Pielęgnacja zieleni w Warszawie, czyli jakie są dobre strony kwarantanny?

Suszarka na pranie z maseczkami ustawiona w ogrodzie
  • Pielęgnacja zieleni w Warszawie, czyli ogród lekarstwem na nudę?

  • Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli jakie są sposoby na zmiany w ogrodzie?

  • Pielęgnacja zieleni w Warszawie, czyli jakie są najpopularniejsze style ogrodów?

  • Pielęgnacja zieleni w Warszawie, a więc wstajemy z kanap i miast dusić się w domu, pracujemy w swoich ogrodach!

Tak. Nie myliliście się. Wasz Marian kończy na razie z narzekaniem (do momentu aż coś mnie zdenerwuje). Ale dziś będzie bardzo pozytywnie i ci, którzy muszą zostawać w domach dostaną garść informacji o popularnych stylach w ogrodach, a nuż sami z tego coś wybiorą i w miarę możliwości sami zrobią.

Przed epidemią nie mieliśmy czasu na zajęcie się naszymi ogrodami, bo większość czasu zajmowała nam praca, a w weekendy, jeśli już ktoś się przełamał, to po skoszeniu wybujałej trawy i wypieleniu chwastów, które wyrosły między posadzonymi przy domu kwiatkami, jego siły były na skraju wyczerpania i na pewno w tym czasie nie myślał, jakie innowacje wprowadzić w swoim ogrodzie.

Ale że przechodzimy przez taki czas a nie inny i mamy więcej dni dla siebie, możemy pomyśleć, co nowego zrobić w naszym ogrodzie.

Reklama

Pielęgnacja zieleni w Warszawie, a więc jakie są konkretne style i czy warto mieć ogród w jednym z nich

Zazwyczaj gdy zbudujemy i wykończymy cały dom, nasze myśli zajmuje problem, jak zaprojektować ogród, czy zrobić go w konkretnym stylu, czy według własnego pomysłu.
Projektując ogród musimy wiedzieć, do czego będzie nam służył i czy stać nas na jego utrzymanie albo po prostu, czy chcemy go zaprojektować według własnego pomysłu lub też w konkretnym stylu.

Osobiście jestem zwolennikiem pomysłów własnych i wykorzystywania elementów różnych stylów. Ludziom, którzy mają wenę twórczą i chcą zostawić swój ślad w procesie tworzenia ogrodu, nie polecałbym jednego stylu, ale czerpanie z kilku lub też robienie ogrodu według własnych pomysłów.

Projektowanie ogrodu – 100 pomysłów do wykorzystania!

Taka praktyka poza tym, że pozwala ludziom mającym własne pomysły realizować je tak jak im się to podoba, jest dobra dla ludzi pracujących, którzy chcą mieć ogród niewymagający dużego nakładu pracy, a także dla tych, którzy mają dzieci i nie wyobrażają sobie mieć przykładowo ogrodu w stylu angielskim, którego częścią są nienagannie strzyżone i niedeptane trawniki, a przecież nie zabronimy dziecku biegania po trawie.

Tak więc zaletą ogrodów robionych według własnego pomysłu jest możliwość dostosowania ich do potrzeb rodziny.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Zakładamy ogród krok po korku. Check lista Mariana

Pielęgnacja zieleni w Warszawie, czyli trochę o najpopularniejszych stylach w ogrodnictwie, ich wadach i zaletach

Wprowadzenie konkretnego stylu w ogrodzie wiąże się często z dużym nakładem środków i pracy. Tak więc, zazwyczaj na założenie ogrodu w danym stylu decydują się osoby, które są pasjonatami w temacie i mają czas na zajęcie się tym lub takie, które mogą pozwolić sobie na zatrudnienie ogrodnika lub zamówienie usług firmy zajmującej się pielęgnacją zieleni.

Są style, dzięki którym ogród wyróżnia się na tle innych dzięki roślinności lub małej architekturze ogrodowej, np. styl orientalny, którego celem jest odzwierciedlenie krajobrazu dalekiego wschodu, tak więc jego założeniem jest zachowanie pomiędzy roślinnością, wodą (oczka wodne), a kamieniem, który jest układany bardzo specyficznie, np. na sztorc. Elementami dekoracyjnymi mogą być altany, kamienne latarenki, czy posążki Buddy. Z racji tego, że roślinność takiego ogrodu jest egzotyczna (bambus) jej utrzymanie wymaga dużo pracy i środków finansowych.

Innym ciekawym ogrodem może być taki, w stylu angielskim. Duży nacisk kładzie się tu na stworzenie tajemniczych zakątków, często w takim ogrodzie są stawiane również gipsowe lub żeliwne rzeźby przedstawiające zwierzęta czy obeliski, a żywopłoty są formowane, pnie starych drzew porastają nadające klimat temu miejscu bluszcze, a poza drewnem i kamieniem często wykorzystywanym materiałem jest cegła rozbiórkowa.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Szukasz firmy do wywozu gruzu? Lepiej wykorzystaj gruz w ogrodzie

Dla ludzi, którzy chcą mieć ogród z konkretną wizją, ale nie mają czasu na ciągłe zajmowanie się ogrodem, jest styl nowoczesny. Stawia się tu na trawy ozdobne, żywopłoty, rzadziej na rabaty kwietne. Dużą część ogrodu zajmują miejsca rekreacyjne: altana, boisko, basen. W małej architekturze ogrodowej dużo jest ozdobnego betonu lub szkła.

Jeśli chcemy mieć przestrzeń bogatą w rośliny rodzime, w projektowaniu ogrodu możemy postawić na styl naturalistyczny, który nawiązuje do lokalnego otoczenia i z definicji wykorzystuje rośliny obecne w danym klimacie.

Jeśli natomiast ktoś lubi jak w jego ogrodzie jest porządek i wszystko jest symetryczne, może nawiązać do stylu formalnego. Jego elementem są przycinane według określonej formy żywopłoty oraz figury ze strzyżonych drzew i krzewów. Pożądany jest również, jak w ogrodzie angielskim, dobrze utrzymany trawnik. Materiały, które są budulcem małej architektury ogrodowej to: cement, kostka, kamień a także gips i żeliwo, a dekoracją są fontanny i latarnie. Utrzymanie ogrodu formalnego wymaga dużych nakładów pracy i nie polecałbym go rodzinie z dziećmi, bo nie będą one mogły beztrosko w nim pobiegać.

Pielęgnacja zieleni – jaki styl wybrać? Pomysły i inspiracje nie tylko dla Warszawy

Podsumowanie

Jak widzimy wybór stylu, w którym zaprojektujemy swój ogród, trzeba uzależnić od naszej sytuacji rodzinnej, materialnej, a także od tego w jakim zakresie znamy się na ogrodnictwie i jaki procent naszego czasu możemy poświęcić roślinom.

Projektowanie ogrodu wymaga więc dogłębnego przemyślenia sprawy i dopiero wtedy będziemy mogli stwierdzić, czy w naszym przypadku dobry jest któryś z opisanych powyżej stylów, czy mamy własną wizję i chcemy ją urzeczywistnić.

A jeśli uznaliście, że któraś z moich usług wymienionych na stronie zamowmariana.pl jest wam potrzebna, to dzwońcie pod numer: 669 939 999 lub piszcie na maila: kontakt@zamowmariana.pl, a wasz problem macie już rozwiązany.

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie