Pielęgnacja ogrodu Warszawa – dlaczego warto ściółkować glebę?

2 października 2020
Przesuszona gleba w ogrodzie
 • Pielęgnacja ogrodu w Warszawie i nie tylko – czym ściółkować glebę?

 • Pielęgnacja gleby w ogrodzie – 5 zasad ściółkowania także dla warszawiaków

 • Projektowanie ogrodu Warszawa – Twój ogród w rękach Mariana!

W naturalnym środowisku glebę porastają rośliny lub pokrywają resztki organiczne. Taki stan chroni ją przed nadmiernym wysychaniem, nagrzaniem czy też wychłodzeniem. W ogrodzie ziemia szczególnie narażona jest na erozję, porastanie chwastami, a niekiedy nadmierne nasiąkanie. Dziś Marian opowie wam, jaką rolę w pielęgnacji ogrodu pełni ściółkowanie.

Rodzaje ściółek stosowanych w pielęgnacji ogrodu nie tylko w Warszawie

Ściółkowanie to stosunkowo prosty zabieg, który polega na przykryciu gleby wokół roślin warstwą materiału organicznego lub nieorganicznego. Ściółki różnią się właściwościami, które warto poznać przed ich zastosowaniem. Oto najpopularniejsze z nich:

 • Kora z drzew liściastych i iglastych – warto wybrać tę przekompostowaną, gdyż nie zawiera szkodliwych substancji. Kora sosnowa hamuje rozwój grzybów chorobotwórczych, wzbogaca glebę o składniki odżywcze i utrzymuje kwaśny odczyn gleby. Stosujcie ją do roślin kwasolubnych takich jak np.: iglaki, wrzosy, różaneczniki i azalie czy borówki amerykańskie. Kora bukowa natomiast posiada właściwości odkwaszające i jest bogata w wapń.
 • Igliwie – nadaje się do ściółkowania iglaków i roślin wrzosowatych. Świetnie pasuje do tych części ogrodu, które utrzymane są w stylu leśnym. Szczególnie dekoracyjnie prezentują się różnego rodzaju szyszki. Jednak nie izolują dokładnie gleby.
 • Kompost – tego rodzaju ściółkę dobrze jest stosować na rabaty bylinowe i różane. Nie ponosicie ryzyka przenawożenia gleby. Trzeba jednak uważać, aby kompost nie zawierał chwastów, gdyż ich nasiona łatwo mogą się rozsiać, co oczywiście bardzo utrudni pielęgnację ogrodu.
 • Skoszona trawa – musicie przed rozłożeniem dobrze ją wysuszyć, aby nie zgniła. Wtedy będzie bogatym źródłem próchnicy. Dobra rada Mariana – na zachwaszczony grunt połóżcie najpierw mokre gazety. Ich połączenie z suchą trawą znacznie ograniczy rozwój chwastów. Ten rodzaj ściółki nie wygląda zbyt estetycznie, dlatego stosujcie go na grządkach warzywnych lub w sadzie.
 • Słoma – podobnie jak trawa nie prezentuje się dobrze na ozdobnych rabatach. Sprawdzi się za to w pielęgnacji tej części ogrodu, którą porastają truskawki lub warzywa wymagające dużej ilości wody. Ściółka ze słom jest bogata w kwas krzemowy, który wzmacnia tkanki roślin i hamuje rozwój grzybów.
 • Kamyki i tłuczeń – to hit ogrodów skalnych, które nie dość że ułatwiają pielęgnację ogrodu, to prezentują się niezwykle efektownie. Z kamieni można wyczarować unikatowe kolory i kształty, a przez to nadać swojemu ogrodowi niepowtarzalny charakter. Zresztą sami zobaczcie!
 • Folia – pomoże wam w uprawie warzyw. Jej zalety to ograniczenie kiełkowania chwastów oraz podniesienie temperatury gleby.
 • Żwir i grys – dobrze prezentują się na ozdobnych rabatach. Poza tym, że stanowią element dekoracyjny, zapobiegają przesuszeniu gleby. Mniej narobicie się także przy pieleniu, a jak wszyscy wiedzą to największa zmora pielęgnacji ogrodu w Warszawie i nie tylko.
 • Agrowłóknina – stosowana powszechnie, gdyż przepuszcza powietrze, składniki pokarmowe i wodę. Jednak wygląda paskudnie, dlatego okrywa się ją korą, szyszkami czy żwirem. Wybór należy do was – co kto lubi i co się komu podoba.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Zakładanie skalniaka i pielęgnacja zieleni w Warszawie. Jak urządzać i dbać o tereny zielone?

Reklama

Pielęgnacja ogrodu Warszawa – Dowiedz się, jaką ściółkę wybrać!

Prawidłowa pielęgnacja ogrodu – 5 zasad ściółkowania także dla warszawiaków

 1. Wybieramy porę – najlepiej ściółkować wczesną wiosną, kiedy gleba jest jeszcze wilgotna, ale jeszcze nie wykiełkowały chwasty.
 2. Przygotowujemy glebę – trzeba ją oczywiście spulchnić, dokładnie usunąć pozostałe fragmenty wieloletnich chwastów, a następnie podlać.
 3. Wybieramy ściółkę dobrej jakości – powinna ona być wilgotna i rozdrobniona, dopasowana do gatunku roślin i stylu ogrodu.
 4. Rozkładamy ściółkę – robimy to równomiernie tak, aby ściółka nie dotykała łodyg i pni oraz nie mieszała się z glebą. Wokół roślin zostawiamy kilka centrymetrów odstępu. Wówczas nie będą one podgniwały. Pomiędzy warzywami i roślinami ozdobnymi tworzymy warstwę kilku centrymetów, pomiędzy drzewami i krzewami wysypujemy warstwę kilkunastu centrymetów.
 5. Ściółkujemy co roku – lepiej pielęgnować ogród stosując cieńszą warstwę co roku niż grubszą raz na kilka lat.

Przed ściółkowaniem spulchniamy glebę i oczyszczamy z chwastów

Pielęgnacja ogrodu Warszawa – zalety i wady ściółkowania

Ze ściółkowaniem nie można przesadzić. Wówczas łatwo o gnicie roślin. Możecie także spodziewać się gości w swoim ogrodzie w postaci ślimaków lub gryzoni. Na otwartej przestrzeni ściółkę może rozwiewać wiatr. Niektóre rodzaje materiału powstrzymują kiełkowanie roślin, dlatego nie należy go rozkładać tuż przed i po wysiewie.

Pomimo tych niedogodności ściółkowanie jest ważnym zabiegiem pielęgnacji ogrodu. Przynosi wiele korzyści:

 • hamuje rozrost chwastów, którym trudniej przebić się na powierzchnię,
 • utrzymuje wilgoć gleby, co pozwala zaoszczędzić wodę do polewania,
 • zapewnia lepszą wentylację i zapobiega wypłukaniu gleby w czasie deszczu,
 • latem chroni glebę przed nagrzaniem, zimą – przed mrozami,
 • użyźnia glebę wspomagając rozwój mikroorganizmów,
 • chroni przed rozwojem grzybów i licznymi chorobami,
 • pomaga zachować prawidłowe pH gleby,
 • zapobiega brudzeniu się owoców rosnących na dolnych gałęziach, jak np. truskawki.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pielęgnacja ogrodu – jak podlewać rośliny latem? Tych błędów unikaj nie tylko w Warszawie!

Ale to nie wszystkie zalety ściółkowania. Pokrycie gleby różnego rodzaju materiałem pozwala puścić wodze fantazji, jeśli chodzi o projektowanie ogrodu. Do wyboru macie kolorowe zrębki drewniane, trociny, popularną korę, żwirki, kamienie. Jest w czym wybierać i warto pogłowić się, jak upiększyć swój ogród. Wiele osób znajduje w tym prawdziwą przyjemność. Jeśli jednak potrzebujecie podpowiedzi Mariana co do projektowania ogrodu, Warszawa wie co zrobić?

Twój stary, nowy ogród w głowie Mariana!
Projektowanie ogrodu Warszawa – Zadzwoń lub napisz!

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie