Pielęgnacja ogrodu – jak podlewać rośliny latem? Tych błędów unikaj nie tylko w Warszawie!

15 czerwca 2020
Pielęgnacja ogrodu - podlewanie
  • Pielęgnacja ogrodu Warszawa – jak często podlewać rośliny w czasie upałów?

  • Pielęgnacja ogrodu Warszawa – kiedy najlepiej nawadniać ogród?

  • Usługi ogrodnicze Warszawa – jak zabezpieczyć glebę przed wysychaniem?

Nawadnianie roślin to dzisiaj nie lada sztuka. Zwłaszcza latem, kiedy jednego dnia deszcz leje się strumieniami, a przez kilka kolejnych słońce niemiłosiernie praży. W wielu źródłach znajdziecie informacje, w jaki sposób nawadniać rośliny, do jakich instrukcji się stosować. Marian ma dziś dla was kilka rad w odmiennej formie, a mianowicie – czego nie robić podczas podlewania. Zaczynamy!

Skąpe i częste podlewanie? Tego unikaj przy pielęgnacji ogrodu w upalne dni

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest częste podlewanie roślin małą ilością wody. To dobry sposób na spożywanie posiłków przez człowieka, ale nie nawadnianie roślin. Skąpe podlewanie powoduje, że roślina buduje system korzeniowy tuż pod powierzchnią ziemi. Rozwija się wówczas znacznie słabiej, a także jest bardziej wrażliwa na susze.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Susza w Warszawie – jak radzić sobie z pielęgnacją ogrodu latem?

Marian radzi, by podlewać rośliny obficie, ale za to trochę rzadziej. Dzięki temu gleba dobrze nasiąknie wodą i korzenie będą sięgać po nią do głębszych warstw. Tak powstały system korzeniowy zapewni roślinie stabilizację oraz właściwy rozwój. Ponadto obfite nasączenie gleby wodą przypomina naturalne warunki sprzyjające rozwojowi roślin.

Reklama

Pielęgnacja ogrodu Warszawa – kiedy najlepiej podlewać rośliny?

Kolejnym ważnym błędem jest intensywne podlewanie roślin, kiedy na zewnątrz panuje upał. Jest to szkodliwe z kilku względów.

  • Po pierwsze – rośliny nie pobierają wówczas wody tak efektywnie, jak podczas niższych temperatur, gdyż są one nastawione na oszczędzanie wody, a nie pobieranie jej z otoczenia.
  • Po drugie – polewanie roślin może sprawiać, że krople na liściach i kwiatach zadziałają jak soczewka, skupią promienie słońca i wypalą na liściach brązowe plamy.
  • Po trzecie – powstałe uszkodzenia mogą być przyczyną późniejszych infekcji. Rośliny staną się mniej odporne na atak szkodników.

Skuteczna pielęgnacja ogrodu powinna obejmować podlewanie roślin w godzinach, kiedy nie jest gorąco.

Pielęgnacja ogrodu – Podlewaj rośliny rano lub wieczorem!

Można to robić późnym wieczorem, kiedy zrobi się chłodniej. Jednak Marian podpowie wam, że jeszcze lepiej, jeśli zdecydujecie się wcześnie rano. Wówczas ziemia będzie chłodna i lepiej przyjmie wodę.

Mocny strumień wody? Taka pielęgnacja ogrodu odpada nie tylko w Warszawie

O ile Marian radził, żeby rośliny podlewać sporą ilością wody najlepiej wieczorem, o tyle podlewanie ich mocnym i silnym strumieniem, który pada na kwiaty, liście i łodygi, może wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Mocny strumień uszkadza liście i kwiaty. Roślina nie będzie wtedy rozwijała się właściwie. Co więcej, uszkodzenia i ubytki mogą prowadzić do infekcji grzybiczych.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pielęgnacja ogrodu Warszawa – jak kupować rośliny? Rady Mariana

Jak już wiecie, podlewanie intensywnym strumieniem po wierzchu w czasie upałów może powodować powstawanie ciemnych plan. W celu uniknięcia tego błędu podlewajcie rośliny tuż przy ziemi. Wtedy nie narazimy innych części rośliny na uszkodzenia. Ponadto więcej wody dotrze do korzeni, a nie zatrzyma się na jej liściach. Wodę należy dozować wolnym strumieniem. Im więcej wody przesiąknie do gleby, tym solidniejszy system korzeniowy wytworzy roślina.

Pielęgnacja ogrodu Warszawa – Praktyczny poradnik, jak podlewać z głową!

Największy błąd w pielęgnacji ogrodu? Niepodlewanie wcale

Wiele osób posiadających ogrody wyznaje zasadę, że skoro rośliny dają sobie radę w naturalnych warunkach, w ogrodzie też sobie poradzą. Marian zauważył, że takie przekonanie dotyczy zwłaszcza roślin odpornych na suszę. Jednak to naprawę duży błąd.

W naturalnych warunkach rośliny przechodzą w stan uśpienia, oszczędzania wody. Jednak w ogrodzie to się nie sprawdzi. Ogród będzie wyglądał na zaniedbany. Pozostawienie roślin na pastwę niechybnie doprowadzi do tego, że obumrą.

Usługi ogrodnicze Warszawa – ściółkowanie zamówisz u Mariana

Jeśli brakuje wam czasu na to, aby regularnie pielęgnować ogród, Warszawa i okolice mogą liczyć na pomoc Mariana. Nie żebym proponował wam codzienne podlewanie, ale może warto pomyśleć o wybranych usługach ogrodniczych dedykowanych na specjalne okazje, takie jak upalne lato.

Glebę można przykryć ściółką, która pomoże w zatrzymaniu wilgoci. Pamiętajcie, że nawet rośliny sucholubne trzeba podlewać, ale można to robić rzadziej. Wystarczy zadzwonić po Mariana:)

Pielęgnacja ogrodu Warszawa – co daje ściółkowanie?

Dowiedz się więcej!

Podsumowując, podlewanie roślin podczas upałów nie jest wcale takie trudne. Marian dobrze o tym wie. Wystarczy trzymać się kilku podstawowych zasad, aby uniknąć błędów. Dzięki temu wasz ogród będzie wyglądał dobrze nawet podczas intensywnej suszy.

Warto pamiętać też, że podstawowym warunkiem, który pozwoli przetrwać roślinom w czasie wysokich temperatur, jest dobrze i dogłębnie nawodniona gleba zabezpieczona przed wysychaniem.

Usługi ogrodnicze Warszawa – Zabezpiecz swój ogród przed suszą!
Zadzwoń lub napisz do Mariana!

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie