Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli powoli zaczynamy przygotowania do wiosny

29 stycznia 2021
Przebiśniegi
  • Pielęgnacja zieleni nie tylko w Warszawie, czyli jakie zabiegi pielęgnacyjne wykonać w lutym?

  • Zakładanie ogrodu Warszawa – jakie rośliny sadzimy w lutym?

  • Pielęgnacja ogrodu Warszawa – kiedy rozpocząć nawożenie?

  • Projektowanie ogrodu Warszawa – jakie rośliny wysiewamy w lutym?

  • Pielęgnacja zieleni Warszawa – kiedy rozpocząć przycinanie drzew owocowych?

Witam serdecznie. To znowu ja Marian. Ten od usług ogrodniczych w Warszawie. Dzisiaj znowu napiszę posta, który z powodzeniem można by nazwać kalendarzem prac ogrodniczych na luty, który jest miesiącem, w którym zaczynamy pierwsze poważniejsze prace. Mimo, że nadal często jest strasznie zimno, rośliny czują, że już niedługo nadejdzie wiosna, więc powolutku ich sen staje się nieco lżejszy. Pozwala to na wykonanie takich prac jak cięcia pielęgnacyjne, wysiewanie, nawożenie.

Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli kiedy można rozpocząć pierwsze prace w ogrodzie?

To co możemy zrobić w lutym, zależy od aktualnej pogody. Jeśli akurat spadł duży śnieg, pamiętajmy o strząsaniu go z iglaków, a także o zgarnianiu z trawnika pod drzewa. Trzeba też rozbijać zalegającą na nim skorupę utworzoną z zamarzającego w nocy śniegu, który topnieje w dzień, a potem znowu zamarza. Zalegający na trawniku śnieg może być dobrym środowiskiem do rozwoju pleśni śniegowej, która jest szkodnikiem. Nie jest również wskazane chodzenie po trawniku, na którym zalega mokry śnieg, gdyż zostaną po tym ślady, w postaci wydeptanych ścieżek lub nawet miejsc pozbawionych trawy (tam, gdzie chodzenie było intensywne). Więcej przeczytacie tutaj.

Reklama

W lutym pamiętamy o pielęgnacji trawnika

Zaśnieżony trawnik

Ale gdy nadejdzie odwilż, powinniśmy uzupełnić ubytki w ściółce pod iglakami. Możemy również zacząć nawożenie gleby, a jeśli nie ma śniegu, dobrze jest podlać rośliny zimozielone: liściaste i iglaki co zapobiegnie ich uschnięciu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pielęgnacja zieleni osiedlowej, czyli podpowiedzi Mariana, kiedy zacząć planować wiosenne nasadzenia

Pielęgnacja ogrodu Warszawa – kiedy zacząć wykonywanie cięć pielęgnacyjnych?

Cięcia pielęgnacyjne drzew i krzewów przeprowadzamy pod koniec lutego. Należy wyciąć gałęzie uschnięte, dotknięte chorobą czy połamane. Przycinamy takie krzewy jak budleja, tawuła japońska, hortensje czy powojniki. Wycinamy też grube konary starych drzew, a cięcia smarujemy maścią ogrodniczą. Pod koniec lutego możemy zacząć również cięcia prześwietlające jabłoni i grusz. Cięcia takie mają na celu rozrzedzenie korony drzewa, dzięki czemu światło słoneczne dociera do większej ilości obszarów. Więcej możecie przeczytać tutaj.

Zakładanie ogrodu Warszawa, czyli kiedy wysiewamy pierwsze rośliny?

W lutym możemy wysiać do pojemników nasiona roślin jednorocznych takich jak: szałwia, lewkonia, petunia, lobelia, żeniszek, werbena czy begonia. Możemy również wysiać nasiona bylin, np. ostróżki, orliki, a także rośliny kiełkujące w niskich temperaturach takie jak: miłek, tojad czy goryczka. Do skrzynek wysiewamy warzywa kapustne, wczesną sałatę, selera, a także zioła, np. majeranek i bazylię. Pod koniec lutego, pod folią lub szkłem, możemy wysiać rzodkiew, pora czy marchew.

Pielęgnacja ogrodu – jakie warzywa można siać w lutym? Zobacz!

Projektowanie ogrodu Warszawa – kiedy zaczynać wapnowanie?

Zabieg możemy wykonać pod koniec lutego. Wtedy możemy również zacząć nawożenie drzew i krzewów kompostem. Więcej można przeczytać tutaj.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pielęgnacja ogrodu Warszawa – dlaczego warto ściółkować glebę?

Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli jak w lutym zadbać o rośliny uprawiane w pojemnikach?

Rośliny takie jak fuksje, oleandry, które uprawiamy w pojemnikach, a zimą trzymamy w chłodnych pojemnikach, powinniśmy zacząć więcej podlewać, a później przenieść w cieplejsze miejsce. Niedługo zaczną one wegetację dobrze jest je przesadzić do świeżego podłoża. Ale jeśli mamy duże egzemplarze, nie wymieniamy całej ziemi, a tylko jej wierzchnią warstwę. Dwa tygodnie po przesadzeniu rozpoczynamy nawożenie nawozem dla roślin kwitnących.

Projektowanie ogrodu Warszawa, czyli jak dbać o oczko wodne?

W lutym nic się nie zmienia. Tak jak w grudniu i styczniu staramy się nie dopuścić do zamarznięcia lustra wody, a gdy jednak to się stanie, odpompujmy trochę wody, aby powstała trzymająca ciepło poduszka powietrzna. Odgarniajmy także śnieg zalegający nad najgłębszą częścią stawu, a jeżeli mróz utrzymuje się przez kilka dni, zróbmy przerębel. Pamiętajmy, żeby nie rozbijać lodu ostrymi narzędziami czy młotem, ale lać na lód gorącą wodę. Uzupełniamy także zapas wody w pojemnikach, w których przechowujemy rośliny wodne.

Jeśli jednak nie macie czasu, by pracować w ogrodzie, dzwońcie do Mariana na numer: 669 939 999 lub piszcie na maila: kontakt@zamowmariana.pl.
A na pewno przyjadę by coś przyciąć, przesadzić, a gdy nadejdzie słoneczna wiosna, skosić.

A jeśli przed powierzeniem mi swojego ogrodu chcecie mnie bliżej poznać, zajrzyjcie na mojego bloga, gdzie piszę o swojej pracy, a teraz już muszę jechać, bo praca czeka, a ja nie cierpię się spóźniać.

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie