Pielęgnacja zieleni Warszawa – co uprawiać w mieście? Pożyteczne rośliny

18 maja 2020
Aleja parkowa obsadzona drzewami
 • Rośliny w mieście! Sposób na hałas, pył, kurz i spaliny

 • Pielęgnacja zieleni miejskiej! Te rośliny sprawdzą się nie tylko w Warszawie

 • Pielęgnacja ogrodu! Warszawa może liczyć na pomoc Mariana

Projektując ogród znajdujący się w mieście lub park, koniecznie trzeba zastanowić się nad doborem roślin. Muszą one nie tylko dobrze wyglądać, ale też być proste w utrzymaniu. Warto zadbać o to, by niosły korzyści dla ekosystemu oraz ludzi mieszających w nie tylko w Warszawie. Marian dzisiaj zdradzi, jakie rośliny sprawdzą się w mieście i jak je wybierać. Zaczynamy!

Warszawa okiem ogrodnika — po co rośliny w mieście?

Obecność roślin nie tylko w Warszawie wiąże się z wieloma funkcjami. Zanim więc podejmiemy decyzję, jakie rośliny wybrać, warto dowiedzieć się, jaką rolę pełni zieleń miejska. Do najważniejszych zadań należą:

 • produkcja tlenu i pochłanianie dwutlenku węgla,
 • zatrzymywanie pyłów i zanieczyszczeń,
 • minimalizowanie hałasu docierającego do mieszkańców,
 • regulowanie temperatury w mieście,
 • zmiana charakteru krajobrazu,
 • uzupełnianie terenów służących do relaksu i terenów wypoczynkowych,
 • zapewnianie cienia,
 • dekoracja osiedli, podwórek oraz miejsc publicznych takich jak parki.

Reklama

Pielęgnacja zieleni miejskiej poprawia jakość życia nie tylko warszawiaków

Pielęgnacja zieleni w miastach takich jak Warszawa to nie tylko walor estetyczny. Rośliny powinny charakteryzować się niewielkimi wymaganiami glebowymi, łatwym utrzymaniem oraz odpornością na wiele niekorzystnych czynników.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli lekarstwo na miejskie problemy

Pielęgnacja zieleni Warszawa – jakie rośliny wybrać do miasta?

Trzeba pamiętać, że funkcje zieleni to nie jedyne kryterium wyboru. Warto także przyjrzeć się temu, jakie rośliny poradzą sobie w mieście i jak będzie potem przebiegała pielęgnacja zieleni w Warszawie czy innym mieście.

Po pierwsze rośliny, które rosną w miastach, nie powinny być zbyt wymagające. W mieście bowiem może być ograniczony dostęp do wody, a gleba zazwyczaj nie należy do najżyźniejszych.

Po drugie, lepiej wybierać te rośliny, które szybko rosną. Dzięki temu niedługo po zasadzaniu będą mogły chronić przed pyłem i hałasem.

Po trzecie, rośliny sadzone w miastach powinny być długowieczne i silne, by służyć przez długie lata i poradzić sobie w trudnych warunkach.

Wybierając rośliny, lepiej zrezygnować z tych wrażliwych na zanieczyszczenia, niedobór lub nadmiar wody. W znacznej mierze ułatwi to pielęgnację zieleni miejskiej tak w Warszawie jak i innych dużych miastach. Ze względu na wzrastającą liczbę alergików lepiej zrezygnować z intensywnie pylących roślin.

Pielęgnacja zieleni w Warszawie – gdzie uzyskać pomoc?

Wybór odpowiednich roślin i ich późniejsza pielęgnacja mogą okazać się dużym wyzwaniem. Wszystkim osobom, które potrzebują pomocy w tym zakresie, Marian oferuje swoje usługi i zapewnia najwyższą jakość. Warszawa może liczyć na wsparcie, pomoc i radę, by roślinność rozwijała się bez przeszkód, a także była zadbana. Jeśli zatem marzy się wam piękny, zadbany ogród, zadzwońcie do Mariana, a spełni się nasz wspólny „Sen o Warszawie”.

Pielęgnacja zieleni Warszawa – Off Topic Mariana

Pielęgnacja zieleni Warszawa – jakie rośliny wybrać do domowego ogródka?

Jeśli tworzymy „miejski” ogródek na swojej posesji, Marian radzi, aby otoczyć go żywopłotem. Uchroni on podwórko przed zapyleniem oraz hałasami dobiegającymi z ulicy.

Żywopłot może mieć formę równo przyciętych krzewów, ale są także inne rozwiązania. Żywopłot da się stworzyć z drzew iglastych. Popularny przykład to tradycyjne świerki — po posadzeniu obok siebie utworzą gęsty rząd drzew. Co więcej, nie będą zrzucały liści co roku.

Na żywopłot nada się berberys, igra i śnieguliczka biała. Dobrym rozwiązaniem może być bez lub inne krzewy liściaste. Żywopłot będzie pięknie współgrał z drzewami na działce oraz gęstym trawnikiem.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pielęgnacja zieleni – jak zregenerować trawnik po zimie?

Taka konfiguracja pozwoli na uzyskanie przestrzeni, w której można odpocząć, zorganizować przyjęcie, a przede wszystkim cieszyć się prywatnością.

Inne rośliny, które sprawdzą w pielęgnacji zieleni miejskiej

W mieście pięknie będą prezentować się ozdobne krzewy bezlistne, jak np. magnolia. Są one łatwe w pielęgnacji i wyglądają efektownie, a także niestraszne są im zanieczyszczenia. Wszelkie drzewa i krzewy jak: lipy, wierzby, miłorzęby chińskie i octowce dobrze poradzą sobie z trudnym środowiskiem. Zapełnią ogród i nie będą wymagały aż tak dużych nakładów pracy, jak rabaty z kwiatami i trawami. Tutaj znajdziecie więcej propozycji roślin, które sprawdzą się w pielęgnacji zieleni miejskiej.

Im rośliny są większe i mają lepiej rozbudowany system korzeniowy, tym lepiej poradzą sobie w trudnym, miejskim środowisku.

Pielęgnacja zieleni Warszawa uzyska pomoc u Mariana
Wybieramy rośliny do ogrodu w mieście – Zadzwoń lub napisz!

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie