Pielęgnacja zieleni nie tylko w Warszawie, czyli w zimie też pracujemy!

4 grudnia 2020
Ośnieżone konary drzew
  • Pielęgnacja ogrodu Warszawa, czyli jak dbać o rośliny zimą?

  • Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli ogród w zimie drzemie, a nie śpi.

  • Usługi ogrodnicze Warszawa, czyli co przytnie ci Marian?

  • Pielęgnacja ogrodu Warszawa, czyli jak sprawić by trawnik po zimie nie był do wymiany?

W zimę zajmujemy się wieloma różnymi rzeczami: przygotowujemy się na święta kupując prezenty i składniki do przepysznych potraw wigilijnych, później przychodzi z hukiem pan Sylwester, więc trzeba kupić fajerwerki, szampana i znowu jakieś jedzenie. Później, w czasach przed epidemią korona wirusa, był czas ferii, więc jechało się w góry na narty w Polsce i za granicę. Potem bawiliśmy się na hucznych zabawach karnawałowych, siedzieliśmy w domach, czytaliśmy książki wychylając się spod koca jedynie po kubek z herbatą… A ogrody drzemały, ugięte pod mokrym śniegiem gałęzie często się łamały, trawnik niszczał pod zbyt grubą warstwą śniegu zgarniętą nań kiedyś ze ścieżki.

A gdy nadchodzi wiosna, dziwimy się, czemu coś się połamało, zdeformowało, trawa jest jakaś taka wymiętoszona, ogród w ogóle jest jakiś taki wymęczony? Jakby zimą w ogóle nie wypoczął? Co się stało!

Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli jak funkcjonuje ogród w zimie?

Błędnie zakładamy, że gdy nadejdą mrozy i spadnie śnieg, ogród usypia na kilka miesięcy i mamy mu nie przeszkadzać. To co nam wydaje się snem, jest w rzeczywistości drzemką, podczas której powinniśmy czuwać nad naszym ogrodem, wzmacniać go i nie dopuścić do zmian, które mogą w nim zajść pod wpływem mrozu lub zbyt dużej masy śniegu. Pamiętacie, jak w zeszłym tygodniu pisałem, jakie prace wykonać w ogrodzie w grudniu? Musicie wiedzieć, że obserwować stan roślin i wykonywać niektóre prace powinniście przez całą zimę!

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pielęgnacja zieleni nie tylko w Warszawie, czyli co robimy w grudniu w ogrodzie?

Reklama

Projektowanie ogrodu Warszawa, czyli co zrobić w zimę?

Zima jest dobrym czasem na myślenie i czytanie. W mroźne wieczory z kubkiem grzanego wina w dłoniach, możemy przeglądać książki i poradniki ogrodnicze, z których możemy zaczerpnąć inspiracje co do przesadzeń na wiosnę lub przebudowy istniejącego ogrodu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
6 ciekawych blogów o pielęgnacji ogrodu. Subiektywny ranking Mariana

Usługi ogrodnicze Warszawa, czyli co ci może przyciąć Marian?

W zimie możemy przyciąć drzewa liściaste (z wyjątkiem brzozy i grabu, które przycinamy między czerwcem a wrześniem), ale także iglaste. Cięcia pielęgnacyjne krzewów i drzew warto wykonać pod koniec lutego. Usuwamy wtedy również pędy, które są uszkodzone, chore lub obumarły.

Kalendarz cięcia drzew owocowych – Zobacz!

Pielęgnacja zieleni Warszawa – kiedy bielić pnie drzew?

Na pniach drzew widujemy często pęknięcia i rany. Bierze się to stąd, że kora jest wrażliwa na zmiany temperatury i silne promienie słoneczne. Pod wpływem tych dwóch czynników może ona pękać, co nie jest dobre dla drzew i estetycznie sprawia złe wrażenie. Zapobiega się temu malując pnie drzew na biało, a zabieg ten najlepiej wykonać pod koniec stycznia, gdy temperatura wzrośnie powyżej zera.

Pielęgnacja zieleni nie tylko w Warszawie, czyli jak dbać zimą o trawnik?

Kiedy słoneczko zaczyna przygrzewać, topnieje śnieg i ziemia rozmarza, a my zabieramy się do wiosennych porządków, możemy zobaczyć przykry widok. W miejscu delikatnej, budzącej się do życia zieloniutkiej trawki jest oklapłe, zeschłe kłębowisko zeschłych, lekko nadgniłych, zmiętoszonych źdźbeł. Co się stało! Przecież w tamtym roku trawnik był zielony, elegancki, cudo! Takie myśli z szybkością błyskawicy mogą przemykać nam przez głowę. Taki stan trawnika oznacza, że zrzucaliśmy na niego odgarnięty śnieg ze ścieżek i przechodziliśmy po nim „na skróty” do domu, bo i tak jest zasypany, a tak jest szybciej. Nie możemy tego robić! Chodzenie po zasypanym trawniku powoduje łamanie się źdźbeł lub uszkodzenie gleby, co sprawia, że uszkodzi się darń. Natomiast zgarnianie zbyt dużych mas śniegu ze ścieżek na trawnik może spowodować gnicie trawy. Więcej o dbaniu w zimę o ogród możecie przeczytać tutaj.

Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli jak dbać zimą o rośliny doniczkowe?

Mimo, że kwiaty rosnące w doniczkach na parapetach nie są narażone na mróz, śnieg i wiatr, również w zimie zapadają w drzemkę. W tym okresie trzeba je umiarkowanie podlewać, lecz nie nawozić, a gatunki lubiące wilgoć zraszać. W okresie zimowym kwiaty domowe dobrze jest postawić w jak najjaśniejszym miejscu, a pod koniec lutego możemy zacząć je przesadzać do większych pojemników ze świeżą ziemią.

Pamiętamy o pielęgnacji ogrodu zimowego

Zakładanie ogrodu Warszawa, czyli w zimie należy czuwać

Zima nie jest okresem, w którym możemy pozwolić sobie na błogie lenistwo. Tam, gdzie trzeba musimy podwiązać gałęzie, sprawdzić stan osłon, odgarniać śnieg z iglaków, dokarmiać ptaki, jeśli już zaczęliśmy, a jeśli mamy do tego dryg, możemy planować nowości, jakie zaistnieją w ogrodzie na wiosnę.

Jest to więc czas, w którym musimy czuwać, wykazać się zmysłem obserwacji, refleksem, gdy trzeba szybko zareagować. A wszystko po to, by nasz ogród obudził się na wiosnę z drzemki wypoczęty, a nie zmęczony i bez chęci do życia.

Zawsze mogę wam pomóc, gdy zadzwonicie na numer: 669 939 999 lub napiszecie wiadomość na adres mailowy: kontakt@zamowmariana.pl.

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Pielęgnacja zieleni jesienią i zimą. Maja w ogrodzie radzi - […] ogród wyglądał pięknie na jesień i przetrwał zimę? Jakie czynności należy wykonać podczas pielęgnacji ogrodu w sezonie jesienno-zimowym? Dowiemy…

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie