Pielęgnacja zieleni osiedlowej – kiedy można urządzić ogródek przy bloku?

13 kwietnia 2020
Kwiatowe rabaty na osiedlu mieszkaniowym
  • Mieszkasz na osiedlu? Ty też możesz pielęgnować zieleń przy bloku nie tylko w Warszawie

  • Małe jest piękne! Złap kilka pomysłów na pielęgnację zieleni w niewielkim ogródku!

  • A może pielęgnacja zieleni osiedlowej Warszawa? Porsty sposób na brak czasu i wygodę

Większość z nas uwielbia zieleń. Rozkoszujemy się nią zwłaszcza wtedy, gdy nadchodzą pierwsze, słoneczne dni. Posiadacze domków jednorodzinnych korzystają z uroków wiosny we własnym ogródku. Jednak nie wszyscy mają taką możliwość. Mieszkańcy bloków zdani są na zieleń osiedlową. Często więc biorą sprawy w swoje ręce, zakładając niewielkie trawniki lub rabaty. Dlatego dziś Marian pokrótce opowie wam, jak wygląda pielęgnowanie zieleni osiedlowej, kto za nią odpowiada i kiedy można urządzić mały ogródek przy bloku zgodnie z przepisami.

Pielęgnacja zieleni na osiedlu – kto za nią odpowiada?

Pielęgnacja zieleni osiedlowej spoczywa na barkach właścicieli lub zarządcy nieruchomości. Reguluje to ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz przepisy prawa miejscowego. Warto jednak, aby te obowiązki były określone na podstawie odrębnej umowy. Jednak Marian nie może nie wspomnieć o tym, że dbanie o wspólną przestrzeń należy do obowiązków wszystkich mieszkańców, właścicieli nieruchomości oraz całej wspólnoty mieszkaniowej.

Reklama

Pielęgnacja zieleni przy bloku wymaga zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości

Jeśli chodzi o koszty, jakie niesie ze sobą pielęgnacja zieleni na osiedlu, są one zależne od tego, jaki udział w nieruchomości posiadają poszczególni właściciele. To na tej podstawie zostaje wyznaczony koszt, jaki właściciele mieszkań muszą ponieść, aby otoczenie bloku było zadbane. Nie zapominajmy jednak, że wszystkie prace porządkowe i pielęgnacja zieleni osiedlowej powinna odbywać się przy użyciu metod bezpiecznych dla ludzi, zwierząt, roślin i środowiska.

Mały ogródek przy bloku – kiedy można go założyć?

Zapewne na każdym osiedlu znajdą się osoby, które będą chciały część wspólnej przestrzeni zagospodarować zgodnie z własnymi upodobaniami. Najczęściej ogródek przy bloku urządzają osoby mieszkające na parterze budynków z wielkiej płyty. Mieszkańcy działając na własną rękę, powinni orientować się, jak wygląda sytuacja prawna takiego rozwiązania. Wprawdzie z efektów ich pracy korzystają także inni, ale pielęgnacja zieleni tuż przy bloku staje się niekiedy źródłem konfliktów ze spółdzielnią, władzami miasta lub innymi użytkownikami osiedla. Trzeba zatem dowiedzieć się, jakie istnieją możliwości stworzenia własnego ogródka przylegającego do ścian bloku, balkonu lub okien.

Zapisy dotyczące własności pasa przylegającego do nieruchomości mogą być zawarte w umowie zakupu lub wynajmu lokalu. Jeśli brak takich zapisów, zakłada się, że teren wokół bloku należy do zarządzającej osiedlem spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. W związku z tym, zgodnie z prawem, jest ona własnością wszystkich jej mieszkańców.
Niekiedy może się to wydawać problematyczne i niejasne. Wątpliwości powinien rozwiać regulamin spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, w której zawarta jest także kwestia pielęgnacji zieleni na osiedlu.

Podsumowując, ogródek obok bloku najczęściej może stworzyć każdy. Warto jednak skontaktować się ze spółdzielnią. Zwykle zarządcy przychylnie odnoszą się do inicjatywy pielęgnacji zieleni osiedlowej przez mieszkańców. Trzeba jednak pamiętać, że pielęgnując zieleń przy bloku, nie można rościć sobie żadnych praw ani ograniczać innym mieszkańcom dostępu do tego terenu.

Pielęgnacja zieleni na kilku metrach kwadratowych? Zobacz, jak robią to inni!

Kluczem do pielęgnacji małego ogródka przy bloku są ustalenia między sąsiadami, spółdzielnią lub wspólnotą mieszkaniową.

Dowiedz się więcej!

Pielęgnacja zieleni osiedlowej – na co warto zwrócić uwagę?

Celem pielęgnacji zieleni na osiedlu jest to, aby otoczenie było estetyczne i przyjazne. Najważniejsza jest całościowa koncepcja. Tylko dzięki niej teren przyległy do bloku będzie spójny. Projektując zieleń wokół budynków, warto zadbać o to, aby była ona dostosowana do gleby występującej na danym obszarze, klimatu i innych roślin naturalnie występującym na terenie spółdzielni.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pielęgnacja ogrodu Warszawa – jak kupować rośliny? Rady Mariana

Dobrze jest wybierać rośliny, które nie wymagają bardzo angażującej pielęgnacji, częstego przycinania lub nawożenia. Osiedle powinny zdobić także rośliny zimozielone, które zapobiegną sytuacji, kiedy w chłodniejszych porach roku, osiedle będzie wyglądało ponuro i nieprzyjemnie. Warto też dać właścicielom lokali prawo głosu, co do aranżacji otoczenia, jednak trzeba ich uświadomić, że kompozycja musi tworzyć spójną całość, tworzyć dobre wrażenie i zachować estetykę.

Pielęgnacja zieleni Warszawa – jak radzą sobie wspólnoty mieszkaniowe?

W przypadku, kiedy wspólnota mieszkaniowa nie chce sama podejmować się pielęgnacji zieleni osiedlowej w Warszawie, może to zadanie powierzyć firmie zewnętrznej. Będzie ona regularnie zajmować się zielenią i wykonywać właściwe działania w odpowiednich porach roku. Osiedla i wspólnoty mieszkaniowe na terenie stolicy mogą liczyć na pomoc Mariana.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli praca najlepszą reklamą!

Znamy się na zieleni jak mało kto, a w Warszawie czujemy się jak ryba w wodzie. To my, ekipa Mariana zakładamy i pielęgnujemy parki, zieleńce, ogrody w wielu dzielnicach miasta. Walczymy o każdy przetarg, aby zarobić na życie. Ale mamy też swoją misję! Jaką? To proste! Chcemy przyłożyć rękę do ochrony przyrody i zadbać o dobrostan mieszkańców.

Stare klomby i zwiędnięta trawa? Nie zwlekaj! Wezwij Mariana!
Pielęgnacja zieleni Warszawa – Zadzwoń lub napisz!

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie