Pielęgnacja zieleni nie tylko w Warszawie, czyli trochę o sympatiach i antypatiach wśród roślin

  • Pielęgnacja zieleni Warszawa, czy sadząc rośliny trzeba unikać umieszczania niektórych gatunków obok siebie?

  • Pielęgnacja zieleni Warszawa, a więc z czego wynikają „sympatie” i „antypatie” wśród roślin?

  • Pielęgnacja zieleni Warszawa. Co to są szkodniki dwudomowe?

  • Pielęgnacja zieleni nie tylko w Warszawie, a więc jakich gatunków nie sadzić obok siebie?

Witam serdecznie. To znowu ja Marian. Zbliża się jesień, która tak jak wiosna jest porą na sadzenie roślin. Jest to czynność wymagająca od nas dużo czasu, a wcześniej musimy pomyśleć nad tym jakie rośliny będą sprawdzać się w naszym ogrodzie. Szczególnie ważne jest to wtedy, gdy nasz ogród jest na obszarze narażonym na dźwięki z ulicy, spojrzenia przechodniów, a chcemy, żeby było to w miarę zaciszne miejsce. O tym, jakie rośliny wybrać, żeby wygłuszały i zasłaniały możecie przeczytać u mnie na blogu.

Reklama

Jakie rośliny sadzić obok siebie? Warto znać zasady

Pielęgnacja zieleni nie tylko w Warszawie. Sadząc rośliny nie skazujmy ich na denerwujących sąsiadów!

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia miał sąsiada, którego nie znosił. Najczęściej z wzajemnością. Denerwujący był fakt, że ów jegomość patrzył się ciągle w wasze okno szpiegując was lepiej niż James Bond by to zrobił, a każde wasze wyjście z domu, czy zaproszenie gości było oplotkowywane tysiąc razy.

Tacy wkurzający sąsiedzi wpływają źle na nasz stan ogólny, jesteśmy bardziej nerwowi, trudniej jest się skupić na pracy wiedząc, że jak wrócimy do domu Kowalski już to oplotkuje z innym podobnym sobie Kowalskim.

No i tak jak my jesteśmy wrażliwi na dokuczliwe sąsiectwo w przyrodzie jest podobnie, tylko, że nie chodzi tu o psychikę, ale o czystą biologię. „Sympatie” i „antypatie” między roślinami to inaczej allelopatia, czyli wzajemne oddziaływanie na siebie gatunków roślin. Może ono być pozytywne np. ograniczanie liczby lub odstraszanie szkodników albo negatywne (hamowanie wzrostu sąsiadującej rośliny).

Pielęgnacja zieleni w Warszawie, czyli co to jest uprawa współrzędna?

Sadząc rośliny użytkowe takie jak warzywa, zioła, krzewy i drzewa owocowe dobrze jest się dowiedzieć jakie sąsiedztwo będzie korzystne.

Najlepiej jest sadzić obok siebie rośliny z różnych rodzin botanicznych. Ważne jest również, żeby nie miały one takich samych wymagań pokarmowych, najlepiej sadzić obok siebie rośliny pobierające pokarm z różnych warstw gleby.

Przykładowo możemy posadzić obok siebie pomidora i pietruszkę, ogórki i koper, dynię i fasolę, ale pomidor i groch,. Z kolei ogórki i pomidory, kapusta i gorczyca, a także ziemniaki i pomidory nie będą już dobrym pomysłem. Więcej możecie przeczytać w artykule o zasadach siewu warzyw.

Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli jak rośliny pomagają i szkodzą sobie nawzajem?

Tak jak już pisałem rośliny posadzone obok siebie mogą sobie pomagać lub szkodzić. Na przykład rzodkiewka i kapusta posadzone niedaleko pomidorów, orzech włoski blokuje wzrost większości roślin, a cebula hamuje wzrost fasoli tycznej.

Natomiast jeśli chcemy by rośliny żyły ze sobą w przyjaźni chroniąc jedna drugą przed chorobami i szkodnikami to możemy posadzić obok siebie bazylię i ogórka (bazylia chroni tego drugiego przed mączniakiem), cebulę i truskawki (jest mniejsze ryzyko rozwoju szarej pleśni), gorczycę i groch (gorczyca ogranicza występowanie pachówki strąkóweczki). Posadzone obok siebie mogą wpływać także na wzrost, a nawet smak np. pietruszka posadzona obok pomidora poprawia jego smak, a marchew wpływa pozytywnie na wzrost pora.

Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli jak wykorzystać allelopatię do ochrony roślin ozdobnych?

Problemem nas wszystkich, gdy założymy wymarzony ogród są szkodniki. Od kretów rozkopujących nam trawniki, przez nornice uszkadzające korzenie niektórych roślin ozdobnych, a na mszycach, nicieniach, ślimakach kończąc. Okazuje się, że jeśli planując ogród trochę więcej byśmy poczytali i dali sobie więcej czasu na planowanie problemy ze szkodnikami wystąpiłyby z mniejszym nasileniem.

Przykładowo komosa, czosnek, rącznik pospolity i aksamitka posadzone w sąsiedztwie trawnika i na obrzeżach działki odstraszają krety, mydlnica lekarska, begonia, czosnek, rumianek i macierzanka odgonią ślimaki zżerające nam tulipany, funkie, cynie, czy dalie. Różnego typu grzyby, które wywołują choroby będą miały ciężko, gdy posadzimy szczypior i czosnek (chroni to róże np.. przed mączniakiem prawdziwym). Jeśli chcemy użyźnić i spulchnić glebę dobrym rozwiązaniem będzie posadzenie łubinu, który dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi uwalnia do gleby azot potrzebny w rozwoju roślin, a także spulchnia i napowietrza ziemię swoimi korzeniami. Ponad to kwiaty łubinu przyciągają pszczoły, więc jest on bardzo dobrym sąsiadem dla roślin wydających owoce. Więcej możecie przeczytać w artykule o allelopatii wśród roślin.

Jak zaplanować ogródek warzywny? O allelopatii roślin

A jeśli chcecie by Marian posadził wam drzewa, przyciął żywopłot to dzwońcie na numer 669 939 999 lub piszcie na maila kontakt@zamowmariana.pl, a problem możecie uznać za rozwiązany.

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie