Pielęgnacja zieleni nie tylko w Warszawie, czyli co robimy w grudniu w ogrodzie?

27 listopada 2020
Kalendarz z kartą grudzień
  • Pielęgnacja zieleni Warszawa – czy w grudniu mamy coś do zrobienia w ogrodzie

  • Zakładanie ogrodu nie tylko w Warszawie, czyli grudzień jako dobry czas na szukanie pomysłów

  • Pielęgnacja ogrodu Warszawa – jak dbać o rośliny w zimie?

  • Projektowanie ogrodu Warszawa – jak zapobiegać całkowitemu zamarzaniu oczka wodnego?

Kiedyś grudzień kojarzył nam się z mrozem, śniegiem, oczekiwaniem na święta i odpoczynkiem od prac w ogrodzie. Od kilku lat zima jest bezśnieżna i co prawda czekamy na święta, ale śniegu nie ma. Nie znaczy to jednak, że zima jest lżejsza i ogród możemy zostawić w spokoju. Błędnie zakładamy, że w czasie zimy rośliny nie potrzebują naszej troski, bo już je przecież okryliśmy, czy przenieśliśmy do domu.

Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli jak dbać o rośliny w grudniu?

Często zakładamy błędnie, że gdy przychodzi zima nie musimy doglądać krzewów i drzew. Jeśli jesteśmy dobrze zorientowani w kalendarzu ogrodnika to delikatniejsze gatunki roślin są już osłonięte lub przeniesione do domu, ostatnie koszenie było w listopadzie, a drzewa i krzewy owocowe są przycięte.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli co robimy w ogrodzie w listopadzie?

Reklama

Zimą nie zapominaj o pielęgnacji ogrodu! O czym pamiętać w Warszawie i nie tylko?

Nie znaczy to jednak, że do marca zapominamy o ogrodzie. Warto co jakiś czas zobaczyć, czy osłony na krzewach nie są uszkodzone. Jeśli tak się stanie należy je poprawić i w razie konieczności uzupełnić. Kiedy pada duży śnieg, należy go systematycznie strzepywać z iglaków.

Jeśli chodzi o cebule i bulwy, które wykopaliśmy, to podczas zimy powinniśmy obserwować, czy nie widać na nich objawów chorób. Jeśli tak się stanie, chore bulwy i cebule roślin niezimujących w gruncie musimy wyrzucić, żeby nie zakażały reszty.

Podczas zimy musimy zadbać o rośliny zimozielone, gdyż mokry śnieg deformuje ich korony tak, że może je nawet rozłamać (szczególnie zagrożone są rośliny o kolumnowym pokroju), więc jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy, to związujemy rośliny sznurkiem, a narażone na złamanie drzewa podpieramy. Podczas dłuższej odwilży możemy podlać rośliny zimozielone uprawiane w pojemnikach.

Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli jak w grudniu zadbać o rośliny balkonowe?

Zazwyczaj są to rośliny wrażliwe na mrozy, więc najlepszym rozwiązaniem jest przeniesienie ich do pomieszczenia o temperaturze 6 lub 8 stopni Celsjusza, w którym musi być światło. Nie trzymamy takich roślin w miejscach nieoświetlonych! Co jakiś czas sprawdzamy podłoże w pojemnikach (powinno być lekko wilgotne) i liście pod kontem obecności chorób lub szkodników. Jeśli coś zauważymy, można chore liście usunąć lub opryskać rośliny odpowiednim preparatem.

Jak zabezpieczyć rośliny balkonowe przed mrozem? Zobacz!

Pod koniec grudnia możemy posiać w skrzynkach pierwiosnki, których nasiona lekko uklepujemy, nie przykrywamy ich ziemią tylko przezroczystym pojemnikiem. Więcej o pielęgnacji ogrodu w grudniu nie tylko w Warszawie możecie przeczytać tutaj.

Pielęgnacja ogrodu, czyli jak dbać o trawnik podczas zimy?

Kiedy odśnieżamy działkę, musimy bardzo uważać na trawnik. Mimo, że wygodniej byłoby cały śnieg przerzucić tam, to nie jest to jednak dobry pomysł, gdyż duża masa śniegu przyczynia się do gnicia trawy. Najlepiej więc składować duże masy śniegu w innym niezagospodarowanym miejscu posesji.

Projektowanie ogrodu Warszawa, czyli jak zadbać w zimie o oczko wodne?

Po przygotowaniu oczka wodnego do zimy, które trzeba zrobić najpóźniej w listopadzie, powinniśmy zapobiec zamarznięciu całej jego powierzchni.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pielęgnacja ogrodu Warszawa – jak przygotować oczko wodne do zimy?

Robimy to zostawiając na wodzie styropianowy pływak lub przeznaczoną do tego celu pływającą grzałkę. Dzięki takim zabiegom zostanie niezamarznięty przerębel, dzięki któremu pozostawione w oczku wodnym ryby będą miały dostarczony tlen. Jeśli nie zdążyliśmy i woda zamarzła to możemy albo odpompować trochę wody co spowoduje wytworzenie się między taflą lodu, a resztą wody ocieplającej poduszki powietrznej, albo wywiercić przerębel, przez który będzie się dostawało świeże powietrze.

Jeśli potrzebujecie pomocy Mariana w pielęgnacji zieleni w Warszawie, śmiało dzwońcie na numer: 669 939 999 lub piszcie na adres mailowy: kontakt@zamowmariana.pl, a na pewno przyjadę i skoszę trawnik, przytnę i przesadzę krzewy i drzewa i odśnieżę, gdzie trzeba.

Jeśli jednak nie jesteście pewni, czy zadzwonić, to przejrzyjcie całego mojego bloga, gdzie piszę o swojej pracy, a także o tym jak dbać o ogród. A teraz już muszę jechać, bo praca czeka, a ja nie lubię się spóźniać. Do zobaczenia w następnym tygodniu i pamiętajcie – w grudniu czasem też trzeba spojrzeć, co się dzieje w ogrodzie.

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie