Nie! Dla plastiku. Projekt minimalizacji wywozu odpadów. Przyłączycie się?

28 sierpnia 2019
Plastikowy kubek ze słomką
  • Wywóz odpadów – oblicz, ile zużywasz plastiku?

  • Wybieraj świadomie – co oznaczają znaki na opakowaniach z tworzyw sztucznych?

  • Akcja „Nie! Dla plastiku” – jak możesz ograniczyć wywóz odpadów plastikowych nie tylko w Warszawie?

Sami wiecie, że Marian na bieżąco śledzi wszystkie nowinki ze świata odpadów. Na pewno wszystkim czytającym o uszy obiło się, że ratunkiem dla naszej planety może być ograniczenie odpadów plastikowych. Są one niezwykle niebezpieczne dla środowiska, gdyż ich rozkład trwa bardzo długo i nie wszystkie trafiają do recyklingu. Jak zatem zminimalizować ilość wyrzucanego plastiku, a tym samym ograniczyć wywóz odpadów? Właśnie o tym opowiem dzisiaj!

Reklama

Ile produkujecie odpadów plastikowych? Sprawdźcie sami!

Zapewne wielu z was wie, ile odpadów produkuje średnio jedna osoba w ciągu roku. O ilości ścieków już kiedyś wspominałem przy okazji obliczania pojemności zbiornika. Zajrzyjcie do wpisu, jeśli nie chcecie przepłacać za wywóz szamba.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jak wybrać pojemność szamba i nie przepłacać za wywóz?

Czy jednak na pewno wszyscy orientujemy się, ile poszczególnych rodzajów odpadów produkujemy? Dziś na tapetę bierzemy plastik.

Dane statystyczne pokazują, że przeciętny mieszkaniec Europy wytwarza około 31 kg odpadów plastikowych rocznie!

Oznacza to, że przeciętna, czteroosobowa rodzina „produkuje” rocznie ponad 120 kilogramami odpadów z tworzyw sztucznych. Jest to zatrważająca ilość, biorąc pod uwagę, że tego typu śmieci ważą niewiele. Plastik plastikowy nierówny. Kupuj świadomie!

Sprawdzaj oznaczenia na opakowaniach i ogranicz wywóz odpadów plastikowych

Wywóz śmieci z tworzyw sztucznych — oblicz ile wytwarzasz i walcz!

Jak zatem sprawdzić, ile odpadów rzeczywiście wytwarzamy, w końcu przedstawiane dane to jedynie statystyka. W Internecie można znaleźć specjalne narzędzia do obliczania ilości odpadów plastikowych, jaką wytwarzamy. Wystarczy tylko wpisać orientacyjną liczbę odpadów, jakiej pozbywa się dane gospodarstwo domowe w ciągu dowolnej jednostki czasu, np. ilość butelek, kubków po jogurcie, zabawek itp. Powiem wam, że taki kalkulator daje trochę po oczach;)

Marian też sprawdził. I choć staram się unikać produktów opakowanych w plastik, aby maksymalnie ograniczać wywóz odpadów z Warszawy i okolic, wielce się zdziwiłem. Serio! Dlatego polecam, aby uczciwie prześwietlić swoje gospodarstwo domowe i rozpocząć walkę ze szkodliwym plastikiem.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Przed wywozem odpadów idziemy na zakupy – wybieraj świadomie! Poznaj ekoznaki

Musimy zmniejszyć wywóz odpadów plastikowych nie tylko z Warszawy! Wytyczne Unii Europejskiej

Jak już dziś wspomniałem, ostatnio działania na rzecz środowiska skupiają się w dużej mierze na ograniczeniu wytwarzania odpadów z plastiku. Jednym z nich jest zmniejszenie zużycia, a z czasem całkowite wycofanie jednorazowych sztućców, kubków, słomek oraz talerzy z tworzyw sztucznych. W końcu to bezsens produkować plastik, aby za chwilę go wyrzucić.

Według wytycznych Unii Europejskiej opakowania plastikowe trzeba zastąpić opakowaniami ekologicznymi, czyli pojemnikami wielokrotnego użytku, np. butelkami zwrotnymi. Ma to maksymalnie ograniczyć wywóz śmieci oraz sprawić, że plastik będzie frakcją najrzadziej występującą wśród wywożonych odpadów.

Wywóz odpadów możecie ograniczyć! Zacznijcie od siebie

Pewnie niejedna osoba pomyśli sobie, że sama nic nie zdziała i jedna plastikowa butelka na świecie więcej nie zrobi żadnej różnicy. Tymczasem plastik szkodzi nie tylko ludziom.

Zobacz, jak plastik zabija zwierzęta!

Gdyby każdy wziął sobie do serca wytyczne Komisji Europejskiej, można by zmniejszyć wywóz odpadów z Warszawy i nie tylko w bardzo znaczącym stopniu. W pierwszej kolejności trzeba wprowadzić dobre nawyki, które pozwolą ograniczyć wywóz śmieci z tworzyw sztucznych.

Oto 4 podstawowe rady, którymi warto się kierować:

Odrzuć (Refuse) – oznacza odrzucenie wszystkich jednorazowych opakowań plastikowych, naczyń oraz sztućców. To stanowcze NIE dla plastiku.

Zredukuj (Reduce) – to nic innego, jak ograniczenie zakupu produktów, które pakowane są w plastik i zamiana ich na towary w opakowaniach bardziej przyjaznych dla środowiska.

Ponownie używaj (Reuse) – oznacza po prostu ponowne wykorzystanie opakowań wykonanych z plastiku i zaadaptowanie ich na własne potrzeby. Marian podpowie wam, aby uczyć się od babć, które są mistrzyniami ponownego wykorzystywania.

Odzyskaj (Recycle) – kiedy już wytwarzamy odpady z plastiku, należy je segregować, aby mogły zostać poddane recyklingowi.

Jak zminimalizować wywóz odpadów z plastiku? Zostań badaczem!

Na rzecz ograniczenia wywozu odpadów plastikowych można zadziałać także inaczej. Akcja „Nie! Dla Plastiku” polega na prowadzeniu własnych badań, czy w okolicznych restauracjach zostały już wycofane plastikowe sztućce i inne naczynia jednorazowego użytku. Akcja zyskała dużą popularność w mediach społecznościowych. Warto wziąć w niej udział, a także zachęcić swoich bliskich i znajomych do zapoznania się z tą inicjatywą.

Ogranicz wywóz odpadów nie tylko w Warszawie
Akcja „Nie! Dla plastiku” – Przyłączycie się razem z Marianem!?

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Upcykling a wywóz odpadów. Eco deco – domowe inspiracje - […] Po pierwsze – ograniczamy wywóz odpadów produkowanych każdego dnia.2. Po drugie – powstają unikatowe przedmioty o wartości […]

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie