Projektowanie ogrodu Warszawa, czyli jak zbudować altanę w ogrodzie?

  • Projektowanie ogrodu Warszawa, czyli jak zbudować altanę?

  • Projektowanie ogrodu Warszawa. Budujemy altanę: okrągłą, wieloboczną, czy narożną?

  • Projektowanie ogrodu Warszawa, czyli z czego zbudować altanę?

  • Projektowanie ogrodu Warszawa, czyli gdzie postawić altanę?

Witam serdecznie. To znowu ja Marian.

Ostatnio bardzo interesuje mnie mała architektura ogrodowa. Z resztą widać to w tekstach, które piszę na bloga. Wychodzę bowiem z założenia, że mała architektura jest dobrym uzupełnieniem ogrodu. Miło jest przecież posiedzieć sobie nad oczkiem wodnym i popatrzeć na dobrze się z sobą komponujące wodę i zieleń. O tym jak zbudować oczko wodne możecie przeczytać na moim blogu. Ale nie każdy ma czas i cierpliwość by dbać o oczko wodne, które wymaga od swojego właściciela dużo nakładu pracy. Dlatego będę dziś mówił o innej możliwości zagospodarowania ogrodu, która sprawi przyjemność majsterkowiczom, a gdy już budowa będzie skończona to miło będzie odpoczywać w zbudowanej własnoręcznie altanie.

Reklama

Projektowanie ogrodu w Warszawie, czy potrzebne jest pozwolenie na budowę altany?

Zasadniczo pozwolenie na budowę altany nie jest potrzebne. Trzeba jednak zamiar budowy takiego obiektu zgłosić do urzędu np. starostwa, a także spełnić dwa podstawowe warunki: powierzchnia zabudowy altany nie może być większa niż 35 m2, na działce mogą być zbudowane dwa takie obiekty „na każde 500 m2 powierzchni działki”, przy czym dwa wymienione warunki muszą być spełnione łącznie. Więcej można przeczytać w artykule poświęconym budowaniu altany ogrodowej z punktu widzenia prawa.

Czy budowa altany w ogrodzie wymaga zezwolenia na budowę?

Projektowanie ogrodu w Warszawie, czy potrzebne jest pozwolenie na budowę altany?

Zasadniczo pozwolenie na budowę altany nie jest potrzebne. Trzeba jednak zamiar budowy takiego obiektu zgłosić do urzędu np. starostwa, a także spełnić dwa podstawowe warunki: powierzchnia zabudowy altany nie może być większa niż 35 m2, na działce mogą być zbudowane dwa takie obiekty „na każde 500 m2 powierzchni działki”, przy czym dwa wymienione warunki muszą być spełnione łącznie.

Projektowanie ogrodu w Warszawie, czyli jak rozpocząć budowę altany

Gdy rozpoczynamy projektowanie altany jej konstrukcja jest okrągła lub wieloboczna. Jeśli budujemy ją w kącie ogrodu może ona być narożna.

Całą budowlę opieramy na konstrukcji wielosłupowej. Od naszych preferencji zależy, czy altana będzie miała ażurową drewnianą/metalową konstrukcję, czy też przeszklenia, drzwi i okna i będzie przypominać ogrodowy pawilon. Zaletą ostatniego z wymienionych rozwiązań jest możliwość doprowadzenia elektryczności i trzymanie w zimie w środku ogrodowych narzędzi.

Projektowanie ogrodu w Warszawie, a więc z czego zbudować altanę

Może to być budowla z drewna (najczęściej świerkowego lub sosnowego, rzadziej z dębowego, czy modrzewiowego). Do budowy można zastosować również metalowe elementy co również pozwoli nam uzyskać ażurową konstrukcję, którą trzeba zabezpieczyć przed korozją np. farbą proszkową. Jeśli mamy duży ogród możemy postawić altanę murowaną, której słupy możemy wznieść z kamienia, cegły, czy gotowych betonowych prefabrykatów.

Projektowanie ogrodu w Warszawie, czyli zaczynamy budowę

Najczęściej spotykanymi altanami są te zbudowane z drewna, gdyż są łatwe w montażu, a sam materiał wykorzystywany do ich budowy dobrze wpasowuje się w ogród. Trzeba pamiętać, by metalowe elementy mające łączyć drewnianą konstrukcję były ze stali nierdzewnej. Ponad to jeśli budujemy altanę z sosnowego drewna musimy je zaimpregnować (najlepiej pod ciśnieniem). Jeśli jednak budulcem jest drewno dębowe impregnacja nie jest konieczna, ale żeby drewno zachowało barwę trzeba powlec je olejem. Ponad to jest ono droższe od drewna sosnowego, czy świerkowego, które wykorzystujemy najczęściej do budowy.

Stawiając słupy mające podeprzeć dach altany musimy pamiętać o tym by wspierały się one na betonowych stopach fundamentowych, czy też na betonowych lub murowanych ławach fundamentowych.

Jeśli dach jest wsparty na słupach drewnianych musimy zostawić szczelinę między słupem, a fundamentem o wymiarach 2-5 cm. W tym celu montuje się do fundamentu płaskownik lub kątownik ze stali nierdzewnej i dopiero do niego przykręca się drewniany element.
Ale gdy mamy słupy murowane trzeba pamiętać o izolacji poziomej do której wykorzystujemy specjalną zaprawę na bazie cementu, która jest mrozoodporna.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jak zrobić izolację poziomą?

Jak wybudować altanę? Instrukcja krok po kroku

Projektowanie ogrodu Warszawa. Altana murowana, metalowa czy drewniana? Jaką wybrać?

Wybór zależy od wielkości naszego ogrodu, możliwości finansowych i gustu. Np. altany o słupach murowanych wizualnie wydają się być ciężkimi, więc nie będą pasować do małego ogrodu. O wiele lepiej sprawdzą się w dużej przestrzeni.

Metalowa altana dzięki swojej lekkiej konstrukcji z prętów, rurek, kątowników, płaskowników, czy siatki stalowej może być efektowna. Jej ażurowa, stabilna konstrukcja sprawia wrażenie lekkiej, a jeśli obsadzić ją pnącymi roślinami stanie się naprawdę miła dla oka.

Natomiast drewniana konstrukcja, która dzięki swojej naturalności dobrze wpasuje się w nasz ogród będzie miłym, cichym zakątkiem pośród drzew, w którym po ciężkim dniu będzie można trochę porozmyślać.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Z jakich materiałów zbudować altanę ogrodową?

A jeśli jesteście zapracowani, a musicie zadbać trochę o ogród dzwońcie do mnie na numer 669 939 999 lub piszcie na maila kontakt@zamowmariana.pl, a na pewno przyjadę i sprawię, że ogród odżyje. A tym czasem pędzę, bo praca czeka, a nie lubię się spóźniać.

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie