Jak nie oszczędzać na wywozie szamba?

29 kwietnia 2019
Monety
  • Jak nie można oszczędzać na wywozie nieczystości?

  • Jak legalnie zaoszczędzić na opróżnianiu szamba?

  • Jak uszczelnić szambo?

Zazwyczaj, gdy przeglądamy Internet, szukając firmy, której zlecimy zajęcie się wywozem szamba poza jakością oferowanych przez nią usług ważne dla nas jest to, ile będziemy musieli zapłacić.

I to jest jak najbardziej naturalne, a na dodatek świadczy o naszej przedsiębiorczości. Ponadto spokojne przemyślenie tematu i wybór firmy na podstawie kalkulacji (które przedsiębiorstwo ma najoptymalniejsze ceny) ćwiczy w nas cierpliwość i rozwagę, czyli cechy, które na pewno pomogą nam w rozsądnym gospodarowaniu.

Ale co z naszym oszczędzaniem, gdy już umówiliśmy się z firmą oferującą wywóz szamba i jedynym naszym zmartwieniem jest częste (co dwa tygodnie) opróżnianie szamba. Czy jesteśmy w stanie zrobić to bez wyrządzania szkód sobie i środowisku? Jak nie oszczędzać na wywozie szamba i jak zrobić to legalnie, wygodnie i oszczędzając nawet zużywanie wody z wodociągów?

O wszystkim przeczytacie w moim poście, który ma zaspokoić waszą ciekawość, a także pomóc w rozważniejszym gospodarowaniu ściekami, które nie zawsze nadają się jedynie do szamba. Można je bowiem wykorzystać w gospodarstwie domowym – oczywiście po ich odpowiedniej segregacji i podczyszczeniu.

Oszczędzanie na wywozie szamba nie zawsze popłaca

Niestety często się zdarza, że ludzie decydują się na nielegalne oszczędzanie na wywozie szamba. W tym celu specjalnie rozszczelniają zbiorniki, tak by część ścieków spłynęła do ziemi. Taka praktyka powoduje wiele zagrożeń, np. choroby wywoływane przez bakterie coli czy salmonelli.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Nielegalny wywóz szamba – gdzie zgłosić?

Kary za nielegalny wywóz szamba mogą wynosić od 20 do 500 złotych

Konsekwencje dla zdrowia ludzkiego i środowiska naturalnego mogą być katastrofalne. Więcej o szkodliwości rozszczelniania szamba dowiecie się tutaj.

Reklama

Jak uszczelnić szambo?

y szambo dobrze służyło nam przez wiele lat i nie zagrażało zdrowiu i środowisku naturalnemu, bardzo ważne jest jego prawidłowe uszczelnienie. Jednak na prawidłową szczelność szamba wpływa kilka czynników, np. odpowiednia budowa zbiornika (ściany muszą mieć 15 cm grubości), czy dobrze dobrana mieszanka betonu klasy B20 i uszczelniaczy. Więcej informacji o budowie szamba możecie znaleźć w Muratorze.

Gdy mamy już za sobą budowę zbiornika, pozostaje nam tylko jego uszczelnienie. Robimy to za pomocą wodoszczelnej zaprawy cementowej z dodatkiem szkła wodnego, a zewnętrzną część szamba maluje się abizolem. Na końcu wykonuje się kominek inspekcyjny, przykrywa się go żeliwną płytą włazową, a styk ze zbiornikiem się uszczelnia.

Jak legalnie zaoszczędzić na wywozie szamba?

Zaoszczędzenie na wywozie nieczystości nie jest w cale takie trudne, a co najważniejsze nie szkodzi środowisku i pomaga zaoszczędzić nie tylko na opróżnianiu szamba, ale również na zużywaniu wody.

Jeśli chcemy być oszczędni i ekologiczni, możemy zrealizować to na dwa sposoby, np. budując przydomową oczyszczalnie ścieków, dzięki której nieczystości oczyszczane są tak, by stanowić nieszkodliwą dla środowiska ciecz, którą można wykorzystać w gospodarstwie domowym, a osad z osadnika gnilnego usuwa się co dwa lata.

Przydomowa oczyszczalnia to wywóz nieczystości raz na dwa lata

Ale jeśli z jakiegoś powodu (brak finansów lub złe warunki gruntowe) nie możemy zbudować przydomowej oczyszczalni, to innym sposobem zaoszczędzenia na wywozie szamba jest recykling ścieków polegający na ich segregowaniu dzięki odpowiedniej instalacji na ścieki szare (zdatne do podczyszczenia i użycia w gospodarstwie domowym) oraz czarne, które odprowadza się od razu do szamba, gdyż są niezdatne do oczyszczenia i ponownego wykorzystania. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na moim blogu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków – co wybrać?

Podsumowanie

Legalne oszczędzanie na wywozie szamba jest łatwiejsze niż na początku się wydaje. Dzięki rozwojowi technologicznemu i popularyzacji takich urządzeń jak przydomowa oczyszczalnia ścieków zmniejsza się odsetek ludzi oszczędzających nielegalnie na wywozie nieczystości, a stopniowe zmniejszanie się kosztów instalacji takich urządzeń mogłoby sprawić, że ludzie pozbywający się w niewłaściwy sposób nieczystości z szamb byliby marginalną częścią społeczeństwa.

Recykling ścieków natomiast może pomóc ludziom posiadającym szambo i chcącym wejść na wyższy poziom gospodarowania ściekami we własnym domu, co zmniejszy koszty wywozu szamba i zużywania czystej wody.

Ale z Marianem zawsze można się dogadać w kwestii cen wywozu szamba. Nie mam w zwyczaju oskubywać klientów, więc śmiało możecie zadzwonić pod numer: 669 939 999 i umówić się ze mną w sprawie zlecenia mi wywozu szamba, a cenę zawsze możemy wynegocjować.

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie