Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli co robimy w ogrodzie w listopadzie?

30 października 2020
Opadłe liście jesienne na tarasie
  • Zakładanie ogrodu Warszawa, czyli przygotowujemy sadzonki krzewów liściastych

  • Pielęgnacja ogrodu Warszawa, czyli kiedy wykonywać zabieg wapnowania gleby

  • Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli jak dbać o trawnik w listopadzie?

  • Usługi ogrodnicze Warszawa, czyli co jeszcze możemy zrobić sami lub z pomocą fachowca?

Nadchodzi listopad. Te dwa słowa brzmią dla niektórych jak wyrok śmierci. Wiatr, deszcz, przymrozki, deszcz ze śniegiem, plucha, chlapa, breja. Milutko co? Takie skojarzenia ma większość z nas. Dobrze, jeśli mamy na to swój sposób. Często jest to trio w składzie herbata, książka i koc. Ale co jeśli jesteśmy ludźmi aktywnymi, którzy nie znoszą senności ciemnych, jesiennych dni i tego obezwładniającego bezruchu, który wydaje się być jedyną bezbolesną odpowiedzią na wilgoć i zimno? Dla tych którzy mają ogrody, niosę dobrą wiadomość. Trzeba będzie wyjść na dwór i poczuć na twarzy piekące igiełki chłodnego wiatru, ale przynajmniej nie zanudzicie się oglądając któryś raz z rzędu stare filmy i seriale, bo te nowe są nieciekawe.

Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli do roboty marsz!

Ludziom wydaje się, że dla ogrodników w listopadzie nadchodzi czas odpoczynku. Nic bardziej mylnego. Listopad jest miesiącem, w którym czynimy ostatnie przygotowania do tego, by nasz ogród przetrwał bez szwanku zimę. Jeśli jesień była ciepła, co zdarza się ostatnio co roku, to dopiero teraz wykopujemy rośliny takie jak dalie lub okrywamy te, które są wrażliwe na zimno, a nie możemy ich przenieść do cieplejszego miejsca.

Reklama

Pielęgnacja ogrodu Warszawa, czyli jak dbać w listopadzie o trawnik?

Od kilku lat jesień i zima w Polsce są wyjątkowo ciepłe. Niektóre prace wykonywane wiosną, latem, aż do października można, więc wykonać również teraz. Dobrze jest na początku tego miesiąca jeszcze raz skosić trawnik, grabimy również zeschłe, opadłe liście, które pozostawione na trawie stworzą nieprzepuszczalną dla powietrza warstwę, która będzie sprzyjać rozwojowi pleśni śniegowej.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jesienna pielęgnacja ogrodu – porządkujemy opadające liście w Warszawie

Usługi ogrodnicze Warszawa, a więc w czym ci chętnie pomogę?

Początek listopada to ostatni moment na przycinanie krzewów, np. malin, które najlepiej jest przycinać w okresie, gdy nie ma mrozów (październik, początek listopada). Ale jeśli twoja praca sprawia, że nie masz kiedy skosić trawnika czy przyciąć krzewów, Marian czeka w pogotowiu. Jeśli potrzebujesz mojej pomocy, dzwoń pod numer: 669 939 999 lub pisz na adres mailowy: kontakt@zamowmariana.pl, a ja z przyjemnością zajmę się twoim ogrodem.

Pielęgnacja ogrodu w listopadzie – Off Topic Mariana

Jeśli jednak chcesz więcej informacji o mnie, o pracy to zajrzyj na bloga, gdzie dowiesz się wielu ciekawych rzeczy o pielęgnacji ogrodu nie tylko w Warszawie.

Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli co to jest wapnowanie gleby?

Roślinom najbardziej odpowiada gleba o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Tak, więc dbanie o rośliny to nie tylko przycinanie i podlewanie, ale także nawożenie. Ale poza tym, żeby dostarczyć roślinom odpowiednich związków chemicznych takich jak azot czy fosfor, trzeba zadbać o odczyn gleby, w której są posadzone. Żeby to zrobić pobieramy próbki ziemi z kilku miejsc w ogrodzie (z głębokości 15/20 cm) i badamy ich skład chemiczny za pomocą dostępnego w sklepach ogrodniczych kwasomierza polowego.

Jeśli ziemia ma zbyt kwaśny odczyn, nawozimy trawnik, zagon lub rabatę nawozem wapniowym, rozsiewamy go równomiernie, a potem mieszamy z wierzchnią warstwą ziemi. Nie można jednak wapniowania łączyć z nawożeniem nawozami organicznymi, bo zachodzące reakcje chemiczne sprawią, że minerały będą nieprzyswajalne dla roślin.

Projektowanie ogrodu, czyli jak przygotowujemy do zimy oczko wodne?

Listopad jest już ostatnim momentem, by zająć się tak delikatną konstrukcją, jaką jest oczko wodne. Gdy przenieśliśmy w miarę możliwości do cieplejszego miejsca co wrażliwsze rośliny wodne i ryby – jeśli posiadamy – to powinniśmy zająć się mechaniką. Zanim na tafli wody powstanie warstwa lodu powinniśmy wyjąć i oczyścić z glonów i mułu pompę i filtr. Jeśli zbiornik oczka jest przenośny, dobrze jest go na czas zimy zabrać do domu. Więcej możecie przeczytać tutaj.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pielęgnacja ogrodu – jak przygotować oczko wodne do zimy?

Sprzątanie ogrodu Warszawa, czyli co jeszcze zrobić w listopadzie?

Jesiennym problemem zawsze są fruwające wszędzie liście. Często nie zwracamy na nie uwagi, a to błąd, gdyż jak opadną, tworzą one na ziemi nieprzepuszczalną warstwę, która sprzyja rozwojowi pleśni i chorób grzybowych. Opadłe liście można spalić, jeśli nie jest to zabronione lub przenieść na kompost, który gdy nie ma jeszcze zimy, możemy przekopać. W listopadzie sprzątamy tunele foliowe i szklarenki usuwając z nich roślinne resztki.

Pielęgnacja ogrodu – w listopadzie porządkujemy grządki warzywne

Zbieramy także warzywa korzeniowe, np. marchew czy seler i kapustne (brukselkę, kalafior, por i kapustę). Grządki oczyszczamy z roślinnych resztek, które przeznaczamy na kompost. Glebę natomiast przekopujemy.

A tymczasem już muszę jechać, bo robota czeka, a że ją lubię, to nie chcę się spóźnić. Jeśli także potrzebujecie pomocy w pielęgnacji ogrodu w Warszawie lub okolicy, zamówcie usługi ogrodnicze u Mariana:)

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie