Pielęgnacja zieleni w Warszawie. Jak dbać o ogród w czasie suszy?

susza w ogrodzie
  • Pielęgnacja zieleni w Warszawie, czyli jak odpowiednio nawadniać ogród w czasie suszy?

  • Pielęgnacja zieleni w Warszawie, czyli jakie są konsekwencje nieodpowiedniego nawodnienia?

  • Usługi ogrodnicze Warszawa, czyli jakie są sposoby nawadniania ogrodu podczas suszy?

  • Pielęgnacja zieleni Warszawa, a więc jakie urządzenia można zastosować do dobrego nawadniania ogrodu?

Witam serdecznie to znowu ja, Marian!

 

Wielkimi krokami zbliża się lato, które choć jest przepiękne i ciepłe to często dla roślin staje się czasem trudnym. Upały, rażące słońce, niewielkie opady deszczu, susza czy gwałtowne nawałnice to niektóre z występujących problemów.

 

Upały stopniowo wysuszają glebę, a poziom wód gruntowych się obniża, co nawet dla dobrze ukorzenionych roślin może stanowić kłopot. Poza tym, że tak trudny czas może być nie do przetrwania dla co delikatniejszych i mniej odpornych na suszę roślin, to także dla nas samych więdnący ogród jest nieprzyjemnym widokiem, a jeśli rośliny całkowicie obumrą, możemy ponieść straty. Dlatego w tym poście podam kilka sposobów na to, jak utrzymać swój ogród przy życiu i które z nich są najlepsze.

Reklama

Pielęgnacja zieleni w Warszawie, czyli czego unikać nawadniając swój ogród

Tak. Najpierw chcę napisać o tym, jakie sposoby nie są najlepsze. Poza tym, że musimy uratować nasz ogród, to musimy pomyśleć, jak robić to biorąc pod uwagę oszczędzanie wody.

Jeśli w czasie suszy podlewamy ogród wodą z wodociągu dobrze jest założyć tzw. podlicznik wody ogrodowej, czyli drugi wodomierz.

O co w tym chodzi?

Woda, którą podlewamy ogród jest liczona razem z tą, zużytą w domu do zmywania, prania, czy kąpieli, pomimo, że nie jest odprowadzana do kanalizacji, czyli jest bezpowrotnie zużyta, gdyż przez to, iż nie została odprowadzona do kanalizacji tylko wsiąkła w ziemię  nie może po oczyszczeniu być ponownie wykorzystana.

Dobrze jest więc założyć drugi wodomierz zliczający tylko wodę zużytą do podlewania.

Jest to zgodne z prawem, a więcej o podlicznikach wody ogrodowej możecie przeczytać tutaj.

 

Zbieranie deszczówki – sposób na zaoszczędzenie wody

Pielęgnacja zieleni w Warszawie, czyli nie musisz zużywać wody z kranu

Podlewanie ogrodu wodą z kranu nie jest jedynym sposobem. Możemy do tego wykorzystać deszczówkę, którą w obfitszych w opady miesiącach da się zbierać do beczki zamontowanej uprzednio na dachu.

Żeby ułatwić sobie podlewanie, możemy zamontować do zbiornika wąż ogrodowy. Ponadto, żeby zebrać więcej deszczówki trzeba zainstalować system odprowadzający wodę deszczową do beczki. Pielęgnacja zieleni w Warszawie i innych miastach jest znacznie łatwiejsza dzięki dotacjom dla mieszkańców na budowę urządzeń do zatrzymania wód opadowych i roztopowych

Pielęgnacja zieleni w Warszawie, czyli sposoby podlewania ogrodów

Podlewanie wydaje się być czynnością prostą, która wymaga tylko wodociągu lub zbiornika z wodą, kranu i węża ogrodowego. Oczywiście możemy poprzestać jedynie na tym, ale prawda jest taka, że nie każda technika jest tak samo dobra do wszystkiego.

Polewanie trawnika nie wymaga nic prócz prostego węża, lecz jeśli posiadamy w ogrodzie drzewa są inne sposoby podlewania, które bardziej im się przysłużą, np. system podkoronowego minizraszania.

Jest on przeznaczony do obszaru bezpośrednio przy drzewach i głównie im jest dedykowany. Sposób ten przypadnie do gustu zwłaszcza wyjątkowo oszczędnym ogrodnikom, jako że system nie wymaga wielkich nakładów energetycznych oraz wodnych, gdyż woda jest rozprowadzana przez emitery, które są bardzo łatwe w montażu.

Jeszcze innym rozwiązaniem problemu suszy w ogrodzie i tego jak podlewać jest solarny system nawadniania. Sposób dobry dla osób, które nie mają czasu na regularne doglądanie ogrodu. Solarny system nawadniania to rozwiązanie inteligentne, działające przy współpracy z energią czerpaną ze słońca. Sposób podlewania zmienia się w zależności od warunków atmosferycznych, dzięki czemu woda nie jest bez potrzeby zużywana, tak więc jeśli przy podlewaniu ogródka nie korzystamy z deszczówki mamy od razu zaoszczędzone pieniądze. Co więcej, w skład wyposażenia systemu wchodzą kroplowniki, które dozują ilość wypuszczanej wody, a to zapewnia glebie optymalną wilgotność.

Stosując któryś z podanych przeze mnie sposobów możesz użyć by uratować swój ogród.
Więcej na temat sposobów podlewania możesz przeczytać tutaj

Zbieranie deszczówki – sposób na zaoszczędzenie wody

Pielęgnacja zieleni w Warszawie, czyli podsumowanie

Podlewając ogród w czasie suszy nie musisz płacić więcej niż potrzeba za wodę, gdyż możesz założyć podlicznik wody ogrodowej lub podlewać ogród deszczówką. Możesz też korzystać z różnych metod podlewania zgodnych z twoimi potrzebami i czasem, a także dostosowanych do roślinności jaką posiadasz w ogrodzie.

Co do podlewania wodą z kranu czy deszczówką, lepsza jest ta ostatnia, gdyż ma więcej pierwiastków potrzebnych roślinom i mamy wtedy więcej zaoszczędzonej wody.
Jeśli ktoś chce bym zadbał o jego ogród może dzwonić na numer 669 939 999 lub pisać na maila kontakt@zamowmariana.pl, a na pewno przyjadę i zajmę się wszystkim.
A tym czasem już pędzę, gdyż mam dziś dużo ogródków do upiększenia, a ja bardzo swoją pracę lubię.

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie