Pielęgnacja zieleni Warszawa – jak przycinać drzewa w parku miejskim?

13 lutego 2020
Park miejski - most na tle starych drzew
  • Zieleń Warszawa – jak wpływa na dobrostan mieszkańców?

  • Pielęgnacja zieleni Warszawa – jak przycinać drzewa w parku?

  • Narzędzia do przycinania drzew – co będzie potrzebne?

Rośliny zielone, zwłaszcza drzewa odgrywają ogromną rolę w życiu człowieka i losach całej planety. Dodatkowo pełnią funkcję dekoracyjną, która sprawia, że krajobraz wygląda znacznie lepiej. Szczególnie łatwo to zauważyć w mieście. Jak zatem dbać o drzewa znajdujące się w parkach miejskich, aby wyglądały dobrze i rosły zdrowo? Marian udzieli dziś kilku rad, jak pielęgnować zieleń, z których może skorzystać nie tylko Warszawa.

Zieleń w Warszawie – znaczenie i funkcje

Zieleń w miastach pełni bardzo ważne funkcje, które mają znaczenie w wielu kwestiach związanych ze zdrowiem, ekologią i komfortem życia mieszkańców.

Reklama

Łazienki Królewskie – ulubione miejsca odpoczynku warszawiaków

Po pierwsze – drzewa mają korzystny wpływ na stan powietrza w mieście. Nie muszę chyba wspominać, że pochłaniają one szkodliwy dwutlenek węgla i produkują niezbędny nam wszystkim do życia tlen. W ten sposób oczyszczają powietrze, ale także gwarantują właściwą cyrkulację powietrza w mieście.

Po drugie – parki miejskie pełne drzew są miejscem rekreacji i odpoczynku dla całych rodzin mieszkających w miastach. Można spędzać tam czas indywidualnie, ale często parki są także terenem idealnym do organizowania imprez, spotkań itp.

Po trzecie – drzewa rosnące w miastach zmniejszają poziom hałasu, obniżają poziom stresu mieszkańców. W końcu nie od dziś wiadomo, że zieleń uspokaja i daje wytchnienie.

Nie ma wątpliwości, że pielęgnacja parków miejskich ma kluczowe znaczenie dla wyglądu miasta oraz komfortu życia mieszkańców. Powinni zainteresować się tym zwłaszcza mieszkańcy dużych miast jak Warszawa, Kraków czy Wrocław.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Czyszczenie ulic Warszawa, czyli jakie zalety ma sprzątanie na mokro

Zabiegi pielęgnacyjne w parku miejskim – przycinanie drzew

Właściwa pielęgnacja drzew nie może odbyć się bez odpowiedniego przycięcia. Marian poda przykład dla Pań i Panów. Z drzewami jest podobnie jak z włosami u Pań i brodą u Panów — jeśli nie przytnie się ich na czas, będą wyglądać na zaniedbane, a ich wzrost będzie nierównomierny. Przycinanie drzew miejskich można podzielić na dwa rodzaje:

Przycinanie, którego celem jest pielęgnacja drzew. Obejmuje ono dobranie właściwego kształtu koron, utrzymanie zdrowych gałęzi. Można porównać go do naturalnego rozwoju drzewa, kiedy pozbywa się ono niektórych gałęzi. Powinno odbywać się już w szkółce, następnie po posadzeniu drzewa. Kolejne przycięcia też muszą być regularne, aby pozwoliły na utrzymanie właściwego kształtu korony zgodnego z pełnionymi przez drzewo funkcjami.

Wyróżnia się następujące rodzaje cięcia pielęgnacyjnego: usuwanie posuszu, prześwietlanie korony, korekcja korony, częściowa jej redukcja lub odtworzenie.

Przycinanie, którego podstawowym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa. Pozwala na uniknięcie zagrożenia poprzez usunięcie gałęzi, które mogą się złamać i zagrażać ludziom odwiedzającym park lub mieszkającym w jego pobliżu. Dotyczy ono zazwyczaj starych drzew, których gałęzie są suche i łatwo mogą oderwać się od pnia.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Usługi ogrodnicze Warszawa, czyli kiedy przycinamy drzewa i krzewy

Nie każdy musi znać się na pielęgnacji drzew. Jeśli potrzebujecie wsparcia, a Warszawa jest miejscem, gdzie trzeba zadbać o park lub inne tereny zielone, pamiętajcie, że zawsze możecie liczyć na Mariana. Zamów usługi ogrodnicze Warszawa, a doświadczona ekipa osiłków przyjedzie szybciej niż się tego spodziewasz. Pielęgnacja zieleni to dla nas pestka. Nie da się?

Usługi ogrodnicze Warszawa – Off Topic Mariana

Pielęgnacja drzew – niezbędne narzędzia

Kiedy już wiadomo, co i jak przycinać, trzeba zastanowić się, jakie narzędzia będą potrzebne. W końcu nie od dziś wiadomo, że dobrzy fachowcy uwielbiają i tradycyjne narzędzia, i wszelkie nowinki technologiczne. Pielęgnacja parków miejskich wymaga takich narzędzi jak:

  • sekatory ręczne, przystosowane do cięcia drobnych gałęzi oraz tych grubszych (zazwyczaj wyposażone w specjalną przekładnię),
  • piła ręczna, która też raczej przyda się do cięcia drobnych i średnich gałęzi (przed rozpoczęciem pracy należy sprawdzić, czy jest dobrze naostrzona),
  • piła łańcuchowa, stosowana do najgrubszych gałęzi, a nawet ścinania całych drzew; w jej przypadku częścią tnącą jest łańcuch, wyposażony w ostrza.

Pielęgnacja parków miejskich, w tym cięcie wysokich drzew, wymaga nie tylko znajomości sztuki ogrodniczej, ale także sprawnej obsługi specjalistycznych narzędzi.

Pielęgnacja zieleni – wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz u Mariana
Usługi ogrodnicze Warszawa – Zadzwoń lub napisz!

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie