Musimy ograniczyć wywóz odpadów. Alarmujący raport ONZ

23 maja 2019
Raport ONZ
 • Wywóz odpadów – ile produkujemy śmieci?

 • Recykling to za mało – jak zmniejszyć wywóz odpadów?

 • Nielegalny wywóz odpadów – gdzie zgłosić?

Liczba śmieci wzrasta, a my zwyczajnie zaczynamy w nich tonąć, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Chcemy uniknąć ekologicznej katastrofy? Koniecznie, obok innych działań, musimy ograniczyć wywóz odpadów. Jeżeli dalej będziemy produkować tyle śmieci, dalej będziemy podążać ścieżką globalnej zagłady. Dziś opowiem , dlaczego nie mamy wyboru, by przetrwać w Warszawie i każdym innym miejscu na ziemi. To nie żart! Posłuchajcie:)

Wywóz odpadów przedmiotem troski ONZ

Jak donosi Newsweek, najnowszy „Raport ONZ o bioróżnorodności i funkcji ekosystemu” w sposób dogłębny analizuje skutki degradacji środowiska. Dr Kate Brauman z Uniwersytetu Minnesoty, jedna z autorek obszernego 1800-stronicowego dokumentu, udzieliła wywwiadu dla BBC.

Udokumentowaliśmy naprawdę bezprecedensowe zanikanie bioróżnorodności natury. Jeśli chodzi o szybkość zanikania i skalę zagrożenia, jest to coś zupełnie innego niż wszystko, co do tej pory widzieliśmy w historii ludzkości.

Kate Brauman

dr Uniwersytetu Minnesoty

Reklama

Oczywiście raport sięga także do przyczyn, wśród których zwrócono uwagę na konieczność ograniczenia produkcji odpadów. Poczułem, że to coś o Marianie. W końcu wywożę odpady od lat. Jeśli chcecie pozbyć się odpadów z budowy lub po remoncie, nie mogliście trafić lepiej. Wystarczy do mnie napisać lub zadzwonić.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Najlepszy kontener na gruz Warszawa – gdzie zamówić?

Raport ONZ zwraca także uwagę na czynniki, które wpływają na zwiększenie ilości odpadów. Oto najważniejsze wniosku raprotu:

 • liczba ludzi podwoiła się w ciągu ostatnich 50 lat,
 • czterokrotnie wzrósł wolumen gospodarki światowej,
 • dziesięciokrotnie zwiększył się handel międzynarodowy,
 • wzrósł popyt na żywność (rynek żywności potroił się od 1970 r.) i energię,
 • wskutek aktywności ludzkiej degradacja środowiska rośnie w zastraszającym tempie.

Wszystko to powoduje, że cele zrównoważonego rozwoju przyjęte na rok 2030 są poważnie zagrożone. Stan środowiska naturalnego pogorszył się w ciągu ostatnich 50 lat drastycznie. To mniej więcej tyle, ile Marian żyje na tym świecie. Jeżeli nic nie zmienimy, trend utrzyma się, a cele zrównoważonego rozwoju pozostaną poważnie zagrożone i z całą pewnością nie osiągniemy ich.

W zastraszającym tempie giną kolejne gatunki zwierząt i roślin. Rośnie także wolumen wywożonych odpadów. Ekosystem zmienia się na naszą niekorzyść. Świat przestaje istnieć na naszych oczach. Myślicie, że przesadzam?

Milion gatunków zagrożonych! Na początek ograniczmy wywóz odpadów

Wywóz odpadów – ile śmieci produkujemy?

Jednym z negatywnych czynników, który powoduje tragiczny stan ekosystemów, jest wzrastająca ilość odpadów. Nie odkryję Ameryki, jeśli powiem, że śmieci jest z roku na rok coraz więcej. Zgodnie z raportami międzynarodowych organizacji przeciętny Europejczyk produkuje ich około 480 kg rocznie. Oznacza to, że bez względu na wiek, statystycznie jedna osoba wytwarza pół tony!

I chociaż coraz więcej osób segreguje śmieci, dzięki czemu ulegają one recyklingowi lub są kompostowane, to i tak znaczna część trafia na składowiska. Działania, które ograniczą wywóz odpadów musimy podejmować u źródła. Już we własnym domu lub firmie możemy skutecznie walczyć o poprawę kondycji środowiska.

Dlaczego należy ograniczyć wywóz odpadów?

Raport uświadamia nam, że liczy się każdy krok. W skali globalnej trzeba prowadzić skuteczny recykling. Chociaż przetwarzanie odpadów również powoduje eksploatację środowiska, jednak w znacznie mniejszym stopniu, niż ma to miejsce w przypadku składowania.

Najbardziej szkodliwe są śmieci, których nie da się wyselekcjonować i zalegają na wysypiskach. Dlatego nieustannie zachęcam do segregowania. Ułatwia to potem przetworzenie i ponowne wykorzystanie odpadów.

Innym sposobem na ograniczenie wywozu odpadów może być gruntowna zmiana nawyków. Każdy worek śmieci ma znaczenie.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Zero waste – jak ograniczyć wywóz odpadów? 5 pomysłów Mariana

Musimy ograniczyć wywóz odpadów. Co możemy zrobić?

Jeśli tak na serio przejmiemy się raportem ONZ, każdy znajdzie swój własny sposób na wywóz odpadów. Wypracuje reguły, które będą przestrzegać wszyscy domownicy. I chociaż z każdym kolejnym wywozem odpadów Marian będzie miał mniej pracy, być może ocalimy naszą ukochaną Ziemię. Na początek można wdrożyć kilka prostych pomysłów. Oto one:

 • kupować tylko tyle, ile jest potrzebne,
 • wybierać trwałe produkty, lepszej jakości, które posłużą dłużej,
 • zwracać uwagę, w co są pakowane produkty,
 • zabierać torbę z domu na zakupy,
 • kupować akumulatory zamiast baterii,
 • używać żarówek energooszczędnych,
 • segregować odpady, wykorzystywać odpady organiczne do stworzenia kompostownika,
 • unikać jednorazowych produktów,
  nie wyrzucać tego, co można oddać potrzebującym.

Torby wielorazowe pomogą ograniczyć wywóz odpadów

Dziś już nie ma gdybania. Wszyscy musimy rozpocząć starania, aby doprowadzić środowisko do lepszego stanu. Przejmujący raport ONZ szeroko otwiera oczy nie tylko ekologom. Dlatego czas przestać myśleć o sobie i martwić się o przyszłe pokolenia.

Jedno drzewo, daje tlen czterem osobom.
Zasługuje na to, żeby żyć?

No właśnie, kiedy wybierzecie się na majówkę i natkniecie na dzikie wysypisko w lesie, nie przechodźcie obojętnie. Zgłoście to, gdzie trzeba, a służby zajmą się wywozem gruzu i innych odpadów.

Wywóz odpadów z lasów i parków. Musisz to zgłosić!

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie