Kłopotliwa segregacja 2020 – jak przygotować odpady do wywozu w Warszawie?

20 lutego 2020
Filiżanka kawy i termos
 • Ile za wywóz odpadów w Warszawie? Poznaj nowe stawki od marca 2020!

 • Nie wiesz, co gdzie wrzucić? Sprawdź w warszawskiej bazie odpadów!

 • Nie segregujesz? W Warszawie zapłacisz za wywóz odpadów dwa razy więcej!

Nowy rok to nowe kłopoty? Z pewnością stwierdzenie to dotyczy wywozu odpadów także w Warszawie. Na przestrzeni lat sposoby segregacji śmieci ulegały tylu modyfikacjom, że trudno je spamiętać. Kolejna zmiana weszła w życie 1 stycznia 2020 roku. Od tego momentu wprowadzony został jednolity sposób segregacji odpadów. Często wiele osób zastanawia się, gdzie wrzucić zużyty termos, zbitą doniczkę czy stare firanki. Trudne odpady! Jak uniknąć kłopotów? Możecie to sprawdzić w warszawskiej bazie odpadów!

Segreguj odpady przed wywozem, albo płać kary!

Gospodarstwa domowe, które nie będą przestrzegać nowych zasad segregacji odpadów, zapłacą za wywóz od 2 do 4 razy więcej niż stawka podstawowa. Jest to szczególnie dotkliwe, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że w niektórych gminach w Polsce ze względu na nowe regulacje standardowa opłata wzrosła nawet o kilkaset procent.

Eksperci są zgodni co do tego, że wyższe opłaty za wywóz odpadów nie tylko w Warszawie są konieczne, jeżeli chcemy sprostać coraz wyższemu poziomowi recyklingu w Unii Europejskiej.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Wywóz odpadów segregowanych wspiera recykling, ale i tak Polska zapłaci kary

Możemy więc wybrać między jednorazowym poświęceniem czasu na poznanie wszystkich zasad segregacji, albo zarezerwować ten czas na nadgodziny w pracy, dzięki którym zapłacimy nakładane na nas kary:)

Wybór wydaje się prosty! Jak aktualnie wygląda wywóz odpadów Warszawa ? Czy mieszkańcy stolicy są gotowi na wprowadzone zmiany? Dziś Marian podpowiada, co warto wiedzieć o segregacji śmieci.

Reklama

Wywóz odpadów Warszawa zapłaci więcej! Ile?

Aktualne ceny za wywóz odpadów w Warszawie mogą przyprawić o zawrót głowy. Od tego roku opłata w przypadku domów jednorodzinnych wyniesie 94 zł. Z kolei w przypadku zabudowy wielorodzinnej musicie wysupłać z portfela 65 zł. Sprawdźcie stawki dla innych nieruchomości.

Warto nadmienić, że w spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych kary będą nakładane zbiorowo. Wówczas z wywóz odpadów Warszawa mieszkańcy bloków zapłacą 130 zł od lokalu.

Kary to jednak ostateczność. Jeśli administratorzy, bądź firma odbierająca odpady uzna, że pod danym adresem proceder niesegregowania ma miejsce od dłuższego czasu, naliczone zostaną opłaty również wstecz – za okres, w którym, jeśli będą na to dowody, śmieci były źle składowane.

Ewa Rogala

zastępczyni rzecznika warszawskiego ratusza

Doceńcie więc patrolujących z okna wszystko wiedzących sąsiadów. Możecie być im wdzięczni, ponieważ to oni dopilnują, aby nie została na was nałożona kara za cudze przewinienia;) W dodatku pełnią swoją służbę za darmo!

Wywóz odpadów Warszawa – ile kubłów na śmieci?

Pięć, bo tyle jest frakcji śmieci, które musimy zbierać selektywnie. Zgodnie z nowymi ogólnopolskimi regulacjami wszystkie odpady z gospodarstwa domowego muszą być przyporządkowane jednej z poniższych frakcji:

 • metale i tworzywa sztuczne,
 • odpady zmieszane,
 • bioodpady,
 • szkło,
 • papier.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Wywóz odpadów – jak segregować śmieci? Nowy system 2019

Szczęśliwie ich zapamiętanie nie powinno stanowić większego wyzwania. Nieco trudniejszym zadaniem jest decyzja, jakie odpady powinny znajdować się w poszczególnych kubłach na śmieci.

Przy okazji warto przypomnieć, że chemikalia, lekarstwa, elektrośmieci oraz odpady gabarytowe (jeśli nie są odbierane w ramach selektywnej zbiórki) tak samo, jak wcześniej muszą być dostarczone do PSZOK.

Oznacza to, że nie zaliczymy ich do żadnej z powyżej wymienionych sekcji! Co umieszczamy w pojemnikach do wywozu opadów w Warszawie?

Wywóz odpadów Warszawa – Kliknij w grafikę i sprawdź, gdzie wyrzucić śmieci!

Zrób listę osobistych śmieci i prawidłowo przygotuj odpady do wywozu w Warszawie

Z większością odpadów nie mamy problemów. Zwykle trudności nastręczają te, których nie wytwarzamy na co dzień, np.: zużyty termos, zbita doniczka, stare firanki. Warto więc zrobić sobie listę takich śmieci, co do których mamy wątpliwości, jak je zakwalifikować. W internetowej bazie odpadów przygotowanej przez warszawski ratusz szybko sprawdzicie, czym to się je:)

A oto przykłady Mariana:

Frakcja papieru
Nie każdy papier nadaje się do frakcji z papierem! Przede wszystkim nie umieszczamy tam papierów mokrych oraz brudnych. W uproszczeniu papier, który można umieścić w pojemniku to ten, którego nie balibyśmy się zostawić w jadalni;) Oznacza to, że nie umieszczamy w nim m.in.:

 • mokrych ręczników kuchennych,
 • zużytych chusteczek higienicznych,
 • o zgrozo, zużytych pampersów!
 • worków po nawozach, cemencie itp.

Frakcja szkła
Szkło szkłu nierówne! Jego segregacja może sprawić sporo problemów. Znów chcąc uprościć sobie życie wyjdźmy z założenia, że możemy wrzucić tam opakowania, których zawartość zjedliśmy, albo wykorzystaliśmy do pielęgnacji ciała. To znaczy wkładamy tam szklane pojemniki po żywności oraz po kosmetykach. Oznacza to, że do kubła na szkło nie może trafić:

 • szkło żaroodporne, okularowe,
 • szyby i lustra,
 • żarówki i świetlówki,
 • monitory, telewizory itp.

Frakcja BIO
Zapamiętaj, że mięso i odpadki zwierzęce nie są BIO:) Do frakcji BIO wrzucamy jedynie odpady pochodzenia roślinnego + skorupki z jajek. Oznacza to, że możemy tam umieścić resztki warzyw, owoców, kwiaty itp. W razie wątpliwości potwierdzam, że ryba to też mięso;) Do frakcji BIO nie wrzucamy również:

 • ziemi i kamieni,
 • olejów jadalnych,
 • płyt wiórowych, pilśniowych itp.

Metale i tworzywa sztuczne
Do tej frakcji wrzucamy większość odpadów. Będą to wszystkie pojemniki plastikowe, które służyły do przechowywania żywności oraz środków czystości. Pod żadnym pozorem nie umieszczamy tam elektrośmieci, leków czy też pojemników po olejach silnikowych, smarach itp. Ponadto pamiętajmy, że opakowania wykonane zarówno z papieru, jak i metalu/plastiku również trafiają to tej kategorii.

Odpady zmieszane
Do odpadów zmieszanych trafiają wszystkie pozostałe odpady komunalne z wyjątkiem odpadów niebezpiecznych oraz tych, dla których stworzone zostały odrębne punkty odbioru.

Rady na trudne odpady – Tak wygląda segregacja w Warszawie

Dbaj o środowisko! Wywóz gruzu i odpadów budowlanych Warszawa

Gruz i odpady po budowie czy remoncie nie mogą trafić do przydomowych kubłów. Chociaż wielu nadal nic sobie nie robi z dzikich wysypisk, pamiętajmy że środowisko mamy tylko jedno i wszyscy musimy nauczyć się o nie dbać. Dziś nie ma wytłumaczenia dla procederu wywozu odpadów do przysłowiowego lasu. Jest wiele firm, które bez problemu dostarczą kontener lub worek big bag. W Warszawie wiecie, gdzie warto się zgłosić:)

Wywóz odpadów Warszawa – Pozbądź się gruzu legalnie!
Zamów Mariana:)

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

 1. Ratujemy Ziemię - wywóz odpadów i ekologia na co dzień - […] Nie ulega wątpliwości, że właściwe schematy działania na rzecz zachowania dobrostanu Ziemi powinny być kształtowane już od młodych lat.…

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie