Co zrobić z choinką po świętach? Nie tylko wywóz odpadów Warszawa

4 stycznia 2021
Ustrojona choinka przed świętami
  • Wywóz śmieci Warszawa – prosty sposób pozbycia się choinki po świętach

  • Nie tylko wywóz odpadów Warszawa – posadź świąteczne drzewko w ogrodzie!

  • Warszawska akcja „Ciepło z natury” – zamień choinkę w ekologiczne paliwo!

Ja ubrałem swoją choinkę kilka dni przed świętami, a wy? Zapewne także macie już tę coroczną przyjemność za sobą. Na mojej w tym roku wiszą ręcznie robione, szydełkowe bombki, które żona dziergała jesienią z nadmiaru wolnego czasu, zamiast biegać po zakupy. Przyznam, że odbyło się to z wielką korzyścią dla naszego domowego budżetu i prezenty w tym roku były bogatsze. Co ma jednak piernik do wiatraka? A to właśnie, że już czas, aby zastanowić się, jak rozstać się ze świątecznym drzewkiem, gdy jego chlubna rola w naszym domu dobiega końca.

Choinka na śmietniku, czyli po prostu wywóz odpadów Warszawa

Tak jest najprościej, ale nie do końca ekologicznie. Mówimy oczywiście o choinkach żywych. Choć ze sztuczną można zrobić dokładnie to samo. To znaczy nie zrozumcie mnie źle, sztuczną to najlepiej trzymać jak najdłużej, tak jest bardziej ekologicznie, a drzewko ma szansę na swoją historię w waszej rodzinie.

Podobno ostatnio renesans przeżywają nawet te z czasów PRL-u, na których czasem prawdziwe cuda wieszano. Ozdoby choinkowe z tego okresu to prawdziwa gratka dla każdego konesera. Ja tam za nimi nie tęsknię, wolę szydełkowe bombki żony, które wychodzą znacznie taniej, ale o gustach się przecież nie dyskutuje, więc ja też nie będę. Chodzi mi tylko o to, że starą, sztuczną choinkę, a także i tę żywą, już pewnie poważnie przesuszoną i z pokaźnymi łysinkami po igiełkach, załatwi wywóz odpadów Warszawa.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Wywóz szamba przed świętami – dlaczego to takie ważne?

Świąteczne drzewko trzeba po prostu wystawić dzień wcześniej tam, gdzie odbierane są wasze śmieci wielkogabarytowe lub komunalne. Pamiętajcie tylko o jednej rzeczy – nawet jeśli nie przypadły wam do gustu robione na drutach bałwanki od teściowej, to i tak musicie je z choinki zdjąć. Inne ozdoby oczywiście też. Choinka przygotowana do wywozu odpadów w Warszawie ma prezentować się, jak ją Pan Bóg stworzył, czyli całkowicie golutka. Możecie oszczędzić tylko resztę igiełek.

Reklama

Nie tylko wywóz odpadów Warszawa, czyli co można lepszego zrobić z choinką

Wywóz odpadów Warszawa jest jednym ze sposobów, ale oczywiście nie jedynym. Wiecie o tym, że biomasa iglasta, czyli wasza żywa choinka, jest bardzo trudna w kompostowaniu? Znacznie wydłuża ten proces i generuje dodatkowe koszty utylizacji. Zamiast tego drzewko iglaste można przeznaczyć na tzw. „Ciepło z natury„, czyli specjalną akcję poświąteczną, której celem jest zebranie przyschniętych drzewek i przeznaczenie ich na biomasę.

Akcja „Ciepło z natury” – ekologiczny sposób na wywóz odpadów Warszawa

Drzewka odbierane są przez firmę, która bezpośrednio przekazuje je do recyklingu, aby powstało z nich zielone paliwo, które trafia do elektrociepłowni. Jedna tona zebranych choinek zastępuje 0,6 tony węgla kamiennego, z którego pochodzi nasza energia elektryczna i cieplna. Taka biomasa emituje również znacznie mniej szkodliwych pyłów i gazów cieplarnianych.

Choinki odbierane są również z pojemników na odpady wielkogabarytowe lub z altan śmietnikowych w wyznaczonych wcześniej terminach w ramach wywozu odpadów Warszawa. Drzewko można także odwieźć osobiście do składu firmy Segromet, jeśli jest wam szczególnie ciężko się z nim rozstać. W tym wypadku też oczywiście zdejmujemy z niej ozdoby świąteczne i pozbawiamy stojaków i doniczek.

Zgadnijcie, co Marian robi ze swoją choinką?

Szydełkowe bombki oczywiście wraz z żoną zdejmiemy, a potem zabieram naszą choinkę i w tym roku posadzę ją w swoim przepastnym ogrodzie. A jest to możliwe dzięki temu, że zakupiłem choinkę w doniczce i całe święta pieczołowicie o nią dbałem. Chodzi oczywiście przede wszystkim o podlewanie, ale szkodzi jej też bardzo suche powietrze lub bezpośrednie towarzystwo kaloryfera. Po świętach wystawiam ją na taras, a wraz z wiosną przesadzam do ogrodu.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Zakładamy ogród w Warszawie – jakie rośliny posadzić wokół płotu?

Nie tylko wywóz odpadów Warszawa – Posadź choinkę w ogrodzie!

Choinka w ogrodzie

Wiem, wiem – nie każdy posiada ogród, dlatego choinkę z powodzeniem możecie odstąpić komuś innemu, kto zechce posadzić ją u siebie lub przekazać Lasom Państwowym, które posadzą drzewko w stosownym miejscu. Czasem świąteczne drzewka są sadzone w parkach dzielnicowych i lasach miejskich. A może sami chcecie posadzić drzewo?

Niech no sobie przypomnę, co to każdy „prawdziwy” mężczyzna powinien w życiu zrobić? Zdaje się, że nie tylko o dom i syna chodziło. Drzewo też trzeba posadzić. Święta, święta i po świętach panowie, jak któryś jeszcze nie odhaczył jednego z punktów, to najwyższa pora brać się do roboty! A jeśli jesteś kobietą? Puść mimo uszu tradycyjne fanaberie i też pędź do ogrodu:)

Wywóz odpadów Warszawa – pozbądź się choinki ekologicznie!
Posadź w ogrodzie lub weź udział w akcji „Ciepło z natury”.

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie