Pielęgnacja ogrodu Warszawa, czyli jakie prace wykonujemy w październiku?

9 października 2020
Jesienne liście klonu
  • Pielęgnacja ogrodu nie tylko w Warszawie, czyli jak nawozić rośliny podczas jesieni

  • Zakładanie ogrodu Warszawa, czyli jakie rośliny sadzimy w październiku?

  • Mała architektura ogrodowa Warszawa, czyli jak zadbać o oczko wodne przed zimą?

  • Praca w ogrodzie Warszawa, czyli jak zadbać o rośliny wrażliwe na przymrozki?

Jest już październik. Jesień więc przejmuje nasze ogrody, dni są chłodniejsze, deszczowe, a w nocy rośliny doświadczają pierwszych przymrozków.

Liście opadają, kwiaty przekwitają, jesienne odmiany jabłoni zaczynają owocować. Znak to, że lato już odeszło i ciepłe dni będą rzadkim, trochę radosnym, a trochę gorzkim przypomnieniem, że na następne ciepłe miesiące przyjdzie nam długo poczekać.

Ale pomimo deszczów, wiatrów i chłodów zostało nam dość dużo do zrobienia. Październik bowiem jest miesiącem, w którym przygotowujemy rośliny do zimy, sadzimy drzewa i krzewy liściaste, gdyż do wiosny zdążą się ukorzenić i rozpocząć wegetację, zabezpieczamy małą architekturę ogrodową np. oczko wodne, by podczas zimy nic nie uległo uszkodzeniu.

Ponadto chowamy do pomieszczenia gospodarczego ogrodowy stół i krzesła, a huśtawki wiszą smętnie podrygując w rytm wiatru, bo żadne dziecko z powodu zimna się na nich nie buja. Ogród zapada na podobieństwo niedźwiedzia w sen zimowy, a my musimy dopilnować, by podczas tego snu nic nie przemarzło.

Reklama

Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli jak nawozić rośliny jesienią

Po tym jak lato odeszło w zapomnienie, a jesień rozgościła się w naszych ogrodach, na dobre trzeba wykonać szereg prac, by przygotować ogród do zimy. Jedną z nich jest nawożenie.

Do nawożenia używamy tylko kompostu lub nawozów fosforowych i potasowych, gdyż azotowe przedłużają wegetację roślin, więc ich pędy nie zdążą zdrewnieć i przymrozki mogą im zaszkodzić.

Zobacz, w jaki sposób rozkładać nawóz wokół drzew i krzewów? Pielęgnacja ogrodu jesienią

Najwięcej korzeni aktywnych (pobierających składniki odżywcze, np. sole mineralne) znajduje się na obrzeżach rzutu korony. Gdy rozłożymy nawóz, mieszamy go z ziemią.

Usługi ogrodnicze Warszawa, czyli jakie rośliny sadzimy jesienią

Październik jest dobrym czasem na sadzenie roślin, w szczególności drzew owocowych, krzewów liściastych (w tym ozdobnych). Będą one miały czas przed zimą, by się ukorzenić, by wiosną rozpocząć wegetację. I pamiętajcie, że zawsze może wam pomóc Marian, który na sadzeniu zna się jak mało kto. Więcej o mnie i mojej pracy możecie przeczytać na moim blogu.

PRZECZTYAJ TAKŻE:
Pielęgnacja ogrodu Warszawa – jak kupować rośliny? Rady Mariana

Pielęgnacja ogrodu Warszawa, czyli jak zabezpieczyć przed zimą rośliny nieodporne na mróz

W naszych ogrodach popularną ozdobą są rośliny z cieplejszych rejonów świata. W lecie wyglądają pięknie i są miłym dla oka dodatkiem. Ale gdy nadchodzi zima, możemy je stracić, bo przemarzną, a nie są one tak odporne na mróz jak rośliny rodzime. Rozwiązaniem jest kopczykowanie (obsypanie ziemią lub korą pędów do 20/40 cm wysokości).

Pielęgnacja zieleni nie tylko w Warszawie, czyli co z roślinami cebulowymi

Jesień jest porą sadzenia i wykopywania roślin cebulowych. Do połowy października sadzimy czosnki ozdobne, tulipany, lilie, przebiśniegi, śniedki i krokusy. Wykopujemy także rośliny nie zimujące w gruncie, np. dalie, begonie, mieczyki ogrodowe, pacioreczniki, eukomisy o czym więcej tutaj.

Mała architektura ogrodowa Warszawa, czyli jak zadbać o oczko wodne

Gdy wykonujemy w ogrodzie jesienne porządki, nie możemy zapomnieć o małej architekturze ogrodowej, jeśli takową posiadamy. Szczególnie trzeba zadbać o oczko wodne, do którego mogą wpadać liście, a przymrozki mogą negatywnie oddziaływać na znajdujące się w nim rośliny.

Prace przygotowujące oczko wodne do zimy trzeba rozpocząć od oczyszczenia dna z mułu i wymiany części wody. Rozciągamy też nad jego powierzchnią siatkę mającą zatrzymywać opadające liście. Jeśli niedługo temperatura ma spaść poniżej zera, wrażliwe na mróz rośliny opuszczamy w koszach na dno stawu, chyba że ma on mniej niż jeden metr głębokości, to rośliny wyławiamy i trzymamy w pojemnikach z wodą w jasnym pomieszczeniu, w którym temperatura ma 15-18 stopni Celsjusza.

Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli jak zadbać jesienią o trawnik

Jeśli zależy nam, by na wiosnę mieć ładny trawnik, to musimy o niego odpowiednio zadbać. W październiku powinniśmy go skosić dwa razy, a jeśli jest sucho podlać.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli jak prawidłowo skosić trawnik

Potem możemy go wysypać cienką (0,5 cm) warstwą kompostu. Trzeba też pamiętać o usuwaniu z trawnika opadłych liści.

A jeśli potrzebujesz pomocy w sadzeniu drzew, koszeniu trawnika czy grabieniu liści, to trafiłeś pod dobry adres. Jeśli zadzwonisz pod numer: 669 939 999 lub napiszesz na maila: kontakt@zamowmariana.pl problem możesz uważać za rozwiązany.

A teraz już się z wami serdecznie żegnam do następnego posta, bo muszę już jechać. Może właśnie jadę do ciebie, bo potrzebowałeś pomocy w uporządkowaniu ogrodu, gdyż praca nawet na chwilę nie daje ci odetchnąć?

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie