Pielęgnacja zieleni w Warszawie, czyli spokój w dżungli miejskiej

5 czerwca 2020
Dżungla miejska - wieżowce w Warszawie
  • Pielęgnacja zieleni Warszawa, a więc po co nam zieleń w mieście?

  • Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli zielone osiedle przyjazne ludziom

  • Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli co się stanie jeśli na osiedlu nie posadzimy drzew

  • Pielęgnacja zieleni warszawa, tylko jakie rośliny są najlepsze jako żywopłot?

Czy wyobrażacie sobie miasto bez zieleni? Takie całkowicie szare, bez odcienia zieleni, gdzie w lato jest niemiłosierny skwar i ani skrawka cienia, a powietrze jest pełne drobinek pyłu i gryzące od spalin?

Tak wiem. Byłoby to piekło, miejsce niezdrowe i nieprzyjazne. Ale dlaczego o tym mówię? W każdym mieście dużo się buduje: bloki, biurowce, centra handlowe… Wszystko po to by ośrodek miejski się rozwijał i zarabiał na siebie.

Ale każdy wie, że najlepszy rozwój odbywa się w zdrowej przestrzeni i czasem warto zbudować o jeden budynek mniej, by w mieście był lepszy przepływ powietrza, a co za tym idzie mniejsze ryzyko powstania smogu, który jest groźny dla zdrowia ludzkiego.

Pielęgnacja zieleni, czyli co się dzieje, gdy w mieście jest zbyt mało zieleni

Skutki braku zieleni nie będą odczuwane natychmiastowo, więc może się wydawać, że jak wytniemy tych kilka, starych drzew, które jeszcze zostały, to nic się nie stanie, bo przecież posadzimy nowe. Ale te potężne drzewa absorbowały dużą część dwutlenku węgla i wytwarzały o wiele więcej tlenu niż młode, dopiero co posadzone drzewka.

Poza tym, jeśli na miejscu zlikwidowanego parku zbudujemy bloki, będzie gorszy przepływ powietrza, a spaliny z samochodów, które będą zalegać w powietrzu, zwiększą możliwość wytworzenia się smogu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Smog w Warszawie! Pielęgnacja zieleni miejskiej sojusznikiem w walce o czyste powietrze

Reklama

Pielęgnacja zieleni się opłaca! Jedno drzewo pochłania ok. 7 kg dwutlenku węgla rocznie

Pielęgnacja zieleni w Warszawie, czyli co zrobić, by było nieco ciszej na osiedlu

Bardzo lubię swoją pracę, a szczególnie wtedy, gdy dbam o zieleń na cichych, pełnych roślinności osiedlach. Pomimo tego, że Warszawa jest bardzo hałaśliwym miastem, są naturalne sposoby na wyciszenie ogrodu.

Możemy na przykład posadzić żywopłot, który będzie wchłaniał część hałasu. Ale musimy się zdecydować, czy chcemy żywopłot formowany, który lepiej się krzewi i można uzyskać mocniej zwartą ścianę zieleni czy naturalny, który jest bardziej swobodny i wymaga mniejszego nakładu pracy. Ważny też jest wybór roślin mających składać się na żywopłot.

Jeśli chcemy mieć zieloną ścianę, która będzie skutecznie chronić przed kurzem i hałasem, możemy wybrać rośliny takie jak cis i ligustr. Jednak na oczekiwane rezultaty możemy liczyć po długim czasie.

Jeśli jednak zależy nam na szybszym efekcie i nie zależy nam na takiej samej skuteczności, możemy wybrać pęcherznicę kalinolistną. Przed hałasem mogą chronić również drzewa takie jak dąb. Może też być buk, robinia akacjowa, czy śliwa wiśniowa, ale one są mniej skuteczne.

Ważnym kryterium przy zakładaniu żywopłotu jest również to, czy spędzamy w ogrodzie jedynie miesiące letnie, czy również zimowe. Jeśli spędzamy czas w ogrodzie cały rok, to lepiej by żywopłot był złożony z roślin zimozielonych.

Jeśli jednak w ogrodzie jesteśmy w miesiącach wiosennych i letnich, wybór roślin do utworzenia zielonej ściany znacząco się rozszerza i możemy wybrać czy wolimy żywopłot czy drzewa. Więcej możecie przeczytać tutaj.

Pielęgnacja zieleni – jakie rośliny wybrać na żywopłot? Propozycje nie tylko dla Warszawy

Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli miasto jednak nie takie straszne

Nie musimy więc żyć w mieście będąc skazanymi na duchotę, kurz, hałas i smog. Wystarczy jedynie, że zagospodarujemy osiedle tak, by było przyjazne mieszkańcom. Niezbędne są więc rośliny, które poza walorami estetycznymi i zapachowymi sprawiają, że przestrzeń wokół nas jest po prostu zdrowsza.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pielęgnacja zieleni Warszawa – co uprawiać w mieście? Pożyteczne rośliny

A jeśli chcecie skorzystać z moich usług dzwońcie na numer 669 939 999 lub piszcie na maila kontakt@zamowmariana.pl, a na pewno odpowiem.

Ludzi ciekawych innych porad ogrodniczych zapraszam na mojego bloga, na którym dowiecie się, jak przebiega w mieście pielęgnacja zieleni. A ja tym czasem jadę, bo praca czeka.

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Ogrodowe przebudzenie - pielęgnacja zieleni i jej rola w mieście - […] Na szczęście tzw. betonoza odchodzi do lamusa, a urbaniści i architekci w projektach uwzględniają zakładanie ogrodów, parki, skwery, zieleńce.…

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie