Pielęgnacja zieleni, czyli jak sprawić, by w ogrodzie cały rok królowała zieleń?

6 stycznia 2020
Ogród zimą
  • Czy ogród może być zielony przez cały rok?

  • Jakie rośliny zimozielone wybrać do ogrodu?

  • Jakie gatunki roślin zimozielonych najlepiej przyjmą się w ogrodzie?

  • Które gatunki roślin zimozielonych są trudniejsze w uprawie?

Witam serdecznie. To znowu ja Marian, który nawet w zimę służy radą i co do pielęgnacji zieleni. Ktoś mógł westchnąć „Cóż ten Marian mówi! Zima nadal jest taka jak była, bezlistne gałęzie drzew i krzewów mogą przyprawić o doła, a pod stopami miast śniegu chrzęszczą źdźbła zeszłorocznej trawy”.

A właśnie zima wcale nie musi być taka szara i ponura i nawet w styczniu, jeśli ktoś ma głowę na karku, może sobie zafundować ładny widok za oknem. Potrzebne do tego są tylko odpowiednie rośliny i trochę wiedzy na temat ich wymagań uprawowych i sukces macie gotowy.

Rośliny zimozielone, jakie wybrać?

Rośliny wiecznie zielone to bardzo dobry pomysł na ogród, który przez cały rok będzie cieszył nasze oczy. Ale wybierając takie rośliny do ogrodu musimy pamiętać, że nie wszystkie dobrze znoszą nasz klimat.
W zależności od naszych preferencji na działce możemy posadzić zimozielone krzewy, byliny (w tym okrywowe). I jeśli sadząc takie rośliny w ogrodzie weźmiemy pod uwagę ich tolerancję na nasz klimat, to możecie być pewni, że nawet w zimę wasz ogród będzie zielony.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jakie błędy popełniamy przy pielęgnacji ogrodu? Tego unikaj!

Reklama

Pielęgnacja zieleni, czyli jakie krzewy zimozielone wybrać?

Wybierając sadzonki krzewów zimozielonych do ogrodów musimy pamiętać, że dużo gatunków ulega przemarzaniu i mogą potrzebować odpowiedniego nawodnienia, albo przeciwnie, będą wolały miejsca suchsze.

Najlepiej w polskich warunkach sprawdza się bukszpan, który nie ma dużych wymagań siedliskowych, dobrze znosi cięcie i przy tym ma walory ozdobne.

Trzeba jednak pamiętać, że w najchłodniejszych rejonach kraju roślina ta może przemarzać, więc wskazane jest okrywanie jej na zimę.

Usługi ogrodnicze Warszawa – Zawsze piękny ogród pod opieką Mariana

Innym zimozielonym krzewem już nieco trudniejszym w uprawie jest mahonia pospolita, która oczekuje miejsc słonecznych lub lekko półcienistych, ciepłych i zacisznych oraz żyznej, dobrze uprawionej gleby. Nie toleruje też suszy, dlatego podłoże, w którym rośnie, powinno być stale lekko wilgotne. W chłodniejszych rejonach kraju roślina może przemarzać, ale wiosną zwykle dobrze regeneruje uszkodzenia.

Jeszcze innym krzewem, coraz chętniej u nas uprawianym, jest ostrokrzew. Niestety, w naszym kraju rzadko możemy cieszyć się jednym z jego najbardziej dekoracyjnych gatunków, czyli ostrokrzewem kolczastym (zimą obsypuje się czerwonymi owocami, wykorzystywanymi jako motyw dekoracyjny w okresie Świąt Bożego Narodzenia), gdyż roślina słabo znosi niskie temperatury (do ok. – 20°C) i łatwo przemarza. Jej uprawy możemy spróbować jedynie w najcieplejszych rejonach kraju, licząc na to, że zimy będą łagodne.

Znacznie lepiej od ostrokrzewu kolczastego poradzą sobie w naszych ogrodach inne jego gatunki, jak np. ostrokrzew Meserwy lub ostrokrzew amerykański.

Poza zimozielonymi krzewami w ogrodzie możemy z powodzeniem zasadzić zimozielone byliny, które okryją zielonością naszą szarą, nagą w zimowych dniach ziemię.

Pielęgnacja zieleni, czyli jakie byliny zimozielone zasadzić w ogrodzie?

Poza krzewami liściastymi, zimozielone liście mogą posiadać też byliny. Należy do nich między innymi bergenia (np. sercolistna, grubolistna, mieszańcowa), której duże liście w zależności od gatunku przybierają zimą brązowy lub czerwony odcień. Roślina nie ma dużych wymagań uprawowych i jest dość tolerancyjna, a jej dodatkową zaletą są pojawiające się wiosną piękne, zwykle różowe kwiaty.

Inną kwitnącą na wiosnę byliną zimozieloną jest także ubiorek wiecznie zielony. Roślina posiada kępiasty pokrój i osiąga niewielkie rozmiary, a jej liście pozostają zielone przez całą zimę. Ubiorek nie ma wysokich wymagań uprawowych, a wiosną obsypuje się licznymi, białymi kwiatami. Aby jednak roślina przez dłuższy czas zachowała ładny pokrój, należy ją systematycznie odmładzać za pomocą silnego cięcia, wykonanego tuż po kwitnieniu.

Innymi bylinami zimozielonymi mogącymi znaleźć się w naszym ogrodzie są np. ciemierniki (m.in. biały, wschodni, cuchnący). Liście wielu z nich pozostają zielone przez cały rok, a niektóre gatunki mogą nawet zimą zakwitać np. ciemiernik biały.

Pielęgnacja zieleni – Poznaj rośliny które kwitną zimą

Pielęgnacja zieleni, czyli po co w ogrodzie byliny okrywowe?

Wśród roślin zimozielonych ważne miejsce zajmują też gatunki bylin okrywowych, które znakomicie nadają się do obsadzania dużych, pustych przestrzeni pod drzewami. Należy do nich między innymi popularny barwinek pospolity, który wspaniale się rozrasta i ma niewielkie wymagania uprawowe.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jak samodzielnie zaprojektować ogród? Przegląd aplikacji

Na uwagę zasługuje też mniej popularna, ale bardzo atrakcyjna i szybko rosnąca runianka japońska, która również nie ma wysokich wymagań, choć preferuje miejsca wilgotne i ocienione.

Podobne stanowiska może zasiedlać też wiecznie zielona paprotka zwyczajna, która mimo swoich niewielkich rozmiarów, posiada duże walory ozdobne.

Zimozielone liście posiadają też niektóre pnącza (bluszcz pospolity), a nawet trawy (kostrzewy, turzyce, kosmatki), dlatego do każdego ogrodu można wybrać rośliny, które będą jego ozdobą przez cały rok i przygnębiająca szarość jesiennych i zimowych dni stanie się już tylko wspomnieniem.

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie