Chcesz mieć ogród pełen życia? Posadź rośliny, które kochają dzikie zwierzęta

23 listopada 2020
Wiewiórka na drzewie
  • Dlaczego warto w Warszawie założyć ogród przyjazny zwierzętom?

  • Jak dzikie zwierzęta pomagają w pielęgnacji ogrodu nie tylko w Warszawie?

  • Które rośliny przyciągną ptaki, owady i ssaki do warszawskiego ogrodu?

Właśnie oglądałem śmieszne filmiki ze zwierzętami w roli głównej. Wieczory długie i ciemne, więc co innego można robić? Na jednym z nich jeleń wskoczył przypadkiem na taras i wybijając szybę, zburzył spokój domowników pijących poranną kawę. I tak sobie właśnie przypomniałem, że ogród to przecież miejsce, gdzie zwierzęta zazwyczaj urzędują, ale my wcale nie musimy o tym wiedzieć. Niemniej ogród tętniący życiem to naturalna kolej rzeczy, a my możemy postarać się o to, aby znalazły się tam zwierzęta, które pomogą w jego pielęgnacji.

Jak przyciągnąć zwierzęta do ogrodu w Warszawie?

Zakładanie ogrodu, aby chętnie zajrzały do niego zwierzęta także w Warszawie, wymaga nieco fachowej wiedzy. Marian zdecydowanie umie je przyciągnąć, a jeśli warunki na to pozwolą, to nawet sarny i jelenie. Trzeba je tylko czymś smacznym zwabić. Oczywiście uzyskanie takiego efektu w dużych miastach jest znacznie trudniejsze i często trzeba będzie poprzestać na nieco mniejszej zwierzynie, ale obecność wiewiórki czy jeża i tak uczyni go ogrodem pełnym życia.

Zakładanie ogrodu przyjaznego dzikim zwierzętom związane jest z posadzeniem i posianiem odpowiednich drzew, krzewów i innych roślin, którym oczywiście zanim urosną, potrzebna jest fachowa pielęgnacja. Trzeba też będzie pomyśleć o wygodnym mieszkaniu dla wybranych zwierzaków.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Pielęgnacja zieleni Warszawa – jak zadbać o kondycję roślin w mieście?

Reklama

W pielęgnacji ogrodu pomogą pożyteczne owady

Wszyscy dobrze wiemy, jak bardzo ważne są owady. Nie będę może zbyt oryginalny i powiem, że najbardziej lubię pszczoły i wszystkie trzmielowate, które pięknie zapylają kwiaty w każdym ogrodzie. Pszczoły nie potrafią zapylić niektórych gatunków kwiatów, a wtedy właśnie wyręczają je trzmiele. Jeśli chcecie, żeby ten pożyteczny i spokojny owad zagościł w waszym ogrodzie, posadźcie w nim lwie paszcze, miodunkę, nasturcję lub ostróżkę – żadne inne owady nie zapylają tych roślin. To prawdziwa uczta dla trzmiela. Pielęgnacja ogrodu z takimi roślinami nie sprawia dużo problemu, a trzeba przyznać, że wizualnie skorzysta na tym każda zieleń w takim mieście jak Warszawa. Na pewno nie może również zabraknąć miododajnych drzew jak lipa, szczególnie jej mniejszych odmian, które swoim niezwykłym zapachem przyciągną dużo pszczół i innych owadów.

Zakładanie ogrodu dla innych fruwających, czyli zapraszamy ptaki

Zakładanie ogrodu, w którym mają urzędować ptaki, wymaga nieco zdolności manualnych. Ja nie widzę siebie w roli projektanta i wykonawcy wyjątkowego domku dla ptaków, ale na pewno doradzę wam, gdzie takową nabyć po niewygórowanej cenie.

Pomyśl o budkach lęgowych zakładając ogród w Warszawie

Co lubią jeść ptaki? Oczywiście różnego rodzaju owoce, a niektóre nawet słoninkę (gdy na nie patrzycie, to do głowy wam nie przyjdzie, że całą zimę mogą tylko to jeść). Niestety nie znam krzewów owocujących w ten sposób, więc słoninkę będziecie musieli załatwić we własnym zakresie i powiesić na drzewie, ale w mieście Warszawa możecie posadzić morwę, ałyczę, jarzębinę oraz jarząb szwedzki, który w chłodnych miesiącach dostarczy pokarmu rudzikom, gilom i jemiołuszkom.

Sikorki oprócz słoninki chętnie zjedzą również owoce rokitnika oraz słonecznik, oczywiście z waszego ogrodu. Jeśli posadzicie głóg lub dereń, to możecie z powodzeniem użyć ich owoców na domowe przetwory, chociaż trochę wstyd tak objadać zwierzęta Pielęgnacja ogrodu z takimi krzewami i drzewami w mieście Warszawa wymaga na pewno przycinania i grabienia porzuconych liści, ale czego się nie robi dla naszych mniejszych pobratymców.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Jesienna pielęgnacja ogrodu – porządkujemy opadające liście w Warszawie

Ssaki też zajrzą do ogrodu w Warszawie i pomogą w jego pielęgnacji

Owocami z naszych krzewów, które zjadają ptaki, nie pogardzą również ssaki. Chętnie zjedzą je różnego rodzaju małe gryzonie, które nie poradzą sobie z wejściem na drzewo. Jeżeli nie macie nic przeciwko zaproszeniu do swojego ogrodu wiewiórek, to zakładanie ogrodu zacznijcie od posadzenia świerków, które rodzą pyszne szyszki. Są to między innymi jodła pospolita, jednobarwna i koreańska oraz różne gatunki świerków. Nie zapomnijcie również o orzechu laskowym. Pielęgnacja ogrodu z tymi zwierzętami jest bardzo przyjemna – wiewiórki chętnie jedzą mi orzechy z ręki.

Pielęgnacja ogrodu pełnego zwierząt – sami zobaczcie, jaka to frajda!

Jeśli chcecie jeża, to też da się zrobić. Trzeba mu tylko zapewnić odpowiednią ilość pożywienia, a przecież zaprosiliśmy już tutaj różnego rodzaju gryzonie. Jeże lubią również ślimaki. Postarajcie się więc zapewnić im odpowiednie warunki do zasiedlenia – gęste krzewy, trawy i inne rośliny, które będą dla nich idealnym miejscem. Tam również postawcie jeżowi budkę, być może zechce u was przezimować.

Zwierzęta, które pomagają zwalczyć szkodniki w ogrodzie.
Dowiedz się więcej!

A co z wielkimi rogaczami? Jeśli sarny i jelenie żyją w pobliżu, to na pewno zwabią je posadzone warzywa lub owoce. Możemy spróbować z małą i ozdobną odmianą jabłoni – jeśli nie przyciągnie większych zwierząt, to na pewno wiosną połakomią się na nie owady. Kochacie zwierzęta? Sadźcie rośliny, które zapewnią im pożywienie, a pielęgnacja ogrodu sprawi wam wiele radości.

Jak sprawić by ogród tętnił życiem? Marian podpowie, jakie rośliny wybrać.
Zakładanie ogrodu Warszawa – Zadzwoń lub napisz!

Reklama

To jest reklama Google

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kliknij tu. Zadzwonisz do mnie