Pielęgnacja ogrodu – co robimy w marcu? Kalendarz ogrodnika

5 marca 2020
Kalendarz - widok miesiąca marca
  • Pielęgnacja ogrodu – jak dbać o rośliny w marcu?

  • Pielęgnacja ogrodu – jak zadbać o staw wiosną?

  • Jakie usługi ogrodnicze Warszawa zamówisz u Mariana?

Zima w tym roku była łaskawa. Zanim się spostrzeżemy przyjdzie wiosna i pora na wzmożone prace w ogrodzie. Wraz nadejściem marca trzeba sprawdzić, jak przezimowały rośliny i co jest do zrobienia. Należy pamiętać o fikuśnej pogodzie, gdyż przymrozki mogą wyrządzić wiele szkód w naszych uprawach. Dziś Marian podpowiada, jak zaplanować wiosenne porządki. Zaczynamy!

Pielęgnacja ogrodu – wysiewamy kwiaty i rośliny ozdobne

W marcu (jeśli temperatura i brak pokrywy śnieżnej na to pozwalają) można rozpocząć wysiew roślin. W tym czasie sieje się m.in. nagietki, smagliczki nadmorskie, groszek pachnący, aksamitki. Marzec jest idealną porą ze względu na wzrost nasłonecznienia.

Jeżeli niektóre rośliny zostały posadzone w lutym, warto je teraz rozsadzić, aby listki się nie stykały ze sobą. W tym momencie trzeba pozbyć się także roślin, które zgniły lub zmarniały. Taka pielęgnacja ogrodu, zalecana przez Mariana sprawi, że ogród wiosną rozkwitnie w najlepsze.

Reklama

Pielęgnacja ogrodu – przycinamy krzewy i drzewa

Marzec jest idealnym momentem, by przyciąć niektóre krzewy. Marian przypomina, że dotyczy to głównie krzewów kwitnących latem i ich pędów tegorocznych. W związku z tym można śmiało przycinać, tawuły japońskie, budleje, jaśminowce wonne, wajgele. Nie wolno w tym czasie przycinać wierzby — moment przyjdzie na to dopiero wtedy, gdy pojawią się liście.

W przypadku hortensji zeszłorocznych należy przyciąć ich zeszłoroczne kwiatostany. Z kolei hortensje drzewiaste wymagają przycięcia nad 3,4 pąkiem pędów tegorocznych oraz całkowitego wycięcia tych najsłabszych, znajdujących się najniżej.

Marzec to także czas na sadzenie żywopłotów, przekopywanie rabat oraz przygotowanie ziemi do sadzenia kolejnych roślin. Niektórzy uważają marzec za czas nawożenia gleby, a także wysiewania warzyw.

Drzewa, krzewy, trawnik, staw – Kompleksowa pielęgnacja ogrodu Warszawa

Marcowe porządki przy trawniku

Z obserwacji i wieloletniej praktyki wynika Mariana wynika, że marzec jest także dobrym miesiącem, by rozpocząć prace przy trawniku.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli jak prawidłowo skosić trawnik

Pierwszym krokiem do uzyskania pięknego trawnika jest jego zagrabienie, które pozwoli usunąć martwe źdźbła trawy oraz liście pozostałe po zimie i jesieni. Następnie trzeba skosić trawnik bardzo nisko, przy samej ziemi.

Dobrym pomysłem będzie napowietrzenie trawnika specjalną maszynką z drutami lub nożykami. Miejsca, gdzie nie ma trawy, należy nawieźć torfem i wysiać nasionami trawy.

W marcu warto zadbać także o nawiezienie trawnika, a następnie podlanie, aby nawóz się rozpuścił i dotarł do niższych partii gleby. Wszystkie te zabiegi pozwolą już wczesną wiosną cieszyć się równym i zielonym trawnikiem na swojej posesji.

Pielęgnacja ogrodu – oczyszczamy staw

Wielu właścicieli większych działek posiada na swojej posesji oczka wodne a nawet stawy. Mogłoby się wydawać, że takie miejsca żyją swoim życiem i nie trzeba jakoś specjalnie o nie dbać. Jednak Marian przypomina, że tylko zadbany staw będzie bezpieczny i nacieszy nasze oczy. Jakie działania trzeba podjąć w marcu, aby przez kolejny rok staw wyglądał dobrze?

Pierwszym krokiem jest oczywiście czyszczenie stawu, które ma na celu usunięcie z niego liści, śmieci oraz resztek lodu, jeśli wystąpił. Oczyścić trzeba także brzegi zbiornika z obumarłych roślin. Koniecznie trzeba pozbyć się martwych ryb, które mogą zanieczyścić zbiornik.

Te prace wymagają doświadczenia i sprzętu. Nic prostszego! Dajcie znać, a Marian przyjedzie z pieśnią na ustach najszybciej jak to możliwe. To ostatnio dźwięczy mi w uszach. Słyszeliście już? Nie mogę się doczekać, kiedy „Wendy” wejdzie na ekrany polskich kin.

Pielęgnacja ogrodu Warszawa- Off Topic Mariana

Wiosną ważne jest usunięcie z wody gazów gnilnych, dlatego przy użyciu pompy trzeba wymieszać wodę i ją natlenić. Podczas pielęgnacji stawu trzeba zweryfikować, czy folia nie została uszkodzona, a poziom wody nie jest zbyt wysoki. W razie potrzeby należy spuścić jej część.

Pielęgnacja ogrodu – pamiętamy o roślinach w domu i na tarasie

Pielęgnacja ogrodu to nie tylko przekopywanie rabatek. Przygotowując się do rozpoczęcia wiosny, nie można zapomnieć o roślinach znajdujących się na tarasie i balkonie. W marcu trzeba przyciąć rośliny przezimowane, w tym fuksje i pelargonie. Takie działanie zapewni, że potem pięknie zakwitną.

Nie można zapominać o roślinach znajdujących się w domu. Rośliny doniczkowe należy zacząć podlewać obficiej. Marian poleca także potraktować kaktusy ciepłą wodą. To pobudzi uśpione przez zimę korzenie do wzrostu. Jeżeli mamy jakieś rośliny do sadzenia, teraz jest na to odpowiednia pora.

Kalendarz ogrodnika
Sprawdź, co zrobić w marcu!

Usługi ogrodnicze Warszawa – zamawiamy w Warszawie i okolicach

Jeśli sami nie macie czasu na wiosenne prace w ogrodzie albo obawiacie się, czy wszystko na pewno wykonacie dobrze, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Szukasz ogrodnika? Poznaj najlepsze usługi ogrodnicze w Warszawie i okolicy

Marian sprawi, że pielęgnacja ogrodu nie będzie tak wymagająca i pracochłonna. Zamawiając usługi ogrodnicze Warszawa, macie gwarancję, że wasz ogród rozkwitnie tysiącem barw i będzie cieszył przez kolejne, letnie miesiące.

Profesjonalna pielęgnacja ogrodu – Warszawa i okolice!
Wystarczy zadzwonić lub napisać do Mariana:)

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie