Pielęgnacja zieleni Warszawa, czy choinkę można przesadzić do ogrodu?

pielęgnacja ogrodu warszawa
  • Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli jak zadbać o choinkę po świętach, żeby na wiosnę posadzić ją w ogrodzie?

  • Jak pielęgnować ogród, by drzewko mogło się przyjąć?

  • Dlaczego choinka usycha? Właściwa pielęgnacja zieleni w Warszawie i nie tylko

  • Pielęgnacja ogrodu na wionę. Kiedy przesadzić choinkę?

Święta są już tuż tuż. O tej porze nie w głowie nam pielęgnacja ogrodu. Warszawa i inne miasta i miejscowości niecierpliwie przygotowują się do Świąt Bożego Narodzenia. Kupujemy składniki na potrawy wigilijne i prezenty. Zupa grzybowa bulgocze w garnku, całą kuchnię zasnuwają zapachy smażonego karpia i pieczonego ciasta, na stole pyszni się dzban z kompotem z suszu, a w salonie unosi się zapach choinki, która stoi sobie w donicy, pachnąc i świecąc lampkami, lśniąc bombkami, łańcuchami, gwiazdami.

Ale święta skończą się szybciej niż zaczęły i co wtedy? Co zrobić z choinką? Czy drzewko trzeba spalić lub wyrzucić? Oczywiście, że nie. W tym poście napiszę jak zadbać o choinkę w doniczce, by dotrwała do wiosny, kiedy przesadzić ją do ogrodu i czemu zdarza się, że drzewko nam uschnie.

Reklama

Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli jak zadbać o choinkę po świętach, żeby na wiosnę posadzić ją w ogrodzie?

Po Święcie Trzech Króli powoli oswajamy się z tym, że drzewko trzeba będzie rozebrać ze świątecznych ozdób. Co należy zrobić? Wyrzucić je? Spalić w piecu? A może dać mu nowe życie w ogrodzie?

Jeśli mamy w nim miejsce, to jak najbardziej możemy się zdecydować na taki krok. Musimy jednak stworzyć choince dobre warunki do przetrwania zimy. Gdy już odstoi swoje i nadchodzi czas pozbywania się choinek, my swoją powinniśmy przenieść do jasnego i w miarę możności chłodnego pomieszczenia. Najlepiej, by temperatura wynosiła tam około 10 stopni Celsjusza i przez zimę regularnie podlewamy drzewko. Nie możemy go jednak wystawiać na dwór, gdyż zamarznie.

Jeśli nie mamy pomieszczenia, w którym da się uzyskać temperaturę 10 stopni lepiej zaryzykować trzymanie do wiosny choinki w domu.

Choinkę można posadzić na wiosnę w ogrodzie

pielegnacja zieleni warszawa

Pielęgnacja ogrodu na wionę. Kiedy przesadzić choinkę?

Kiedy nasze drzewko przetrwa zimę możemy na przełomie marca i kwietnia przesadzić je do ogrodu. Warto jest wcześniej zaplanować gdzie posadowimy roślinę, gdyż po kilku latach będzie ona dużym drzewem i przesadzanie może być ryzykowne.

Gdy udało nam się znaleźć dobre miejsce do posadzenia drzewka wykopujemy dół o szerokości równej dwu-, trzykrotnej średnicy bryły korzeniowej i głębokości takiej, jak wysokość tejże bryły. Później sadzimy choinkę tak, by nasada pnia, czyli miejsce, skąd zaczynają wyrastać korzenie było częściowo odsłonięte, ponieważ większość korzeni chłonących wodę i składniki pokarmowe rozwija się w górnej warstwie gleby, więc nie możemy posadzić drzewka zbyt nisko. Następnie umieszczamy choinkę i dokładnie zasypujemy dół ziemią, polewając miejsce równocześnie wodą, a potem ugniatamy ziemię, co trzeba robić ostrożnie, by nie uszkodzić korzeni rozrastających się w płytszych warstwach gleby. Nie zapominajmy o tym, by posadzoną choinkę obficie podlewać! Na koniec dobrze będzie usypać wokół posadzonej rośliny niewysoki wał z ziemi, który będzie utrzymywał wodę potrzebną do jej rozwoju.

Dlaczego choinka usycha? Właściwa pielęgnacja zieleni w Warszawie i nie tylko

Planując posadzenie choinki w ogrodzie musimy się przygotować na to, że roślina może nam uschnąć. Dlaczego tak jest? Przed sprzedażą przycina się systemy korzeniowe drzewek tak, żeby zmieściły się w donicy. Najwięcej składników odżywczych zbierają małe korzenie (korzenie włośnikowe), a one są często przycinane, więc taki świerk czy sosna zbiera mniej ważnych dla przeżycia składników z gleby. Tak więc mamy szansę na przyjęcie się drzewka w ogrodzie wtedy, gdy kupimy stosunkowo mało okaleczony okaz. Pielęgnacja zieleni to jednak trudna sprawa i musimy się liczyć z tym, że roślina się nie przyjmie.

Jak pielęgnować ogród, by drzewko mogło się przyjąć?

Ogrodnictwo można czasem porównać do gry. Masz postać, która się rozwija zyskując nowe umiejętności (ogród się rozrasta) i umiejętności (więcej rzeczy umie w tym ogrodzie zrobić sprawiając, że staje się on ciekawszym miejscem).

Pojawiają się również wrogowie tacy jak susza, szkodniki, zbyt duże deszcze, mrozy, a także zadania np. posadzenie w ogrodzie choinki, którą najpierw trzeba do tego przygotować. Czasami się z przeciwnościami przegrywa, ale jak już się wygra i zdobędzie się trochę praktyki to na więcej można sobie pozwolić. Do posadzenia choinki w ogrodzie trzeba czasem podejść kilka razy, ale warto, bo później drzewko będzie pięknie wyglądało w zimę i będzie je można ozdobić przed świętami na przykład lampkami, co sprawi, że w ogrodzie będzie jeszcze bardziej świątecznie.

Pielęgnacja ogrodu w Warszawie i wszędzie indziej. Co zrobić z choinką po Świętach?

A jeśli przed złożeniem zamówienia chcecie się dowiedzieć więcej o mojej pracy zajrzyjcie na bloga, https://zamowmariana.pl/blog/ na którym dowiecie się co nie co o mojej pracy. A teraz pędzę, bo robota czekać nie lubi, a jak wiecie, jestem jej pasjonatem i trochę może pozytywnym wariatem.

Jeśli będziecie potrzebować mojej pomocy w pielęgnacji ogrodu, żeby wiosną zadbać o ogród, dzwońcie na numer 669 939 999 lub piszcie na adres mailowy kontakt@zamowmariana.pl. Doskonale wiem, co znaczy pielęgnacja zieleni. Warszawa i okolice to mój rejon i na pewno się zjawię na wezwanie.

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie