posłuchaj!

Otóż styl nowoczesny obecnie przejawia się przede wszystkim w upodobaniu do tego co proste, regularne, uporządkowane i bez zbędnych dodatków. Skąd się to wzięło? Pewnie z nadmiaru wszystkiego. Zasypują nas góry śmieci, w przenośni i dosłownie, i tym samym pragniemy wokół siebie porządku i skromności, bo tak lepiej nam się po prostu funkcjonuje.

Projektowanie ogrodu Warszawa w stylu nowoczesnym przejawia się więc przede wszystkim w porządku i umiarze, ale również prostych i geometrycznych kształtach oraz materiałach, kolorach i fakturach, które przywodzą na myśl naturę. Nie mogą także kłócić się z pozostałymi elementami posesji. Ma być schludnie i elegancko.

Projektowanie ogrodu Warszawa, czyli jakie rośliny pasują do nowoczesnego stylu?

Porządek oraz umiar dotyczy także roślin. Wybiera się takie gatunki, które nie wymagają szczególnej pielęgnacji, a mimo to dobrze się krzewią, dają się łatwo formować i zawsze wyglądają elegancko oraz efektownie.

Umiar dotyczy także barw. Nie doświadczymy tutaj wielokolorowych kobierców i rabat z kwitnącymi roślinami. Dominują krzewy i rośliny w kolorze ciemnozielonym, które łatwo formować w regularne kształty.

Co w takim razie możecie posadzić w swoim nowoczesnym ogrodzie? Są to przede wszystkim krzewy iglaste o zwartej i prostej formie takie jak tuje czy cisy, a także bukszpany, różaneczniki, mahonie, ozdobne trawy oraz drzewa takie jak magnolia, brzoza brodawkowata czy surmia. Coraz częściej pojawiają się również bambusy.

Odwiedź katalog roślin!

Zakładanie ogrodu Warszawa w stylu nowoczesnym trzeba dobrze zaplanować

Ogród założony w nowoczesnym stylu
Wszystkie rośliny muszą mieć z góry ustalone miejsce, pasować do elementów nieożywionych ogrodu oraz stanowić jedność co do kształtu i koloru. Najczęściej są to nasadzenia na obrzeżach ogrodu, które stanowią ramę dla trawnika, czy innego ważnego miejsca w ogrodzie.

Zakładanie ogrodu Warszawa, czyli jakie materiały i dodatki spotkasz w stylu nowoczesnym?

Wśród roślin panuje oszczędność, prostota i elegancja i tak też musi być z resztą dodatków. Poradzę wam, aby używać jak najbardziej naturalnych akcesoriów o stonowanych i eleganckich kolorach. Co to więc może być? Oczywiście drewno, kamień, beton, szkło, stal, a także plastik. Sprawdzi się więc żwirowa rabata o kształcie kwadratu lub prostokąta.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Zakładanie ogrodu Warszawa – jak zrobić rabatę żwirową krok po kroku?

Możecie zbudować też kwadratowe oczko wodne. Wyeksponować ścieżkę z kamienia, ustawić proste i eleganckie donice z betonu z odpowiednimi roślinami, albo założyć efektowne trawniki uformowane w proste kształty.

Jeżeli decydujecie się na dodatki takie jak rzeźby czy fontanny, to muszą być one eleganckie oraz pasować do reszty ogrodu. To samo dotyczy mebli. Wszytko to dobieramy z umiarem mając na względzie funkcjonalność, ponieważ zakładanie ogrodu Warszawa w stylu nowoczesnym to przede wszystkim komfort i wygoda. Jeśli chodzi o kolory, to będzie to głównie biel, czerń, odcienie szarości, beżów oraz brązy.

Nie zapomnij o świetle, czyli w projektowaniu ogrodu stawiamy na efekt

Jak już zauważyliście, ogród nowoczesny jest skromny i uporządkowany, ale także elegancki. Wykorzystuje się w tym celu materiały wysokiej jakości, dlatego nie jest to tania realizacja, ale wszystko tak naprawdę zależy od pomysłu i oczekiwań. Nie zawsze trzeba wybierać wśród najdroższych materiałów.

Teraz pewnie już wiecie, dlaczego w części mojego ogrodu po zimie panuje porządek? Inaczej się po prostu nie da. Ma być elegancko i funkcjonalnie nawet o tej porze roku. Nie zapomnijcie jednak w tym wszystkim o świetle.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Projektowanie ogrodu Warszawa – jak zaplanować oświetlenie zewnętrzne?

Światło jest bardzo istotne w projektowaniu ogrodu nowoczesnego i to nie tylko w Warszawie, dlatego nie może go tutaj zabraknąć. Aby jednak nie zakłócało porządku, musi być dobrze ukryte, np. pomiędzy roślinami czy w szczelinach. Nie sprawdzą się więc ozdobne lampiony, ale proste i funkcjonalne oświetlenie, które nie będzie zwracało uwagi swoją formą, a tylko efektem.

Projektowanie ogrodu – Warszawa chętnie wybiera styl nowoczesny 
Dowiedz się więcej – Zadzwoń lub napisz!

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie