Jak dobrze zaprojektować zieleń miejską? Najważniejsze zasady dla Warszawy i innych miast w Polsce

Łazienki Królewskie w Warszawie
 • Tereny zielone w mieście – 3 najważniejsze funkcje

 • Projektowanie zieleni miejskiej nie tylko w Warszawie – 4 podstawowe zasady

 • Projektowanie zieleni miejskiej w Warszawie i innych miastach Polski – 5 popularnych błędów

Projektowanie zieleni miejskiej to nie lada wyzwanie. Organizując przestrzeń publiczną, trzeba pamiętać, że nie może ona podobać się tylko projektującemu, ale jej zadaniem jest pełnienie ważnych funkcji. Mają one wpływ na estetykę miasta, jego postrzeganie przez mieszkańców i odwiedzających, a także na stan powietrza. Nie inaczej jest w Warszawie! Jak zatem zaprojektować zieleń miejską, aby dobrze pełniła swoją rolę? Widziałem wiele takich przedsięwzięć, a w niektórych brałem udział. Oto porady Mariana!

Rekreacja, edukacja, ochrona – podstawowe funkcje zieleni miejskiej

Jak już wspomniałem, wszelkie rośliny, które można znaleźć w mieście, mają określone zadania. Wśród drapaczy chmur, centrów handlowych, zabetonowanych placów i ulic, musi znaleźć się miejsce, gdzie możemy wypocząć. W betonowym lesie nie może zabraknąć parków, promenad, skwerów czy kwietników.

Oprócz rekreacji zieleń miejska służy także celom edukacyjno-wychowawczym. Ogrody przyszkolne, botaniczne, dendrologiczne, pomniki przyrody na stałe wpisały się w krajobraz Warszawy.

Reklama

Projektowanie zieleni Warszawa wymaga wiedzy i doświadczenia

Projektowanie zieleni miejskiej powinno przebiegać także przy uwzględnieniu funkcji ochronnych. Wystarczy wymienić najważniejsze korzyści, aby wykazać wpływ roślin na ekosystem miast:

 • produkcja tlenu i pochłanianie dwutlenku węgla — te zalety mają ogromny wpływ na jakość powietrza w mieście,
 • zatrzymywanie pyłów i zanieczyszczeń,
 • regulowanie temperatury na mających tendencje do nagrzewania się obszarach betonowych, czyli ograniczenie efektu tzw. miejskiej wyspy ciepła,
 • utrzymywanie większej wilgotności powietrza, nawet podczas suchych dni,
 • wytwarzanie fitoncydów, które mają korzystny wpływ na samopoczucie,
 • pochłanianie hałasu.

Projektowanie zieleni miejskiej – najważniejsze zasady dla Warszawy i innych miast w Polsce

Wiemy już, jakie funkcje pełni zieleń miejska i jakie korzyści ze sobą niesie. Czas by Marian przedstawił najważniejsze zasady projektowania. Decydującą rolę winny odgrywać wiedza i doświadczenie projektanta. W Warszawie na ekipę Mariana możecie liczyć także, jeśli chodzi o szeroko pojętą pielęgnację roślin w mieście.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Najtańsze usługi pielęgnacji parków w Warszawie. Gdzie szukać?

Niezależnie od tego, czy planujemy założenie niewielkiego skweru, dużego parku czy okazałego ogrodu botanicznego, nie można zapomnieć o ogólnych zasadach obowiązujących przy realizacji każdej inwestycji mającej na celu powstanie terenów zielonych w aglomeracji miejskiej.

 1. Projektowanie zieleni dostosowane do obiektu i jego funkcji
  Planując zieleń miejską, należy przede wszystkim uwzględnić, w jakim celu się ją projektuje. Inaczej będą wyglądać zieleńce pełniące funkcję dekoracyjną, inaczej obszary zielone obok zabudowy wielorodzinnej, a jeszcze inaczej pasy zieleni przy ciągach komunikacyjnych, które mają zminimalizować hałas.
 2. Projektowanie zieleni dostosowane do sieci podziemnego uzbrojenia
  Projektując zieleń, należy pamiętać, że wcześniej trzeba zweryfikować, jak przebiega sieć uzbrojenie terenu, by przy realizacji projektu obyło się bez przykrych niespodzianek. Uwzględniając określone przepisami lub zwyczajowo odległości, należy zapewnić efektywny wzrost roślin tak, aby nie kolidował on z prawidłową eksploatacją mediów.
 3. Projektowanie zieleni dostosowane do nasadzeń odpowiednich roślin
  Odpowiednio należy dobrać także sadzone rośliny — większość powinna być pochodzenia rodzimego, by łatwiej im było przetrwać w wymagającym, miejskim terenie. Dopuszczalne jest stosowanie roślin obcego pochodzenia po ocenie ich przydatności do wzrostu w warunkach polskiego klimatu.
 4. Projektowanie zieleni dostosowane do warunków lokalnych
  Decydując się na projektowanie zieleni miejskiej, należy pamiętać, że kluczowe jest także poznanie warunków lokalnych, do których należą:
 • umiejscowienie obiektu, na które składają się m.in. jego przeznaczenie, odległość od ciągów komunikacyjnych, natężeni ruchu drogowego i nasłonecznienie, które wynika z usytuowania względem stron świata,
 • charakter otoczenia, czyli jego wygląd i już istniejąca szata roślinna, obiekty znajdujące w pobliżu, ukształtowanie terenu,
 • czynniki ekologiczne, do których należą warunki glebowe i wodne, poziom zanieczyszczenia powietrza, mikroklimat.

Zieleń miejska Warszawa otwarta na uwagi mieszkańców!

Konsultacje społeczne – Zabierz głos!

Projektowanie zieleni miejskiej – jakich błędów unikać?

Zieleń miejska zdobi, pomaga walczyć ze smogiem, daje schronienie zwierzętom, a ludziom zapewnia relaks i wypoczynek. Dobry projekt łączy wszystkie te cele. Marian radzi, czego unikać!

 1. Projekt powinien uwzględniać odpowiedni dobór roślin, wśród których muszą znaleźć się drzewa liściaste.
 2. Nie można jednak przesadzać z różnorodnością gatunków i odmian. Wówczas często powstaje wrażenie chaosu.
 3. Zagęszczenie roślin nie powinno być zbyt duże (ograniczy to rozwój poszczególnych roślin), ani zbyt małe (w przypadku trawników utrudni to pielęgnację).
 4. Projekt powinien uwzględniać uzbrojenie terenu — im bliżej podziemnych sieci posadzi się rośliny, tym bardziej narażone są one na zniszczenia lub uszkodzenia podczas awarii.
 5. Błędem jest także sadzenie roślin zbyt blisko okien lub przy pasach ruchu, co powoduje ograniczenie widoczności i stwarza zagrożenie dla kierowców i pieszych.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jakie błędy popełniamy przy pielęgnacji ogrodu? Tego unikaj!

Projektowanie zieleni Warszawa – nie trać czasu! Sprawdź u Mariana:)

Projektowanie i pielęgnacja komercyjnych terenów zieleni to także specjalność Mariana. Projekty tworzą ludzie, a naszą ekipę trudno odgonić od pracy. Pochyli się nad każdym zleceniem i sięgnie po najbardziej wymyślne zamówienie. Na zieleni trzeba się znać, a my jak mało kto, wiemy, czego potrzebują rośliny.

Masz zakład produkcyjny? Jesteś właścicielem obiektu handlowego? Zarządzasz osiedlem mieszkaniowym? A może zarabiasz na życie prowadząc restaurację?

Zawalcz o dobre wrażenia swoich klientów!

Projektowanie zieleni Warszawa – Postaw na Mariana:)
Zadzwoń lub napisz!

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie