Czyszczenie ulic Warszawa, czyli jakie zalety ma sprzątanie na mokro

27 stycznia 2020
warszawski Żoliborz nocą
  • Chcemy mieć czystsze powietrze, zwiększmy częstotliwość sprzątania ulic na mokro!

  • Badania nie kłamią! Polewaczki pogromcami smogu!

  • Czyszczenie ulic Warszawa, czyli o ile zmniejsza się obecność zanieczyszczeń w powietrzu, gdy ulice są czyszczone na mokro?

  • Jak często sprzątać ulice by redukować ilość pyłów w powietrzu?

Czyszczenie ulic, czyli teraz mamy spokój, ale na wiosnę…

No właśnie. Wiosna zazwyczaj kojarzy nam się ze słonecznymi dniami, wschodzącą zielenią i świeżym, wilgotnym zapachem ziemi oraz wschodzących dopiero liści. Ale w miastach takich jak Warszawa, gdy tylko temperatury rosną, zwiększa się ilość wzbijającego się w powietrze kurzu, który poza spalinami jest kolejnym z wielu składników smogu.

Na razie jeszcze jest zima, więc niskie temperatury i wszechobecna zalegająca na ulicach mieszanina błota i śniegu uniemożliwia pylenie. Ale gdy mróz zelżeje, śnieg się roztopi, a mieszanina niesprzątniętego jeszcze piachu i soli będzie się wzbijać z pod kół samochodów, nadejdzie ciężki czas dla wrażliwych na zanieczyszczenia powietrza.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Sprzątanie ulic Warszawa, czyli co sypać zimą na drogi?

Nie dość, że zimą dla takich osób problemem może być dym ze zwyczajnego komina, to na wiosnę i w lecie najgorszymi wrogami człowieka z miasta jest pył, spaliny i inne związki chemiczne. Więc trzeba szukać sposobów redukcji tych zanieczyszczeń.

Gorzej, że sposoby na niwelacje zagrożenia są, ale gorzej, że miasta czasem na nie stać, co sprawia, że właściwie stoimy w miejscu, jeśli idzie o zmniejszanie oddziaływania zanieczyszczeń na ludzi.

Reklama

Jak można sklasyfikować zanieczyszczenia?

Mówiąc o zanieczyszczeniach w mieście, które gdy się kumulują, tworzą smog, to możemy powiedzieć, że dzielą się one na chemiczne (spaliny, dymy z kominów) i fizyczne (pył z ulic, który w wyniku ciągłej jazdy samochodów wzbija się w powietrze).

Z tych dwóch grup zanieczyszczeń powstaje właśnie uciążliwy i niezdrowy dla mieszkańców smog, który od tylu lat próbujemy zwalczać.

Regularne czyszczenie ulic zmniejsza zapylenie miast

Czyszczenie ulic Warszawa, czyli co zrobić, by powietrze było świeższe?

Poza tym, że na początku wiosny ulice miejskie czeka ciężkie sprzątanie, żeby pozbyć się zalegających hałd piachu, dobrze jest później ulice umyć za pomocą różnego rodzaju polewaczek, o czym już pisałem.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Marian mknie po Warszawie i… myje ulice!

Takie czyszczenie ulic niweluje kurz, redukuje czasowo zawartość pyłów zawieszonych w powietrzu i zwiększa jego wilgotność co polepsza warunki w mieście.

Czyszczenie ulic Warszawa, czyli jak często stosować mycie?

Kwestia czystego powietrza zaczyna być ważna dla dużej części społeczeństwa, co w naturalny sposób generuje potrzebę badania nad najlepszymi sposobami sprzątania ulic, które przyczyniłyby się dodatkowo do zmniejszenia chemicznych i mechanicznych zanieczyszczeń.

Przykładem wzrostu zainteresowania problemem czystego powietrza były badania przeprowadzone na ulicach Krakowa i traktujące o tym, jak częste sprzątanie ulic na mokro może wymiernie wspomóc proces oczyszczania powietrza.

Wynikało z nich, że do stałego zmniejszania zawartości zanieczyszczeń w powietrzu wystarczy sprzątanie ulic raz dziennie z okresowym, gruntownym zmywaniem – przez trzy dni co dwa tygodnie.

Testy w ramach wspominanego powyżej eksperymentu prowadzono przez trzy doby od 15 do 17 kwietnia w jednym z najbardziej obciążonych ruchem miejsc Krakowa: na alejach Krasińskiego i Mickiewicza, od Mostu Dębnickiego do ulicy Czarnowiejskiej. Badania były przeprowadzone ponownie również 19 maja w innych punktach Krakowa – na ul. Bulwarowej, Halszki i ponownie na alejach.

Po godzinie 23 chodniki wzdłuż jezdni były myte, a obie nitki jezdni zamiatane, potem do akcji w asyście Policji tyralierą ruszały trzy polewaczki. Badacze z Politechniki Krakowskiej pobierali następnie próbki zanieczyszczeń do analizy. Przejazdy były powtarzane co dwie godziny, aż do godziny 4-5 rano i za każdym razem były pobierane próbki zanieczyszczeń.

Później naukowcy sprawdzili, czy po takim sprzątaniu rejestratory znajdujące się w stacji monitorującej czystość powietrza zanotowały spadek zanieczyszczeń.

Podsumowanie, czyli smog jest do pokonania!

Poza wielkimi antysmogowymi programami, które koncentrują się na minimalizacji źródeł zanieczyszczeń, można powiedzieć, że pomóc może zwykłe sprzątanie ulic. Oczywiście muszą być odpowiednie metody, częstotliwość i pora, a problem zanieczyszczonego miasta zacznie powoli maleć.

Niestety innym problemem jest to, że nie każde miasto stać na mycie ulic i chodników raz dziennie. W niektórych miastach gruntowne sprzątanie ulic jest np. 10 razy do roku! To sprawia, że na dzisiejszych czasach codzienne sprzątanie chodników jest na razie tylko teorią.

A wasz Marian zawsze jest do usług – nawet w niehandlową niedzielę, tak jak w kabarecie:) Widzieliście to?

Czyszczenie ulic Warszawa – Off Topic Mariana

Marian zmiecie ulice, odśnieży, jazda do pracy przebiegnie bez problemu. Czy to Wawer, Targówek, Śródmieście, czy Ochota dla Mariana zawsze znajdzie się robota.

Jeśli chcecie zamówić usługę dzwońcie na numer: 669 939 999 , a możecie być pewni, że wasz telefon oznacza jedno: odtąd ulice będą lśniły!

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie