Pielęgnacja zieleni w Warszawie, czyli jak nie zwariować podczas epidemii?

Twarz mężczyzny wyrażająca przerażenie
  • Czy zieleń ma wpływ na zdrowie psychiczne człowieka?

  • Pielęgnacja zieleni w Warszawie, czyli jakie skutki izolacji łagodzi przebywanie w ogrodzie?

  • Pielęgnacja zieleni w Warszawie, a więc jak radzić sobie ze stresem podczas izolacji.

  • Pielęgnacja zieleni w Warszawie, czyli jakie są dobroczynne skutki zajmowania się swoim ogrodem?

Witam serdecznie. To znowu ja Marian. Wykonując swoją pracę mam możliwość stykania się z różnymi ludźmi. Jedni są bardziej uprzejmi inni mniej, jedni coś opowiedzą, a drudzy są raczej małomówni i nie opowiadają każdemu historii ze swojego codziennego życia.

Pielęgnacja zieleni w Warszawie, czyli to i owo o upływie czasu

Na fali zmian ogólnych – jeśli ktoś ma możliwość, bo taką ma pracę – może zaobserwować różnorodne reakcje ludzi na izolację: od stoickiego spokoju lub pogody ducha, po niepewność i gwałtowne reakcję.

Jeżdżąc po Warszawie zauważyłem pewną zależność. A mianowicie ludzie mieszkający w blokach i mający przez to mniejszy dostęp do zieleni są bardziej podatni na lęk czy chwile depresji. Natomiast ci, którzy posiadają przydomowe ogródki, nie są może w najweselszych nastrojach, ale są na pewno spokojniejsi.

Reklama

Pielęgnacja zieleni w Warszawie, czyli ogrody ratunkiem dla zszarganych nerwów?

W czasach, kiedy większa część świata walczy z epidemią, a konsekwencją tego jest przymus zostawania ludzi w domach, psychika ludzka jest wystawiona na ciężką próbę.

Świadomość tego, że pozostawanie w domach nie jest kwestią wyboru, a narzuconego nam dla dobra ogólnego porządku sprawia, że ulegamy frustracji.

Boimy się, że utracimy wolność, a świat na zawsze zamieni się w ponure postapokaliptyczne uniwersum, ale na szczęście możemy częściowo zapobiec eskalacji nerwowych zachowań, lęków czy stanów depresyjnych.

A tym, co może pomóc nam w zachowaniu zdrowego rozsądku są nasze ogródki. Otóż okazuje się, że rośliny mają mnóstwo dobroczynnych właściwości, jeśli chodzi o nasze samopoczucie.

Samo przebywanie w ogrodzie i patrzenie na zieleń uspokaja, kiedy doświadczamy bytności w miejscach, gdzie jest obfita roślinność, zmniejsza się również ryzyko otyłości, czy zapadnięcia na choroby serca. Ponadto natura pozwala zachować nam spokój ducha potrzebny w dzisiejszych trudnych czasach. A więcej o zdrowotnym wpływie roślin możecie przeczytać tutaj.

Postawię, więc może śmiałą tezę, że w dzisiejszym czasie izolacji przebywanie w ogrodzie może zapobiec pojawieniu się u do tej pory zdrowych osób chorób wynikających z napiętej sytuacji.

Kontakt z roślinami i pielęgnacja zieleni wspiera samopoczucie podczas pandemii

Poza tym, nawet bez epidemii, jeśli ktoś ogród posiada, zawsze jest bardziej zrelaksowany i pogodny, no bo nie ma niczego lepszego, jak wypicie porannej kawy przy stoliku pośród drzew i zaczynających już kwitnąć krzewów.

Ogród może mieć również dobroczynne skutki na zmniejszenie hałasu. Jeśli wzdłuż płotu posadzimy odpowiednie rośliny w dobrej ilości, jest możliwość znacznego wytłumienia denerwującego nas szumu i huku jadących samochodów.

Nie tylko bierne obserwacje, zajmij się swoim ogrodem, a poczujesz zmianę!

Jeśli chcemy się odstresować, a samo patrzenie na zieleń nam nie wystarcza, dobrze jest zająć się nią samemu. Pielenie grządek, przycinanie drzew i krzewów i inne zabiegi przywracające do życia nasz ogród, mogą pomóc nam się rozluźnić i wczuć się w rytm przyrody.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pielęgnacja zieleni osiedlowej, czyli podpowiedzi Mariana, kiedy zacząć planować wiosenne nasadzenia
Usługi ogrodnicze Warszawa, czyli kiedy przycinamy drzewa i krzewy

Poza tym jakąś część zajmowania się ogrodem możemy robić z naszymi dziećmi, co będzie dla nich dobrą zabawą, a także nauką. Takie rodzinne zajmowanie się ogrodem, może mieć również wpływ na naprawę relacji, które wcześniej przez nawał pracy i nauki były nadszarpnięte. Podczas roboty możemy ze sobą porozmawiać, podzielić się spostrzeżeniami na interesujące nas tematy, a przy okazji dotlenimy się.

Podsumowanie

Zajmowanie się ogrodem może podczas izolacji przynieść dobre skutki w różnych dziedzinach życia. Zaczynając od tego, że samo patrzenie na zieleń uspokaja, przebywanie w ogrodzie wspomaga powrót do zdrowia po chorobie, zajmowanie się roślinami odstresowuje i pozwala wejść w rytm przyrody, a zajmowanie się ogrodem z całą rodziną ma wartość edukacyjną i może naprawić relacje poprzez wspólną pracę możemy stwierdzić, że jednym z remediów na zszargane nerwy jest zieleń, o którą dbamy, a popołudniami siedzimy pośród niej.

Tak więc w szereg prac, które wykonujemy każdego dnia w domu, warto wpisać również pielenie grządek, sadzenie kwiatów, drzew i krzewów.

Ale jeśli potrzebna jest wam pomoc Mariana to dzwońcie na numer 669 939 999 lub piszcie na maila kontakt@zamowmariana.pl.

Ale jeśli wpierw chcecie się głębiej zapoznać z moją działalnością, zapraszam na bloga, na którym również o poradach ogrodniczych przeczytać będziecie mogli. A tymczasem pędzę już do roboty, bo w maju dużo ogrodów czeka na kogoś, kto przyda im piękna. Byłbym zapomniał! Znacie akcję hot16challenger2? Ciekawe jakie są wasze najlepsze typy? Marian stawia na fryzjera:)

Pielęgnacja zieleni Warszawa – Off Topic Mariana

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie