Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli lekarstwo na miejskie problemy

Korek samochodowy w Warszawie
  • Pielęgnacja zieleni w Warszawie, czyli jakie funkcje spełnia zieleń miejska?

  • Pielęgnacja zieleni w Warszawie, a więc o ile więcej procent ludzi będzie zamieszkiwało miasta w niedalekiej przyszłości?

  • Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli jakie są jej typy?

  • Pielęgnacja zieleni w Warszawie, czyli jak projektować miejskie tereny zielone?

Witam serdecznie. To znowu ja Marian. Słoneczko już przygrzewa, kwiecień się zbliża, a co za tym idzie rośliny budzą się do życia. Ci z nas, którzy mają ogródki, mogą już to obserwować i cieszyć oczy delikatną zielenią. Ale co z ludźmi, którzy mieszkają w blokach i jedyną zielenią, jaką widzą, jest ta w doniczkach? Jeszcze nic straconego. Miasto, gdy jest zarządzane z głową, również może mieć kilka miejsc, w których będzie można odpocząć w sąsiedztwie drzew i kwiatów.

Wsie pustoszeją, a miasta wprost przeciwnie, więc jak zaradzić powstawaniu betonowej dżungli?

Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje, że w 2025 roku ponad 60% mieszkańców świata będzie mieszkało w aglomeracjach miejskich. Dotyczy to również naszego kraju. Miasta często są zatłoczone, głośne i przegrzane. Remedium na tę sytuację jest zakładanie dużych kompleksów zieleni takich jak lasy miejskie, łąki, parki, czy zieleńce, a także mniejszych skupisk zieleni, np. zieleń uliczna, kwietniki.

Reklama

W lato chłodniej, w zimę cieplej, czyli dobroczynny wpływ roślinności na miejski klimat

Gdy myślimy o zieleni miejskiej, od razu w głowie ukazują nam się wspomnienia ze spacerów po miejskich lasach i parkach, a także kilka ładnych krzewów rosnących na naszym osiedlu, których widok umila spędzane na balkonie przy kawie popołudnie.

Pielęgnacja zieleni miejskiej – Parki w Warszawie

Ale tereny zielone poza funkcją rekreacyjną pełnią również rolę filtrów, które oczyszczają powietrze. Dzięki swoim koronom, drzewa (liściaste – sezonowo a iglaste, poza modrzewiem – przez cały rok) wychwytują z powietrza pyły a także różne toksyczne związki chemiczne, jak np. tlenki, siarki czy metale ciężkie.

Średniej wielkości drzewo w ciągu sezonu wegetacyjnego neutralizuje toksyczne składniki spalin ze 130 kg benzyny.

To wszystko powoduje, że w miastach, w których jest zieleń, zmniejsza się możliwość zaistnienia smogu, o czym więcej możecie przeczytać tutaj.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Marian mknie po Warszawie i… myje ulice!

Ponadto posadzone w odpowiedniej odległości drzewa, gdy urosną, mogą powodować zmniejszenie prędkości wiatru, natomiast w lato w ich cieniu możemy poczuć miły chłód, a zimą neutralizują nieco uczucie zimna we wietrzne dni.

Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli dzięki drzewom mamy więcej tlenu

Drzewa poza tym, że sprawiają, iż klimat miejski jest bardziej znośny, przyczyniają się do zwiększenia zawartości tlenu w powietrzu. Jedno duże drzewo jest w stanie w ciągu dziesięciu lat wyprodukować tyle tlenu, ile człowiek potrzebuje w ciągu dwudziestu lat życia. Ponadto, niektóre drzewa wytwarzają związki działające bakterio i grzybobójczo.

Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli co zrobić z hałasem?

Odkąd w miastach zwiększył się ruch samochodowy, problem hałasu w miastach zaczął być naprawdę poważny. W dzień raczej nikt o tym nie myśli, bo sam musi gdzieś pojechać, więc współtworzy miejski hałas, ale wieczorem zaczyna się problem.

Śpimy sobie, a tu po ulicy przejeżdża jakiś nocny Marek. Gorzej jeśli zaczynają po ulicach śmigać młodzi ludzie, którym jezdnia pomyliła się z torem rajdowym. Huk jadącego z dużą prędkością pojazdu, pisk opon przy hamowaniu, wszystko to może utrudniać sen przeciętnemu mieszkańcowi osiedla.

Pielęgnacja zieleni – drzewa zmniejszają hałas nie tylko w Warszawie

Są na to dwa sposoby. Można postawić ekrany wygłuszające lub zdać się na naturę i posadzić krzewy lub drzewa. Przykładowo: będące w stanie ulistnienia brzozy brodawkowate zmniejszają hałas o 5,7 dB, a lipy szerokolistne o 6,9 dB. Argumentem za zastąpieniem ekranów wygłuszających roślinami jest to, że poza wygłuszeniem zapewnią one różnorodność biologiczną, a także spełnią funkcje opisane w powyższych akapitach.

Pielęgnacja zieleni w Warszawie, czyli jak projektować z rozwagą?

Miasto stanowi wyzwanie dla architektów krajobrazu. Każda dzielnica chce być choć trochę zielona. Gorzej jeśli wszystko jest zabudowane, choć i w takim przypadku pomysłowość ludzka może uratować sytuację.

Tak jak mówiłem wcześniej, są różne typy zieleni miejskiej, o której możecie przeczytać tutaj. Można więc nawet na niewielkim spłachetku ziemi, a nawet na dachu posadzić rośliny, które sprawią, że lepiej będzie nam się oddychało i przybędzie nieco więcej tlenu.

Jeśli zabieramy się za planowanie zieleni, musimy wiedzieć, jaka gleba jest i ile mamy miejsca na posadzenie roślin, gdyż każdy gatunek potrzebuje odpowiedniej dla siebie objętościowo przestrzeni. Więcej o planowaniu zieleni miejskiej możecie przeczytać u mnie na blogu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jak dobrze zaprojektować zieleń miejską? Najważniejsze zasady dla Warszawy i innych miast w Polsce

A jeśli chcecie zamówić moje usługi, dzwońcie na numer 669 939 999 i piszcie w sprawie zamówień na maila kontakt@zamowmariana.pl, a na pewno przyjadę. A tym czasem ruszam w miasto, bo robota czeka!

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie