Jak zadbać o bezpieczny wywóz szamba? Warszawa i okolice – Marian pod telefonem

26 czerwca 2019
Opróżnianie szamba z Marianem unikniesz awarii
  • O czym pamiętać, aby wywóz szamba był bezpieczny? Rady nie tylko dla Warszawy!

  • Jak często zaleca się wywóz szamba? Wytyczne dla Warszawy i okolic

  • Co zrobić w razie awarii szamba? Warszawskie pogotowie Mariana

Wywóz szamba to konieczność w miejscach, gdzie nie ma dostępu do kanalizacji. Warto pamiętać, że zlecając opróżnianie szamba Marianowi lub komukolwiek innemu, powinniśmy przede wszystkim zadbać o to, aby cała operacja przebiegła bezpiecznie. W tym kierunku trzeba poczynić konkretne kroki. Co należy zrobić? Posłuchajcie dobrych rad Mariana.

Przed opróżnianiem szamba, czyli co dzieje się w zbiorniku pomiędzy wywozami?

Jak dobrze wszyscy wiecie, w szambie nie znajduje się tylko woda. Ścieki pochodzące z gospodarstw domowych to prawdziwa mieszanka wybuchowa, która zawiera ekskrementy, resztki pożywienia czy chemię w postaci środków piorących, czyszczących, higieny osobistej. To właśnie dlatego ścieki bardzo szybko ulegają procesowi fermentacji. Nie byłoby w tym nic niepokojącego, gdyby nie to, że obok dwutlenku węgla wytwarzane są również toksyczne, trujące gazy, jak metan i siarkowodór.

Stężenie szkodliwych gazów w szambie może być bardzo wysokie. Ale spokojnie – jest na to rada! Wystarczy prawidłowo wentylować oraz regularnie wywozić szambo.

Reklama

Wywóz szamba to nie wszystko — jak zapewnić właściwą wentylację?

Oczywiście regularny wywóz szamba to podstawa bezpieczeństwa, jednak o tym za chwilę. Dodatkowo bowiem pomiędzy wywozami trzeba zapewnić odpowiednią wentylację. Odpowietrzenie zbiornika bezodpływowego musi być wyprowadzone przynajmniej 0,5 m ponad poziom gruntu. Może mieć ono postać rury wyprowadzonej pionowo w górę. Odpowietrznik powinien mieć taką samą średnicę jak rura kanalizacyjna, która doprowadza do zbiornika ścieki.

Wentylacja w szambie jest niezbędna nie tylko ze względu na szkodliwe gazy, ale także możliwość wystąpienia efektu zatkanej kanalizacji. Wynika to z faktu, że gazy nagromadzone wewnątrz mogą powodować, że ścieki nie będą swobodnie spływać.

Wywiewka powinna być umieszczona przynajmniej 5 m od okien i drzwi oraz 2 m od granicy działki w przypadku zbiornika o pojemności 10 m3.

Szambo do wywozu – jak często wołać Mariana?

Wywóz szamba powinien odbywać się regularnie. Rozdział IV § 21 Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie m.st. Warszawy określa szczegółowo, jak to powinno wyglądać.

Wymagania w zakresie częstotliwości i sposobu pozbywania się nieczystości ciekłych:

  1. Usuwanie nieczystości ciekłych z terenów nieruchomości wyposażonych w zbiorniki bezodpływowe, powinno odbywać się z częstotliwością uzależnioną od ilości wytwarzanych na terenie nieruchomości nieczystości ciekłych oraz objętości zbiornika, zapewniając ciągłość użytkowania zbiornika oraz uniemożliwiając wydostanie się nieczystości ciekłych poza zbiornik, z zastrzeżeniem ust. 2.
  2. Nieczystości ciekłe gromadzone w zbiornikach bezodpływowych należy usuwać nie rzadziej niż raz na kwartał.

Na podstawie wieloletniej praktyki Marian radziłby wam, aby wywozić szambo co około 14-stu dni.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Kiedy wywozić szambo? Nie zgaduj, załóż elektryczny czujnik

Dzięki temu szkodliwe gazy nie gromadzą się w zbiorniku, a ścieki nie mają szansy fermentować. Po dłuższym czasie zaczynają intensywnie rozwijać się bakterie i wirusy chorobotwórcze, które mogą mieć wyjątkowo niekorzystny wpływ na środowisko wokół zbiornika. W celu uniknięcia takiej sytuacji warto więc zadbać także, aby zbiornik był w dobrej kondycji.

Szczelne szambo gwarantuje, że szkodliwe substancje nie będą przedostawać się do gleby, a tym samym do najbliższego otoczenia gospodarzy.

Bezpieczny wywóz szamba. Zobacz, jak dbać o swój zbiornik.

Jak sobie radzić pomiędzy wywozami szamba?

Biopreparaty kojarzą się przede wszystkim ze sposobem na likwidację nieprzyjemnych zapachów. Jednak mają one także inne, bardzo ważne zadanie.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Chcesz zmniejszyć koszty eksploatacji i wywozu szamba? Stosuj biopreparaty

Zawierają odpowiednio dobrane szczepy bakterii, które regulują proces fermentacji ścieków. Dzięki temu proces ten ma bardziej postać oczyszczania i rozkładu, a nie niebezpiecznej fermentacji. Co więcej, biopreparaty hamują szkodliwe działanie bakterii takich jak na przykład coli oraz sprawiają, że nie są one tak agresywne i niebezpieczne dla otoczenia.

Biopreparaty nie tylko gwarantują bezpieczeństwo oraz niwelują brzydkie zapachy, ale także są bezpieczne dla rur i zapobiegają ich zapychaniu.

Uwaga awaria! Kiedy sam wywóz szamba nie pomoże…

Nie zawsze problemem będzie przepełnione po brzegi szambo. Niekiedy dochodzi do zapchania lub rozszczelnienia rury. Żadnej awarii nie powinno się rozwiązywać na własną rękę, a już na pewno nie wolno wchodzić do wnętrza zbiornika bez odpowiedniego przeszkolenia, przygotowania i wyposażenia. Co zrobić?

W pierwszej kolejności należy zamówić wywóz szamba, a jeśli to nie pomoże, wezwać ekipę, która zdiagnozuje problem i dokona naprawy lub przepchania rur. Samodzielne wykonywanie takich działań może zakończyć się zatruciem metanem lub siarkowodorem. To właśnie dlatego konieczne jest wezwanie fachowców. Kogo spytacie?

Halo, halo tu Marian! Potrzebny wywóz szamb od zaraz?

Bezpieczny wywóz szamba Warszawa – Zamów u Mariana i śpij spokojnie:)
To nic trudnego – Weź telefon i zadzwoń!

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie