Konserwacja zieleni wysokiej w Warszawie, czyli jak i kiedy przycinać korony drzew

19 października 2020
Korony drzew - pielęgnacja
 • Konserwacja zieleni wysokiej Warszawa – Dowiedz się, kiedy przycinać korony drzew!

 • Pielęgnacja drzew Warszawa – Poznaj zasady cięcia różnych gatunków!

 • Cięcie drzew Warszawa – Pamiętaj o okresach lęgowych ptaków!

Drzewa to strzał w dziesiątkę, jeśli chodzi o zieleń miejską Warszawy. Mają one niezliczone zalety, a Marian dobrze o tym wie. W lecie dają cień, produkują ogromne ilości tlenu, pochłaniają zanieczyszczenia, a także stanowią skuteczną barierę przed hałasem. Co więcej, stanowią piękną ozdobę i miłą odmianę w miastach pełnych betonu i asfaltu. Warto zatem dowiedzieć się jak o nie dbać i jak właściwie przycinać korony drzew. Marian postara się dziś udzielić najlepszych rad na ten temat.

Pielęgnacja drzew Warszawa – rodzaje cięć i ich zastosowanie

Dobre cięcie koron drzew trzeba rozpocząć od teorii. Na początek należy zapoznać się z podstawowymi rodzajami cięcia i ich zastosowaniem. Konserwacja zieleni wysokiej i sposób przycinania drzew ma kluczowe znacznie dla późniejszego rozwoju roślin, co jest niezwykle ważne w niesprzyjających warunkach tak dużych miast jak Warszawa.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Smog w Warszawie! Pielęgnacja zieleni miejskiej sojusznikiem w walce o czyste powietrze

Prowadzone jest w różnych celach, dlatego koniecznie trzeba je rozróżnić. Według wiedzy zgromadzonej przez Mariana wyróżnia się następujące rodzaje cięcia:

 • Cięcia formujące — ich celem jest uzyskanie odpowiedniego kształtu korony drzewa. Mają one miejsce nie tylko w szkółkach, gdzie hoduje się drzewa, ale także wówczas, gdy drzewo rośnie już na właściwym miejscu.
 • Cięcia sanitarne — to ratunek dla drzewa, który ma na celu pozbycie się gałęzi chorych, uszkodzonych i obumarłych. Dzięki temu robi się miejsce dla nowych pędów i usuwa te stare, które mogą zagrażać całej roślinie.
 • Cięcia rozluźniające, zwane też prześwietlającymi — ich najważniejszym celem jest zminimalizowanie oporu korony dla wiatru. Dzięki takim przycięciom do wnętrza korony dociera więcej światła i powietrza.
 • Cięcia korygujące — dzięki nim niweluje się wady korony, co z kolei pozwala na poprawę kondycji drzewa. Mogą być one wykonywane jeszcze w szkółkach lub w docelowym miejscu, gdzie drzewo rośnie. Zwykle są konieczne, jeśli nie wykonano ich tuż po posadzeniu.

Skoro już wiemy, jakie cięcia są kluczowe, teraz można przejść do bardziej praktycznych porad.

Reklama

Pielęgnacja zieleni Warszawa – kiedy przycinać korony drzew?

Marian powiedział jak przycinać, to teraz pora, abyśmy dowiedzieli się, kiedy przycinać drzewa. Ma to kluczowe znacznie i wymaga odpowiedniego przygotowania, ze względu na wysokość, na jakiej prowadzone są prace.

Konserwacja zieleni wysokiej powinna być prowadzona skrupulatnie i w odpowiednich porach roku. Teoretycznie wszystkie drzewa liściaste i iglaste można przycinać cały rok, ale dla poszczególnych gatunków lepiej wybierać dokładniejsze terminy.

Niektóre drzewa liściaste, jak np. brzoza, grab i klon powinny być przycinane w okresie wakacyjnym, czyli od czerwca do września. Inaczej sytuacja wygląda z takimi drzewami jak orzech, orzesznik lub skrzydłorzech. Te mają bardzo wyśrubowany termin przycinania. powinno się go dokonywać od połowy lipca do połowy sierpnia. Wszystkie drzewa kwitnące, np. wiśnie oraz jabłonie powinno się ciąć po kwitnieniu.

Warto wiedzieć, że nie wszystkie drzewa dobrze znoszą cięcie, jak np. wiązy, kasztanowce, niektóre klony, buki, brzozy i orzechy.

Ważną informacją dla każdej osoby zajmującej się pielęgnacją zieleni wysokiej nie tylko w Warszawie jest to, że cięcie koron drzew nie może odbywać się w okresie lęgowym ptaków. Przepisy na ten temat reguluje ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody. Okres lęgowy trwa od 1 marca, do 15 października. W tym okresie absolutnie nie można niszczyć gniazd i miejsc lęgowych.

Cięcie koron drzew nie może odbywać się w okresie lęgowym!

W przeciwieństwie do ścięcia drzewa, przycinanie jego gałęzi nie wymaga zezwoleń, chyba że dany teren znajduje się na liście zabytków.

Konserwacja zieleni wysokiej – zasady przycinania drzew nie tylko w Warszawie

Jeśli już wiemy, jak i kiedy wykonywać cięcie koron drzew, kolej na poznanie zasad dotyczących tych działań. Zgodnie z ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody cięcie drzew może obejmować tylko gałęzie obumarłe, nadłamane i wchodzące w kolizję z obiektami budowlanymi i technicznymi. Ponadto kształtować można korony tylko tych drzew, których wiek nie przekracza 10 lat, a kształt korony powinien być odpowiednio uformowany.

Artystyczne cięcie drzew – Zobacz efekty!

Nie ma zatem dowolności, jeśli chodzi o konserwację zieleni wysokiej. Kiedy drzewo, jego wiek i usytuowanie spełniają określone warunki, cięć koron powinno się dokonywać zgodnie z określonymi zasadami:

 • cięcie drzew należy wykonywać przy użyciu ostrych narzędzi pozostawiających gładkie rany,
 • cięcie drzew należy wykonywać w odpowiedniej odległości od pnia, by rana nie była za duża, ani nie powstawał obciążający drzewo suchy sęk,
 • trzeba stosownie wybrać miejsce cięcia, by dana gałąź miała „zastępstwo” rosnące w podobnym kierunku,
 • usunięcie dużego konaru powinno iść w parze z symetrycznym uformowaniem korony,
 • cięcie powinno odbywać się w fazie okresu wegetacyjnego, natomiast lepiej powstrzymać się od podobnych prac w okresie spoczynku.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pielęgnacja zieleni Warszawa – jak przycinać drzewa w parku miejskim?

Jak widać, pielęgnacja drzew z Marianem nie jest wcale taka trudna. Wystarczy podążać za radami. Nadal macie wątpliwości, jak się do tego zabrać?

Konserwacja zieleni wysokiej Warszawa – Zamów u Mariana!
Zadzwoń lub napisz!

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie