Projektowanie ogrodu i pielęgnacja zieleni. Jak dbać o ogród zimą?

  • Jak zadbać o trawnik zimą? Właściwa pielęgnacja zieleni w Warszawie i nie tylko

  • Pielęgnacja zieleni Warszawa i okolice. Kiedy należy okrywać rośliny w ogrodzie, by przetrwały zimę?

  • Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli jak dbać o rośliny zimujące na balkonach i tarasach?

  • Projektowanie ogrodu. Warszawa dba o dokarmianie ptaków

Witam serdecznie. To znowu ja Marian, spec od usług ogrodniczych w Warszawie i okolicach. Projektowanie ogrodów to też moja działka.

Ogród jest miejscem, które podczas wiosny, lata i jesieni nas zachwyca, ale też absorbuje dużo naszej uwagi i czasu, który przeznaczamy na zajmowanie się rosnącymi koło domu roślinami. Ogrodnictwo jest zajęciem przyjemnym, ale i ono może czasem nużyć. Dlatego zarówno dla roślin jak i dla nas czasem odpoczynku jest zima. Nie musimy wstawać wcześnie, by zajmować się pielęgnacją ogrodu, przed letnim, skwarnym dniem podlać trawnik czy wypielić grządki. Nie spędzają nam snu z powiek szkodniki na drzewach i krzewach, susza czy krety niszczące ciągle nasze trawniki kopiąc pod ziemią swoje tunele. Jadąc na narty nie musimy się martwić, że coś przez czas naszej nieobecności nam uschnie, ogród drzemie sobie w najlepsze zbierając siły na wiosnę, podczas której rozkwitnie i będzie cieszył nasze zmysły.

Ale i w ten spokojny, zimowy czas trzeba wyjść na zimne podwórko i sprawdzić, jak się ma delikatna róża, drzewa i krzewy pod okryciami, iglaki. Reasumując w zimie powinniśmy doglądać i pielęgnować ogród. Warszawa to miejsce cieplejsze niż inne miejsca, ale tu także czasem występują mrozy. Trzeba więc pomyśleć o osłonach na nasze rośliny.

Reklama

Jak dbać o trawnik zimą? Właściwa pielęgnacja zieleni w Warszawie i nie tylko

Zima przez ostatnie lata bardzo się zmieniła. Nie uświadczymy już śnieżyc, a ogród przez większą część tego okresu nie jest okryty nawet najcieńszą warstewką białego puchu. Nie znaczy to jednak, że zawsze tak już zostanie. Któregoś roku znów może dać o sobie znać ciężka zima i co wtedy? Tak jak pisałem wcześniej na moim blogu o ogród dbamy przez całą zimę, a szczególną uwagę zwracamy na śnieg zalegający na trawnikach. Jeśli odgarniamy go ze ścieżek zamiast na trawnik zgarnijmy go pod drzewa, dzięki czemu na wiosnę będą one miały więcej wilgoci, a trawnik nam nie zgnije i nie będzie trzeba poświęcać dużo czasu na jego odnowienie.

Projektując ogród w Warszawie i wszędzie indziej warto pamiętać o karmnikach i domkach dla ptaków

projektowanie ogrodu warszawa

Pielęgnacja zieleni Warszawa i okolice. Kiedy należy okrywać rośliny w ogrodzie, by przetrwały zimę?

Jeśli posiadamy rośliny, które wymagają okrywania w zimę trzeba wiedzieć, kiedy należy rozpocząć prace. Nie jest tak, że okrywanie drzew i krzewów rozpoczynamy np. pod koniec listopada, w grudniu, styczniu, w lutym itd. Są to zazwyczaj zimne miesiące i zwykle wtedy były już temperatury minusowe, więc okrywanie było zabiegiem niezbędnym. Trzeba jednak zauważyć, że zimy stają się coraz cieplejsze i okrywając rośliny musimy wykazać się wiedzą i ostrożnością. Pamiętajmy, by okrycia zakładać wtedy, gdy temperatura zacznie przekraczać -5 stopni Celsjusza. Jeśli zrobimy to, gdy będzie zbyt ciepło rośliny mogą zacząć gnić, a okrycia stworzą doskonałe warunki dla ukrywających się przed zimą gryzoni. Jeśli w ogrodzie posiadamy byliny wrażliwe na mróz lub posadzone jesienią trzeba je okryć trocinami i gałązkami z drzew iglastych. Powinniśmy też sprawdzać inne okrycia roślin wrażliwych na zimno, a w razie uszkodzeń uzupełnić.

Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli jak dbać o rośliny zimujące na balkonach i tarasach?

Tarasy zazwyczaj usytuowane są od południowej strony i mogłoby się wydawać, że zaciszniejsze i cieplejsze i bardziej nasłonecznione miejsce będzie doskonałe dla zimowania, ale pozory mylą. Mocne pod koniec zimy i na przedwiośniu promienie słoneczne mogą zbyt wcześnie pobudzić soki, co czyni rośliny wrażliwszymi na mróz i każde pogorszenie się pogody może mieć poważne konsekwencje. Innym niesprzyjającym czynnikiem jest susza – ziemia w donicach szybciej wysycha, tak więc musimy co jakiś czas sprawdzać jej wilgotność. Jeśli przez kilka dni temperatura na dworze utrzymuje się powyżej zera, a ziemia w stojących na zewnątrz donicach jest sucha, trzeba podlać rośliny. Żeby nie narażać roślin w pojemnikach na zbyt wczesne rozpoczęcie wegetacji, lepiej przestawić je z południowej strony na wschodnią, najlepiej w cień, a wtedy dotrwają spokojnie do wiosny i będą bez przeszkód się rozwijać.

Projektowanie ogrodu. Warszawa dba o dokarmianie ptaków

W walce ze szkodnikami, które utrudniają nam dbanie o ogród mamy od wiosny do jesieni sprzymierzeńców, a są nimi ptaki. Niektóre, gdy nadchodzą zimniejsze miesiące odlatują, ale są też takie, które zostają i im trzeba pomóc budując karmnik, w którym będziemy zostawiać jedzenie w najcięższym okresie. Karmiąc ptaki trzeba jednak uważać, żeby im nie zaszkodzić dając niewłaściwe jedzenie, dlatego lepiej jest kupić pokarm dla ptaków w centrum ogrodniczym lub markecie budowlanym. Dla sikorek możemy powiesić surową, niesoloną słoninę

Pielęgnacja ogrodu zimą. Jak chronić rośliny przed mrozem?

Jeśli będziecie potrzebować kogoś kto pomoże wam zadbać o ogród dzwońcie na numer 669 939 999 lub piszcie na adres mailowy kontakt@zamowmariana.pl, a na pewno przyjadę i za rozsądną cenę przesadzę, przytnę, skoszę wszystko tak, że wasi znajomi będą pytać, jak wam się udało tak zadbać o ogród!

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie