Pielęgnacja ogrodu – co robimy w maju? Kalendarz ogrodnika

4 maja 2020
Kalendarz na maj
  • Pielęgnacja ogrodu w maju. Zadbaj o prawidłowy wzrost roślin!

  • Maj w ogrodzie. Wprowadź zmiany ułatwiające pielęgnację ogrodu!

  • Usługi ogrodnicze Warszawa. Zlecaj tylko profesjonalnej firmie!

Maj to jeden z ulubionych miesięcy Mariana. To właśnie wtedy wiosna rozkwita w pełni, a mniej więcej w połowie miesiąca zwykle ustępują nocne przymrozki. Jeśli chcecie, by wasz ogród wyglądał dobrze przez cały rok, w maju trzeba zabrać się do roboty lub zamówić usługi ogrodnicze Warszawa u Mariana. Wybieracie pierwszą opcję? Dzisiaj kilka rad na temat tego, jak pielęgnować ogród w maju. A więc do pracy rodacy!

Pielęgnacja ogrodu w maju – wybieramy trawnik czy łąka kwietna

Każdy lubi inne rodzaje ogrodu. Jedni stawiają na krzewy ozdobne, inni na drzewa owocowe, a spełnieniem marzeń wielu osób jest ogród kwiatowy. Jednak często mianownikiem wspólnym różnych rodzajów ogrodu jest trawnik.

Jeżeli istnieje konieczność wysiania nowego trawnika, maj to najlepszy moment. Warto do tego celu użyć rozsiewacza, by nasiona były rozłożone równomiernie. Wcześniej można spulchnić i nawieźć glebę.

W przypadku, kiedy zeszłoroczny trawnik jest gęsty i nie wymaga siania, wystarczy go skosić. Marian jednak radzi, by odpuścić sobie koszenie trawnika, jeśli jest sucho i bardzo słonecznie, gdyż wtedy trawa może ulec zniszczeniu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pielęgnacja zieleni Warszawa, czyli jak prawidłowo skosić trawnik

Ostatnio coraz większą popularność zdobywa tzw. łąka kwietna. Takie rozwiązanie posiada wiele zalet. Ułatwia pielęgnację ogrodu, gdyż nie wymaga częstego koszenia czy systematycznego nawadniania jak w przypadku trawnika. Jest wiele mieszanek gotowych do wysiania, więc każdy może wybrać swoje ulubione rośliny, które wpiszą się w koncepcje całego ogrodu.

Reklama

Pielęgnacja orodu – Poznaj zalety łąki kwietnej!

Pielęgnacja ogrodu w maju – dbamy o wzrost roślin

Maj często jest ciepłym i wilgotnym miesiącem. Wtedy intensywny wzrost przeżywa większość roślin, w tym także chwasty. Dlatego w maju pielęgnacja ogrodu wymaga usuwania nieproszonych gości. Jest to konieczne, by trawy, kwiaty czy warzywa mogły swobodnie wzrastać. Dzięki usunięciu chwastów w odpowiednim czasie, rośliny będą się rozwijały właściwie, gdyż nic im nie przeszkodzi w dostępie do wody i światła.

Jednak usuwanie „konkurencji” to nie jedyny sposób, by zadbać o rośliny. Maj jest dobrym momentem, aby nawozić swój ogród. Wówczas dostarczymy roślinom substancji niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Nawożenie dobrze jest połączyć ze spulchnianiem gleby. Rośliny podczas wzrostu potrzebują także regularnego podlewania. Opady są często nieregularne, dlatego mogą nie wystarczyć. Dobrze jest rozplanować podlewanie na własną rękę.

Pielęgnacja ogrodu w maju – sadzimy rośliny i wysiewamy warzywa

Maj jest także idealnym miesiącem na wysiewanie warzyw i kwiatów. Marian, zgodnie z dawną tradycją oraz zaleceniami ogrodników sugeruje, że w maju powinny być siane ogórki. Ale nie tylko, w maju powinny być także sadzone wczesne pomidory, papryka, dynia oraz cukinia. Dzięki takiej porze wysiewu, rośliny nie zmarzną, nawet podczas majowych przymrozków — wtedy pierwszy etap ich rozwoju będzie odbywał się pod ziemią.

Maj miesiącem kwiatów!

Usługi ogrodnicze – co robimy w maju?

W maju powinno odbyć się także sadzenie kwiatów i innych roślin cebulowych, np. zawilców, begonii, czy galtonii. Te kwiaty lepiej sadzić w pierwszej połowie maja. Z kolei druga część tego miesiąca to idealny czas, by posadzić dalie i pacioreczniki.

O rośliny cebulowe, które były sadzone w innych latach, także trzeba zadbać. Konieczne jest usuwanie obumarłych kwiatów. Z kolei pozostawianie liści jest wskazane — odżywiają one cebulkę i dostarczają jej substancji niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju.

Pielęgnacja ogrodu w maju – spulchniamy ziemię przed wysiewem

W celu dobrego przygotowania ziemi do wysiewu roślin warto ją spulchnić. Czynność ta ma na celu napowietrzenie gleby, usunięcie z niej chwastów oraz ułatwienie przepływu wody. Spulchnienie gleby to także dobra metoda, by nawóz został rozprowadzony w glebie. Spulchnianie gleby można przeprowadzić za pomocą glebogryzarki lub po prostu przekopać ją za pomocą szpadla.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Marzysz o pięknym ogrodzie? Te narzędzia i usługi ogrodnicze Warszawa ułatwią Ci pracę

Ziemię pomoże poruszyć także tradycyjna motyka, zwłaszcza kiedy obszar nie jest duży. Spulchnianie sprawdzi się w przypadku kwiatów, warzyw, ale to także idealny sposób na przygotowanie ziemi pod wysiew trawnika.

Pielęgnacja ogrodu w maju – przycinamy krzewy

W maju powinno się także rozpocząć przycinanie niektórych krzewów. Wynika to z faktu, że krzewy kwitnące, np. forsycja i jaśmin, najlepiej rozwijają się ze świeżych pędów. Dlatego w maju trzeba pozbyć się długich, suchych i obumarłych gałązek. Zapewni to możliwość rozwoju młodym pędom, z których będą rozwijać się piękne kwiaty i liście.

Marian radzi jednak, aby pielęgnacja ogrodu i przycinanie roślin odbywały się zgodnie z najlepszą wiedzą i doświadczeniem. Jeśli nie mamy w tym wprawy, brakuje nam czasu lub cierpliwości, lepiej skorzystać z profesjonalnych usług ogrodniczych.

Uwielbiasz swój ogród? Oddaj go w dobre ręce!
Zamów usługi ogrodnicze Warszawa u Mariana:)
Zadzwoń lub napisz!

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie