Jesienna pielęgnacja ogrodu – porządkujemy opadające liście w Warszawie

12 października 2020
Grabienie jesiennych liści w ogrodzie
  • Pielęgnacja ogrodu Warszawa – kiedy usuwać opadłe liście?

  • Dlaczego warto zostawić część liści w wypielęgnowanym ogrodzie?

  • Jak wykorzystać jesienne liście do pielęgnacji zieleni nie tylko w Warszawie?

Polska złota jesień to czysta poezja dla naszych oczu, aż chce się spacerować pośród drzew mieniących się ciepłymi barwami. Mam na myśli różnokolorowe liście, które z zielonego zmieniają swoje zabarwienie bajecznie wpływając na krajobraz. Prym wiodą złoto, czerwienie, brązy, pomarańcze. Wszystko to może skłaniać nas do słodkiej bezczynności, albo motywować do wzmożonej pielęgnacji zieleni w naszych warszawskich ogrodach.

Rośliny też potrzebują chwili odpoczynku. Zapadają w sen, ale najpierw muszą pozbyć się liści, przez co pielęgnacja ogrodu w Warszawie może stać się bardziej problematyczna. Liście gromadzą się i zalegają na trawnikach, rabatach, ścieżkach, pod krzewami i przydomowych tarasach. Warszawa w wielu miejscach jest skrupulatnie oczyszczana, podobnie jak nasze ogrody, ale czy słusznie?

Pielęgnacja ogrodu jesienią – grabić czy nie grabić?

Grabić – rzeknie niepoprawny esteta. A Marian odpowie – nie zawsze i nie wszędzie! Wprawdzie wielu z nas lubi patrzeć na kolorowe, jesienne liście. Jednak inaczej wygląda to, gdy powstanie z nich coś w rodzaju przemokniętego dywanu.

Jedno jest pewne – nie ma sensu biegać codziennie z miotłą i usuwać każdy zalegający listek. Tym bardziej że jesień to dopiero początek ich spadania. Wątpię żeby ktoś na tyle się nudził i chciał marnować swoją energię na pielęgnację ogrodu w postaci codziennego usuwania liści. To syzyfowa praca, która mija się z celem, tym bardziej że tego typu czynności są uciążliwe i czasochłonne.

Niewątpliwie opadłe liście to naturalne zabezpieczenie dla roślin podczas mroźnych dni, ponieważ stanowią ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Budują naturalną ściółkę i ograniczają parowanie wody z gleby. Ponadto warstwa liści stanowi wspaniałą kryjówkę dla zwierząt, których pełno w naszych ogrodach.

Reklama

Pielęgnacja ogrodu Warszawa – Pamiętaj o zwierzętach!

Pomyślcie na przykład o takich jeżach. Okazują się być bardzo pożytecznymi istotami, gdyż rozprawiają się z różnymi szkodnikami. Wiele osób uskarża się na przykład na ślimaki siejące spustoszenie, szczególnie w warzywniakach. Taki niepozorny jeż chętnie się z nimi upora za nas.

Jeśli więc to możliwe, zalecam pozostawić, chociaż w niektórych miejscach, kupkę suchych liści i rozdrobnionych gałązek, gdzie chętnie schronią się różne gatunki zwierząt. Nasz ogrodowy ekosystem wzbogacają przecież wielorakie bezkręgowce, a i ptaki będą miały co zjeść.

Ponadto rozkładające się liście to darmowy i skuteczny sposób na użyźnienie gleby, gdyż tworzą one wartościową próchnicę. Szkoda marnować surowiec, który sprawia, że pielęgnacja ogrodu w Warszawie i innych miastach staje się jeszcze łatwiejsza.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pielęgnacja ogrodu Warszawa – dlaczego warto ściółkować glebę?

Jesienna pielęgnacja ogrodu w Warszawie – kiedy usuwać liście?

Gleba usłana zbyt grubą warstwą liści w wielu przypadkach nie jest czymś wskazanym, dlatego warto mieć wszystko pod kontrolą. Kiedy więc warto usuwać liście?

  • Opadłe liście trzeba usuwać ze ścieżek ogrodowych ze względu na bezpieczeństwo. Tym bardziej że w kontakcie z wodą tworzą śliską i brudną nawierzchnię. Łatwo wtedy o nieprzyjemny w skutkach upadek.
  • Czasami jesteśmy zmuszeni do systematycznego usuwania opadłych liści ze względu na prawo, które jasno wskazuje na obowiązek utrzymania czystości publicznych chodników znajdujących się przy posesji, której jesteśmy właścicielami. W takim przypadku nie mamy wyboru.
  • Pielęgnacja zieleni stanie się dużo łatwiejsza, jeśli na jesień dokładnie wygrabimy trawnik, co przełoży się na piękną murawę na wiosnę. Zalegające na trawie liście blokują dostęp światła, co ma negatywny wpływ na rozwój roślin. Może to nawet skutkować ich gniciem i powstawaniem łysych placów.
  • Liści nie chcemy też w zbiornikach wodnych, gdyż rozkładając się na ich dnie, będą zabierać tlen znajdującym się w nich zwierzętom. Zabezpieczenie oczek wodnych przed zimą to bardzo istotny zabieg pielęgnacyjny w ogrodzie, o którym nie można zapomnieć.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pielęgnacja ogrodu Warszawa, czyli jakie prace wykonujemy w październiku?

Pielęgnacja zieleni Warszawa – jak wykorzystać jesienne liście?

Największe korzyści uzyskamy wrzucając opadłe liście do kompostownika. Po paru miesiącach będziemy mieć gotowy, naturalny nawóz. Jednak wystrzegajcie się liści, które zostały zaatakowane przez szkodniki, ponieważ mogą stać się źródłem wielu chorób.

Suchymi liśćmi możemy też ocieplić rośliny, co zapobiegnie przemarzaniu gleby, a dodatkowo wzbogaci ją o wartościowe składniki odżywcze. Jednak pamiętajcie, aby do okrywania nie używać tych, które zawierają dużą ilość garbnika. Lepiej wykorzystać je do kompostowania. Liście, które nie ulegną rozkładowi, trzeba na wiosnę koniecznie usunąć, aby nie hamowały rozwoju roślin.

Jeszcze innym zastosowaniem jesiennych liści będzie przekopanie ich z ziemią, przez co gleba stanie się luźniejsza i bardziej wartościowa. Rozkładamy je na nieobsadzonych częściach ogrodu lub pustych rabatach warzywnych.

Ogród wolny od liści? Warszawa zamawia pielęgnację zieleni u Mariana!

Pielęgnacja zieleni nie musi być czymś trudnym. Do dyspozycji macie szereg narzędzi i urządzeń, za pomocą których rozprawicie się z zalegającymi liśćmi. Grabienie ich to jedno, ale możecie wspomóc się odkurzaczem lub dmuchawą ogrodową. Albo prościej – Warszawa dzwoni po Mariana!

Pielęgnacja warszawskiego ogrodu – Off Topic Mariana

Prace porządkowe i szeroko pojęte czynności wykonywane w ogrodzie są mi bardzo dobrze znane, wobec czego jestem w stanie fachowo doradzić, pomóc czy całkowicie was wyręczyć. Wystarczy, że przedstawicie swoje potrzeby, oczekiwania i preferencje, a zajmę się wszystkim błyskawicznie i z należytą starannością. Pielęgnacja zieleni to dla mnie czysta przyjemność, niezależnie od pory roku.

Pielęgnacja ogrodu Warszawa – Nie masz czasu na jesienne porządki?
Nie czekaj! Zadzwoń lub napisz do Mariana!

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie